Fisuri anale?

26-03-2010
oani
Nu este medic/terapeut
oani
Buna ziua,

Pretenul (24 ani) meu are sangerari dupa scaun de apoape 3 luni. A inceput totul dupa un scaun mai dur si cateva zile a avut sangerari la fiecare scaun- picaturi pe servetul igienic. Trebuie sa mentionez, daca are relevanta, ca inainte de asta, a fost racit si la sfatul doctorului a luat un antibiotic mai tare care l-au deranjat un pic la stomac.

Dupa aparitia sangerarii, am mers la un chirurg si dupa un tuseu rectal nu a fost descoperita cauza dar doctorul a zis ca este cel mai probabil o fisura anala. A mers asa cu laxative si bai de sezut cu musetel, pelin si galbenele+ proctolog dar sangerarile au mai aparut insa cam la 2-3 zile. La sfatul respectivului medic a luat un unguent preparat in farmacie ce cuprinde(sper ca am inteles bine scrisul de pe retete): heomicina, anestezina, midrocotizon acetat, vitamina A, lanolina si vaselina. Dupa o luna cu acest unguent nu a mai avut sangerari si am hotarat sa il oprim, mai ales ca avea usoare mancarimi. E adevarat ca nu am revenit la un control medical.
Dupa oprirea tratamentului cu unguentul respectiv, la cca 7 zile a reaparut o sangerare.
Suntem destul de speriati ca aceasta problema nu se mai rezolva insa nu as vrea sa consulte acelasi medic intrucat dansul a recomandat o sfincterotomie si am auzit ca este destul de urat apoi si este posibil sa nu isi mai poate controla tranzitul ceva timp- lucru destul de neplacut. De asemenea am auzit ca aceasta operatie doar grabeste vindecarea unei fisuri si nu vindeca.
De aceea, as vrea intai sa mai incerce tratamente sau sa faca o colonoscopie.
Pe aceasta cale, rog foarte mult un doctor sa ne dea un sfat/ posibil diagnostic, avand in vedere ca aceasta roblema dureaza de cca 3 luni: poate fi ceva grav, poate fi intradevar o fisura care nu se mai vindeca si ce ar trebui sa facem pentru a se vindeca?
Este posibil sa fie hemoroizi interni care nu s-au observat la tuseul rectal?
Este normal sa nu se inchida definitiv o fisura anala sau sa dureze mult pana se inchide?
Ce ar trebui sa facem? Am schimbat si regimul alimentar: fara condimente, multe legume. iaurturi, ciorbe, lichide si lapte. Este mai bine, dar problema tot apare. Ce alt regim sau ce tratament ar trebui sa mai incercam?
Va multumesc din suflet pentru rabdarea acordata acestui subiect si astept sfatul dvs.
O zi frumoasa!
2 comentarii
0
26-03-2010, ora 22:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna. Spune-i prietenului sa incerce sa mearga la un medic homeopat. Homeopatia poate vindeca asa ceva fara a apela sa bisturiu si nu are efecte adverse ca medicamentele luate de el pana acum. Ce fac doctorii a fost de la inceput gresit si probabil si cauza bolii si ce vor sa faca si mai gresit. Daca sunteti in Bucuresti mergeti la Dr. Silvia Nedelcu sau la Dr. Ileana Randasu, le gasiti in internet.
0
22-05-2010, ora 20:50
lului
Nu este medic/terapeut
lului
buna ziua. am si eu o problema asemanatoare de vro 2 zile am observat ca du pa ce fac scaunul pe servetelul uned apare una, doua pate de sange de culoare deschisa dar mici ca dimensiune, la aceasta se adauga o senzatei de maincarime si de arsuri la nivelul anusului dupa cum am citit sar pute fi o fisurs anala asi vrea sa-mi recomandati si mie ce pot sa fac, daca cunosteti un tratament pt asa ceva. daca aceta boala se poate trata si fara operatie.sincer nu stiu ce sa fac astept un raspuns.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: