Fisura menisc

08-07-2013
DanaOana24
Nu este medic/terapeut
DanaOana24
Buna ziua!
Am 17 ani si am facut baschet de performanta. In vacanta de iarna dupa fiecare antrenament aveam dureri la amundoi genunchii. Am fost la un medic ortoped si mi-a recomandat sa fac RMN. Rezultatul RMN-ului este : Genunchi drept:meniscul postero-intern prezinta o fisura minima orizontala, fara alte modificari semnificative articulare; Genunchi stang:meniscul postero-intern prezinta o fisura orizontala gr.I, fara alte modificari in articulatia genunchiului stang.
Domnul doctor dupa rezultatul RMN-ului mi-a zis ca durerile sunt cauzate de o suprasolicitare si nu sunt leziuni semnificarive si mi-a recomandat sa reiau activitatea sportiva + de fiecare data cand ma dor genunchii sa iau Arcoxia 60 mg si sa ma dau cu crema antiinflamatoare.Am inceput incet incet cu mici alergari fara sa solicit prea tare si am mai iesit afara la baschet doar ocazional, antrenamentele nu le-am reluat.
Au trecut 3 luni de cand am fost la doctorul ortoped iar durerile sunt din ce in ce mai mari.
Ce sfat puteti sa imi dati?
1 comentarii
0
08-07-2013, ora 20:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Colegul ortoped are perfecta dreptate: trebuie sa intelegeti ca este vorba despre sporturi fabulos de agresive pentru genunchi.
Prin urmare, logic este sa renuntati la astfel de solicitari, cum ar fi jogging-ul, basket-ball sau sporturi similare. Puteti opta pentru sporturi mai "blande", care nu distrug genunchii, cum ar fi inot sau ciclism.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul