Fisura anala si hemoroizii se vindeca fara operatie !

09-07-2014
Luiza2014
Nu este medic/terapeut
Luiza2014
Buna ziua!..Vin pe acest site in speranta de a putea ajuta si alti bolnavi cu acceasi suferinta ca a mea.Problema mea a inceput in aprile 2014 -adica crizele infernale si hemoragiile la fiecare scaun.Am avut o fisura anala si hemoroizi interni si externi pe fondul consumului excesiv de antibiotice in urma unor operatii.S-a distrus flora intestinala si au aparut constipatiile zilnice care intr-un final mi-au provocat hemoroizii si o fisura anala foarte dureroasa si cu pierderi de sange la fiecare scaun.Durerile la scaun erau asa de mari ca le puteam compara cu momentul nasterii.Au fost niste dureri infernale, iar sangele pierdut era in cantitate mare :picura sange inainte sa iasa scaunul, in timp ce iesea si dupa ce era evacuat.Am consultat medici profesori care mi-au dat diagnosticul.Am suferit din Aprilie pana in Iunie..aproape 3 luni de zile.Intr-un final Dumnezeu m-a ajutat sa gasesc pe forum sfaturi pe care le-am combinat si mi-au adus vindecarea in mai putin de o saptamana.Am eliminat din alimentatie toate produsele din carne, toate branzeturile si toate produsele de panificatie, deoarece aveam constipatie cronica si aceasta nu dadea voie fisurii si hemoroizilor sa se vindece.Am folosit zilnic iaurt de casa de 3 ori pe zi cate o cana-pt refacerea florei intestinale.Am folosit L-LYSINE SI Vitamina C cate o tableta pe zi, in fiecare dimineata-un aminoacid responsabil de regenerarea colagenului din corp pt a-mi recapata elasticitatea tesuturilor si a vaselor de sange.Si am utilizat unguente pe care le introduceam cu o siringa de 3 ori pe zi :dimineata, seara si la culcare(dupa scaun, daca exista).Unguentele erau pe baza de tataneasa, propolis, patlagina si le combinam cate putin din fiecare...In mai putin de o saptamana(dupa 3 luni de suferinta apriga), am reusit sa scap de sangerari.Durerile au persistat, dar gradul lor a inceput sa se diminueze in timp.Dupa exact 3 saptamani nu mai aveam nici dureri.Vindecarea mea este o binecuvantare de la Dumnezeu si de aceea am dorit sa impartasesc si altor bolnavi cu aceeasi boala ca a mea experienta mea.VA DORESC MULTA SANATATE!
8 comentarii
0
10-07-2014, ora 07:44
Frasia
Nu este medic/terapeut
Frasia
Multumim pentru sfat.
0
17-07-2014, ora 16:21
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
LUIZA atat vitamina c cat sio mierea sunt benefice organismului dar mai ales sistemului imunitar care are capacitatea sa lupte cu aproape orice boala atata timp cat este intarit, si noi oamenii nu producem vitamina c si o luam din alimente si pastile si dasta este bine sa luam macar una la zi sau la cateva zile preventiv pt intarirea sistemului imunitar, pe mina ma ajuta impreuna cu alte alimente considerate anticancerigene sa castig viata in lupta cu cancerul( impreuna cu tratamentul clasic de chimioterapie).
1
28-01-2015, ora 15:46
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Pentru hemoroizi se pate administra ceaiul Hemorlax in cure de 7-10 zile, supozitoarele Hemorsan si unguent cu Galbenele si propolis.Se fac bai locale cu scoarta de stejar si tataneasa.Multa sanatate!
1
21-06-2016, ora 14:31
neopam
Nu este medic/terapeut
neopam
eu m-am vindecat de fisura anala dupa aproape 4 ani de tentative cu tratamente gresite asa: ziua crema de galbenele iar noaptea inainte de culcare crema Tuiazin. Dupa 3 luni m-am vindecat dar am dat zilnic, m-am tinut de tratament! Bineinteles, atentie la mancare, sa fie bazata principal pe fructe si legume. Doctorii imi spuneau sa ma operez dar mama natura are solutii mai sanatoase :)
0
04-08-2016, ora 22:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Crema de tataneasa 2 ml injectata ca un supozitor, fara ac.
0
24-08-2022, ora 21:52
dangeorge007
Nu este medic/terapeut
dangeorge007
salut,
as vrea si eu sa împărtășesc din experienta mea cu o fisura anala si hemoroizii care au provocat o. In primul rand am inceput sa fiu constipat, din ce in ce mai tare pana cand am început sa am scaune cu sange. Am tinut o asa cam 7-8 luni pana cand începusem sa ma impleticesc la vorbire si la mers. Am o lovitura la cap care la schimbarile de vreme se accentueaza si din acest motiv am mers la un neurolog la control caruia i am mărturisit si faptul povestit mai devreme, acesta trimițându ma la urgente la gastro. Mi s a facut colonoscopia, ca in Romania, adica fara anestezie si m a durut de am trezit toti pacienții spitalului, ce sa i faci mi se spusese ca va fi cu o anestezie locală, ca nu doare ca doar e o JENA, săraca jena.. In fine am gasit 5 hemoroizi interni gr. 2, 3, pe care mi s a recomandat sa i tratez cu dieta etc, nu a functionat, am ajuns la o clinica de 2 lei care m a uscat de parale, ca deh trebuia sa si plateasca reclamele, mi a ligaturat primul hemo, ca la carte, nu am simtit absolut nimic, doar ca la următorii au aparut si urletele, fisurile etc..
ce i drept nu am mai sangerat dupa ce i am ligaturat dar constipatia a ramas din cauza fisurii care durea...(const. mecanica)
am tot citit pe forumuri diversele experiente, foarte asemanatoare, si am gasit "leacul":
- in primul rand laxativul (eu i am dat cu grau intreg chiar daca nu elimina in totalitate carnurile grele, restaurantele, fast food etc, mâncărurile uzuale de om al muncii care nu are t necesar sa gătească)- fiert dimineata 300grame de apa, adaugat ulterior 3 linguri cu varf grau intreg, sorbit toata ziua din sticla in care l am varsat
- tot in primul rand cand aveti scaun, sau cel putin experienta mea de reusita, nu faceti la wc- m am chinuit f multa vreme pe el-, faceti in pozitia "pe vine" intr-o farfurie mai mare ceva, olița etc, in aceasta pozitie nu va veti screme, esential in vindecare
-tot esential si probabil cel mai important, dati va cu galbenele inainte de a defeca, cat de multă puteti, altfel eliminând usturimile ulterioare, chinuitoare si care nu v ar lasa sa va vindecati
-daca sunteti la volan - subsemnatul- neaparat puneti va niste haine (eu am folosit izmenele albe de iarna) sub fund, scapati in acest mod de usturimi samd
-băile de sezut dupa defecare, f bune si calmeaza usturimile
Daca faceti chiar asa, aveti sanse enorme de vindecare in cel mult 2, 3 saptamani, mie mi a luat 1 an si ceva pana sa aflu aceste "leacuri"
sanatate va doresc!!
0
09-11-2023, ora 12:55
Gabriela2205
Nu este medic/terapeut
Gabriela2205
Buna ziua, stiti cumva daca se poate folosi Hemorsan supozitoare in timpul sarcinii? Exita contraindicatii? Pe prospect nu scrie nimic
0
09-11-2023, ora 15:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati sa dati local cu crema de tataneasa. E mult mai ieftina (6 lei) si e eficienta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •