Fistula dentara se inchide de la sine? Rog raspuns

09-10-2007
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua imi spuneti va rog o fistula se inchide de la sine odata cu extractia dintelui problema?E posibil asa ceva?Sau numai prin cauterizare?
22 comentarii
0
10-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
fistula se chiureteaza la extractie si se va inchide de la sine. mai conservator ar fi sa se incerce un tratament de canal la dinte, inante de a lua decizia de extractie!
0
11-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Mi-a scos dintele respectiv acum m mult de 1 an dar nu am scapat de probleme, am dureri, gust de puroi plus ca tot timpu sunt umflata in partea aia si ma doare tot maxilaru.Nu a zis nimic ca ar fi chiuretat fistula, atata tot ca mi-a scos dintele.Ar trebui sa ma duc la chirurgie maxilo-faciala?Pt ca dentista aceasta a zis ca s-a inchis de la sine fistula.Se poate asa ceva??Atunci de ce nu am scapat de probleme?!
0
11-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Va sugerez o consultatie.Daca sunteti din Bucuresti puteti trece pe la mine sau alt coleg de breasla si inainte de asta sa va faceti o radiografie in zona respectiva. Mai mult ca sigur acolo este infectie. Dupa consultatie si numai atunci vi se va putea da un sfat mai bun care sa va ajute.Discutiile pe internet sunt doar informative.
0
16-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
As fi venit la d-voastra cu cea m mare placere, dar sunt din Arad si e prea departe pana si cu intercity fac 10 ore pana in Bucuresti.Am fost astazi la un dr pe care mi l-a recomandat acum cateva zile o cunostinta, acesta mi-a spus ca atunci atunci cand s-a efectuat extractia doctorita respectiva mi-a lasat o radacina acolo si aceasta este cauza durerilor si a infectiei.M-a programat peste 1 sapt la extractie.Dupa extractia acestei radacini o sa scap de probleme si infectie?Mi-a sugerat ca in locul acestui dinte sa pun un implant dentar care ar costa 600 de euro/dinte.Ce spuneti sa fac?Nu e prea scump 600 de euro/dinte?Va multumesc de ajutor si astept raspunsul d-voastra.
0
16-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Avand in vedere ca fistula este de ceva timp acolo trebuie vazut cata oferta osoasa sanatoasa ramane dupa extractie, deoarece secretia purulenta a atacat osul si l-a "mancat".Ca principiu, tratamentul propus este corect, dar trebuie vazut cazul in ansamblu...Cat despre pret...se inscrie in limitele bunului simt...se putea cu 100 euro mai ieftin...depinde si ce tip de implant foloseste medicul respectiv.Si sa intrebati cat costa si restul ptr ca pretul implant/dinte inseamna doar radacina artificiala nu si coroana.presupun, dar asa este peste tot.
1
18-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
O sa intreb miercuri, pt ca pe miercuri sunt iar programata la dansul.I-am spus sa imi faca un detartraj si asa de tare ma doare gingia de atunci, am vazut ca la dansul cel cu ultrasunete este 150 RON si i-am spus ca nu am decat 120 de RON la mine acum, nu m-am gandit ca poate fi atat un detartraj pt ca eu pana acum nu am dat pe detartraj ultrasonic m mult de 80-90 de RON asa ca mi-a facut cu albinita detartraj, se poate asa ceva??Mi-a scos sange si ma doare rau gingia:|
0
19-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Acum ma doare rau toata partea stanga si am gust rau in gura ca de puroi, mai ales in partea aia, abia pot deschide gura si sunt umflata, oare ce mi-a facut cand mi-a facut detartrajul?Am mai facut detartraj dar asa ceva nu am patit niciodata, binenteles am facut cu ultrasunete nu cu albinita:|Sa mai merg la acest dr sau nu?Ce spuneti?Abia astept raspunsul d-voastra.Nu stiu acum cum mai stau pana luni asa cu durerea asta :|M-am gandit sa imi cumpar apa de gura Corsodyl, oare ma ajuta cu ceva?Sau ce imi recomandati sa fac?
0
19-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Un detartraj cu ultrasunete...cam atat costa.Nu stiu la ce va referiti cu albinuta.E posibil ca dupa detartraj sa va doara usor gingia si dintii cateva zile(2-3).Faptul ca sunteti umflata este de la procesul infectios deja existent, dar dupa indepartarea radacinii respective lucrurile or sa se schimbe.Cat despre medicul respectiv nu pot da verdict ptr ca nu este deontologic si nici nu v-a facut decat un detartraj.
0
19-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Cand am spus "albinita" m-am referit la acel aparat de baza pt un stomatolog, nu stiu sa va spun denumirea stomatologica a acestuia.Cert e ca nu mi-a facut cu ultrasunete.Mi-a facut numai un detartraj dar ce m-a suparat e faptul ca am mai facut detartraje si nu am patit pana acum asa ceva.Intr-adevar ma durea o zi doua gingia si putin dintii, dar nu asa cat sa mi se intepeneasca partea stanga a fetei de durere, plus ca au trecut 3 zile si durerea e tot mai puternica.Durerea aceasta nu e in partea unde urmeaza sa mi se indeparteze acea radacina, ci e in cealalta parte...
0
19-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Va inteleg ca nu puteti sa ma sfatuiti daca sa raman la acest doctor sau nu, ma voi hotari eu saptamana viitoare in functie de cum decurg lucrurile.V-am scris pt ca nu pot sa inteleg de ce dupa acest detarttraj am aceasta durere groaznica, sa ma sfatuti cat puteti aici pe internet care ar putea fi problema si ce ar trebui sa fac sa scap de aceasta durere, pt ca va rog sa ma credeti e foarte puternica si insuportabila.Va multumesc
0
20-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
daca nu v-a facut cu ultrasunete, atunci v-a facut ultrasonic care e ok si el. Cat despre partea cu durerea pe partea opusa restului radicular nu am idee ce ar fi putut declansa acest fenomen (poate o radiografie in zona...ar putea arata ceva dar nu sunt f convins de asta).Ptr durere luati nurofen forte.
0
20-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am mers azi la farmacie si am cumparat Tador, dupa ce l-am luat mi-a mai ameliorat durerea max 30 de min apoi iar a revenit la fel de puternica.O sa cumpar nurofen dimineata, iar radiografia pana luni nu am unde sa o fac.Initial m-am gandit daca nu cumva dr mi-a atins un nerv si de acolo a inceput totul, dar incep sa cred ca e vorba de o infectie pt ca simt ca pulseaza acolo in partea unde doare ca si cum ar fi puroi sau s-ar face puroi.Daca nici de la nurofen nu trece, oare sa iau de maine si antibiotice?
0
21-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Antibioticele se dau cu prescriptie medicala, dar mai bine il sunati pe medicul respectiv maine, nu va apucati sa luati tratament singura, caci el stie ce a facut i daca era ceva in zona respectiva ar trebui sa fi vazut.
0
21-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am fost vineri la dansul, l-am sunat si i-am spus ca dupa acel detartraj nu mai pot de durere si sa faca ceva ca sa nu raman asa pana luni:|S-a uitat si m-a intrebat pe mine unde anume ma doare m tare, care dinte..., deci cand te doare o parte a fetei de nu mai poti nu prea iti mai dai seama care dinte te doare m tare...:|Nu sunt medic stomatolog, dar parerea mea e ca din moment ce el a facut acel detartraj, normal cand s-a uitat la mine in gura trebuia sa isi dea seama ce s-a intamplat si de unde provine durerea:|
0
21-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
S-a uitat la dintii din partea aceea, a zis ca cei de sus par ok, mi-a pus tratament jos in locul unde aveam o plomba cazuta si cam atat.Mi-a zis ca eventual sa fac o radiografie, dar asta abia dupa ce i-am spus eu ca cei de sus ma dor si ca dintii pot parea f frumosi la suprafata dar inauntru cine stie ce se poate ascunde, altfel nu zicea sa fac radiografie.Si uite asa, am ramas tot cu durerea...
Nu v-am mai spus ca am fost si vineri la dansul pt ca dupa cum vedeti am fost degeaba...
0
25-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Am fost miercuri iar la acest doctor si am depistat una din sursele durerii, o carie intre premolar si molar, una de toata frumusetea..., era si nervul afectat, probabil doctorul cum a facut detartrajul a atins acea carie si de acolo a inceput totul, era sub o plomba pe care mi-a pus-o anul trecut doctorita de care v-am zis ca mi-a lasat si acea radacina, de fapt nu chiar o radacina ci m mult de jumatate de molar:|Sunt programata miercurea viitoare la extractie, mi-e teama sa nu apara probleme, pt ca extractia molarului a avut loc acum 1 an iar gingia e foarte inflamata.
0
30-10-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Nu vad de ce ar fi vreo problema.Good luck!
0
31-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Gata, mi-a scos azi radacina, sper sa nu mai am nici un fel de pb acum ca mi-a scos-o si mi-a si chiuretat acolo, normal ar trebui sa fie totul in regula in partea aceea de acum inainte, nu?Abia astept sa se vindece locul sa vad daca e o schimbare fata de inainte sau nu.As face la stomatolog un periaj profesional dupa ce se vindeca extractia, imi spuneti va rog cu ce e mai diferit acest periaj fata de unul facut acasa si daca are ceva efecte nocive.Ar trebui sa fac din nou un detartraj inainte de a efectua acest periaj?Va multumesc.
0
31-10-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Da si mai e o pb, am obs ca de 2-3 ani incoace sunt mai umflata si in cealalta partea, acest lucru mi l-au spus si parintii mei nu o data.Se poate sa fie de la maseaua de minte de sus care a crescut mult prea sus pe gingie pt ca nu a avut loc sa iasa?Sau e vb tot de o infectie si ar trebui sa fac o radiografie a zonei?
0
24-05-2008, ora 00:00
Venus22
Nu este medic/terapeut
Venus22
Buna ziua, am si eu o problema.
Miercuri mi s-au extras cei 2 premolari 1 de sus, deci pe ambele parti, si extractia a decurs normal, adica in 10 minute eram gata cu tot. Acum au trecut 4 zile, deasupra extractiilor mi s-a facut un cheag care acum e mai solid, deci nu mai curge nimic, dar imi este imposibil sa mananc ceva, daca ating locul extractiei ma doare foarte rau, am incercat sa iau un dumicat de miez de paine si cand s-a dus in locul extractiei am crezut ca lesin de durere. Altfel nu am nimic special, nu sunt umflata, de durut daca nu ating nu ma dor, simt o jena, normal, ma ustura putin, ca este o rana dar nu stiu pana cand mai dureaza, si ce sa fac sa se inchida odata. Mai sunt si pe ambele parti cate una si nu pot sa mestec nimic. Este normal dupa 4 zile sa fie asa sau sa mai astept sa se vindece?
Mentionez ca mi-am scos premolarii pentru a imi pune aparat dentar, si nu era loc destul si au trebuit extrasi.
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
asa se intampla cand sunt scosi dinti de pe ambele parti in aceeasi sedinta.nu este nimik grav...
0
30-05-2008, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, am descoperit de ce dupa atata timp si umblat la atatia stomatologi nu am scapat de probleme, e vb de chisturi maxilare, am fost azi la un dr. maxilo-facial f bun cu o radiografie panoramica facuta recent si mi le-a vazut, chiar in zona unde aveam fistula (dreapta sus) am 3 chisturi si am si in cealalta parte.M-a trimis sa fac si radiografie la fiecare dinte in parte in zona unde sunt chisturile iar apoi ma va programa pt. operatie.Va rog sa imi spuneti dupa ce acestea vor fi extirpate voi scapa de pb?Care e cauza aparitiei acestora?Implica anumite riscuri aceasta operatie?Dr. mi-a zis ca "e urata treaba".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •