Fisura coasta?

11-03-2012
Nelu48
Nu este medic/terapeut
Nelu48
In urma cu vre-o 10 zile m-am aplecat pe un gard din plasa metalica, acesa a cedat si sa inclinat eu sprijinindu-ma cu pieptu de el si fortind putin corpul sa ma retrag, ridic.Dupa 2-3 zile am simtit o usoara durere in zona apoi sa accentuat cind am gasit si locul exact al durerii.Durearea se afla la circa 7-10 cm de stern si a patra coasta numarata de jos in sus pe partea dreapta.Este o durere suportabila care tine se simte totusi la tuse, inspir mai fortat la ridicat din pat intors de pe o parte pe alta cind zdruncin corpul.In acea zona nu se vede vinataie, sau umflat.Ce organ e in spatele acelei coaste ?E o fisura, fractura? Cum pot trata?
1 comentarii
0
20-09-2012, ora 21:33
dya_myp
Nu este medic/terapeut
dya_myp
Tatal meu a cazut dinr-un copac, si-a fisurat o coasta si 2 si le-a deplasat.acum este inernat la spital si doctorii i-au dat calmante...problema este ca ieri cand s-a intamplat accidentul era mult mai bine dar azi a fost groaznic, nu poate respira foarte bine si plus ca are momente in care durerea este insuportabila.doctorii spun ca nu i-a atins nici-un organ si ca este normal sa-l doara.as dori sa-mi mai spuneti cate ceva din intamplarile asemanatoare, cum se manifesta, va rog!multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.