Flegma in gat, nu mai suport!

29-11-2010
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Buna seara! Am si eu o problema cu gatul, o problema care ma innebuneste este flegma care o am lipita pe peretele gatului si greu reusesc sa imi curat gatul.Astazi de ex m-am chinuit toata ziua, dar este in continuare acolo.
Momentan imi curge si nasul foarte mult si de aceea s-a si agravat povestea cu flegma, care este foarte groasa si imi acopera o parte destul de mare din peretele gatului, dar probleme cu gatul am de mult timp, dimineata ma chinuiesc foarte tare sa scap de flegma din gat si sa imi reglez vocea, fiind f ragusita.Acum o luna am fost diagnosticata si cu noduli pe corzile vocale si am primit tratament cu vitamina A si un medicament pt stomac, pt refluxul gastric.
Nu stiu ce sa fac sa coboare acea flegma groasa, care parca e lipita acolo si nici nu ma lasa sa respir.
13 comentarii
0
30-11-2010, ora 08:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Regim alimentar strict fara bauturi acidulate, acru( muraturi, otet), fructe citrice..s.a se [poate irita faringele
2. Redigest 3 pe zi ininte de masa
3. ACC 3 pe zi dupa masa
4. INhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt
dupa ce se raceste.. faci spalaturi nazale si gargara cu acelas ceai
5 Voseptol tab de supt
totul minim 3 saptamani
0
11-12-2010, ora 19:19
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Buna seara! Multumesc dl doctor pentru raspuns si indicatii! Am sa incerc sa respect reteta data de dumneavoastra.Voseptol am inceput deja sa folosesc si un sirop de muguri de brad cu echinacee si propolis.
As mai avea o rugaminte la dumneavostra, sa ma sfatuiti in legatura cu raguseala care imi apare.Ieri de ex am avut o discutie mai aprinsa, nu ma refer la faptul ca am tipat, dar cand sunt mai stresata si vorbesc, parca se strang muschii de la gat si dupa vreo 3 ore imi pierd si vocea, apare o raguseala, care ma tine vreo 3 zile, iar gatul il simt parca este uscat si de data asta m-a si durut pe o parte.Raguseala este mare la inceput, cu greu mai pot scoate un sunet, stau mai mult muta o zi intreaga, poate si a doua zi.
Este ca si cum as face un efort prea mare si incordez prea mult muschii, asta se intampla cum am spus cand am o discutie mai aprinsa cu cineva, nefiind nevoie sa tip.
Asta este cea mai mare problema a mea, nu stiu nici ce sa mai fac, ma stresez numai la gandul ca daca m-as emotiona si as discuta cu cineva mai mult timp, 3 zile iar nu mai am voce, cred ca o parte din vina este ca nu imi folosesc corect vocea, sunetele care le scot, sau cum mi s-a spus de la foniatrie, ca vorbesc gresit din gat.
0
13-12-2010, ora 08:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este si raguseala legata de regimul alimentar si de refluxul gastroesofagian
o sa se rezolve dupa tratament si regim
0
08-11-2012, ora 13:56
irinadumitru
Nu este medic/terapeut
irinadumitru
buna ziua, cam aceeasi problema am si eu, a inceput acum 2 luni cu senzatia de corp strain in gat.Am facut analize la sange, eco la glanda, endoscopie gastrica pt. ca am mereu arsuri gastrice (de 8 saptamani iau omez) si mentionez ca nu am avut reflux gastric in perioada asta.Mi s-au dat antibiotice, antiinflamatoare, tot felul de pastile de supt, aerius, claritine.Nimic nu functioneaza, efectiv e senzatia continua ca as avea flegma in gat si ma chinui sa o scot si nu prea am ce scoatem, ma chinui sa o inghit dar nu reusesc.La mine se si inroseste omuletul si peretele care incercuieste omuletul, fara sa eziste usturime sau durere.Daca imi poate cineva spune ce sa mai incerc as fi recunoscatoare pentru ca incep sa cedez nervos.Mi s-a spus ca e ceva viral si o sa treaca de la sine.Astept dar nu prea mai suport senzatia asta in gat.
Multumesc anticipat pentru fiecare raspuns.
0
31-01-2014, ora 23:03
plavustyak alin
Nu este medic/terapeut
plavustyak alin
Buna seara, am si eu o problema..am asa niste flegme in gat albicioase si foarte bine legate, lipicioase si nu stiu ce sa ma mai fac cu ele...am avut un papilom laringian situat sub corzile vocale si mi l-au extirpat medici prin laringoscopie, dar dictorul carem-a operat la o clinica din munchen a spus ca nuvin de acolo flegmele.am facut endoscopie si am fost diagnosticat pozitiv la testul helictobacter pylory...in rest totul e ok.iar alte simptome nu am..nu sun racit nu am arsuri ka stomac dar am observat ca atunci cand iau omeprazol se mai amelioreaza.poate fi de ka helictobacter?ce sa fac sa scap de flegmele astea...am zile cand ii ok si am zile ca harcauesc in continuu...va multumesc
0
31-01-2014, ora 23:45
plavustyak alin
Nu este medic/terapeut
plavustyak alin
Inca ceva...la cat timp dupa incetarea tratamentului pot bea alcool?sau nu are nici o legatura?in timpul tratamentului pt helicobacter nu am consumat deloc si sunt la a doua cura de tratament deoarece nu am scapat din prima.si ma gandesc oare ar fi mai bine sa nu incep sa consum alcoolchiar daca am terminat tratamentul.ce imi recomandati.?
0
01-02-2014, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mai cititi ce sa mai postat pe forum la acest subiect.. am mai postat sute de sfaturi
2 DA.. toate problemele din faringe sunt din cauza refluxului gastric.. chear daca nu aveti dureri sau arsuri
se exclud complet din alimentatie taate fructele citrice, sucurile, mancarea acra, otet, bors..s.a
cititi pe google despre produsele alimentare producatpare de MUCUS si le ecludeti si pe ele
3 se poate alcool tare.. nu sampanie, nu bere si nu von acru, sec.
0
04-02-2014, ora 20:55
plavustyak alin
Nu este medic/terapeut
plavustyak alin
ok va multumesc.dar cat sa o tin cu regimul asta ?toata viata ?sau practic cand consum vce nu trebuie o sa apara flegme?si atat?sau se poate AGRAVA ?tratament nu exista ?omeprazol ii bun sa il iau in fiecare dimineata ?toata viata ?
0
05-02-2014, ora 10:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU este vorba de regim
este vorba de un stil de viata sanatos pe care i.l tolereaza organismuol tau
daca mananci ce trebuie.. n.o sa dai bani pe medicamente si n.o satrebuieasca sa ei omez toata viata
tu decizi ce e mai convinabil pentru tine
0
21-02-2014, ora 14:36
georgelk2
Nu este medic/terapeut
georgelk2
Domnule Dr, eu am flegma asta in gât de 8luni, facut controale peste controale, endoscopii, larongoscopio, stroboscopii si n am reusit sa i dau de cap.regim tin drastic.singurul lucru e ca fumez, dar ni consum alcool deloc, nu mănânc dulciuri, nu mănânc prăjit, beau doar apă.ultima endoscopie acum 3 saptamani la Fundeni, ca nu am reflux esofagian ci doar o duodenita.in fine iau pantoprazol. 40 mg de doua ori pe zi.nimic nu functioneaza.am senzatia de mucus in gât si dupa orice lichid, daca ma chinui sa scuip nu iese mai nimic, parca sta asa lipit pe faringe...deci sunt pacienti probabil care trebuie sa trăiască toata viata asa.am o deviatie de sept dar nu cred că asta e cauza...flegmele s au redus ca si cantitate dupa pantoprazol dar senzatia ca am mereu mucus in gat, e prezentă non stop si mai rau dupa ce beau lichide.m a înnebunit
0
21-02-2014, ora 19:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. schimbam viiciile.. renunti la fumat si cosumi periodic cate 30-50 ml de palina face bine la mucoasa faringiana si gastrica
2. renunti complet la Toate lactatele si painea alba si toata patiseria.. ( producatoare de MUCUS)
3 faci inhalatii cu ceai de musetel + 5 pic de ulei volatil de eucalipt
cu acelas ceai se fac si gargara
daca fleme sunt multe si vascoase se consuma acc pliculete
daca doar iritatie faringiana..se foloseste faringo spreu 2 puf de 6 ori pe zi
4 se exclud complet sucurile, acidulatele, citricele, mancarea acra si otetul
5 se poate face un tratament cu Argila ( granule) 1 lingurita dimineata)
0
10-11-2016, ora 14:44
Danyyela
Nu este medic/terapeut
Danyyela
Si eu sufar de asa ceva, ani de zile m-am luptat sa scap de senzatia asta de mucus in gat...cred ca am incercat tot ce se poate (medicamente, ceaiuri, tot felul de produse naturiste)...pana cand am dat peste ceva care chiar functioneaza si este tinctura de propolis :)
Sfatul meu este sa o incercati, eu cred ca veti avea rezultate bune, cel putin mie imi face bine si dupa ani de chin am scapat de senzatia oribila de a inghiti incontinuu fara sa scap de mucusul din gat.
Tinctura de propolis o iau dimineata si seara, pe o bucatica mica de miez de paine pun 30-40 de picaturi, o mestec putin si apoi beau apa...nu e asa de placuta senzatia pe care ti-o lasa in gura dar credeti-ma ca merita!!! Dupa prima zi deja am scapat de mucus, dar trebuie sa o iau constant, in prima saptamana am luat-o de doua ori pe zi iar apoi am continuat sa o iau numai seara cate 50 de picaturi.
Intre timp am mai incercat si niste pastile naturale Propolis C Echinaceea de la FarmaClass (le gasesc la plafar) si la fel ajuta mult in aceasta problema.
0
04-03-2018, ora 23:37
Acseuro
Nu este medic/terapeut
Acseuro
Buna seara, am citit ceea ce ați scris d-voastră, ma confrunt cu aceeași problema, voiam sa va intreb daca ați mai avut sau continuați in continuare cu propolis ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •