Firele de par crescute sub piele

27-07-2009
Ana_10
Nu este medic/terapeut
Ana_10
Buna!
Eu ma epilez cu aparatul pe picioare si pe maini...dar am observat k imi cresc foarte multe fire de par sub piele, si nu stiu ce sa fac sa scap de ele...deoarece sunt inestetice. Pe maini nu am probleme..dar pe picioare mi se pare k imi cresc din ce in ce mai multe sub piele.
Pentru mustata folosesc bezi cu ceara Strep si ma irit foarte tare. Daca stiti vreo metoda pentru a scapa de iritatia dupa epilat si de firele de par crescute sub piele spuneti-mi si mie, va rog. Multumesc.
7 comentarii
0
27-07-2009, ora 02:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna!

Poti sa rezolvi problema epilandu-te cu ceara traditionala refolosibila, nu cu aparatul. Dupa fiecare epilare trebuie sa iti aplici o crema hidratanta si emolienta care sa-ti calmeze iritatiile si sa reconforteze epiderma;esentiala este si hidratarea interna. O crema cu extract de galbenele si tataneasa este foarte buna, ca de altfel si uleiul de masline presat la rece; masezi zonele epilate pana intra in piele!

Asteapta si sfaturile unor doamne, ele sunt experte in arta epilarii! Numai Bine;)
0
04-08-2009, ora 16:33
be_live
Nu este medic/terapeut
be_live
Am o prietena care a cumparat o ceara f buna de la un cabinet de cosmetica (nu stiu numele). Incearca initial sa mergi la un salon si sigur iti vor da sfaturi ref. la metoda de epilare pe care s-o folosesti si eventual sa-ti cumperi ceara/crema de acolo (in general au produse de vanzare pentru clienti). Oricum, aparatul nu e tolerat de toata lumea - cam irita piele si nu o lasa la fel de fina ca dupa epilatul cu ceara. In plus parul creste mei repede.
0
06-08-2009, ora 15:16
2you4ever
Nu este medic/terapeut
2you4ever
Se mai spune ca ar fi indicat si gel de dus/sapun exfoliant care sa inlature pielea moarta sau o manusa abraziva, dar difera de la om la om.
La mine functioneaza.
0
07-08-2009, ora 00:18
Ana_10
Nu este medic/terapeut
Ana_10
Am aparat Philips si are inafara de dispozitivul pentru epilat si un al 2-lea dispozitiv pentru exfoliere...dar asupra mea nu are niciun efect. :((
O sa incerc si sfatul cu crema exfolianta...poate ea are efect. Multumesc mult!
0
04-09-2009, ora 00:02
mirela76
Nu este medic/terapeut
mirela76
Eu dupa ce ma epilez, aplic un deodorant Nivea, barbatesc sau pudra pentru partea intima, se numeste Talquistina dar nu stiu daca este si in romania, intraba in farmacie. pwp
0
04-09-2009, ora 10:18
Diana21
Nu este medic/terapeut
Diana21
buna la toata lumea!ma bucur mult sa vad ca se aduce acest subiect in discutie...si eu am aceasi problema si le scot cu penseta.dar la mine problema e mai grava..ca ma si irit f tare pana la genunchi..portiunea asta ma termina...si nu stiu cum sa fac sa imi treaca..sunt ca niste puncte negre...astept un sfat...tin sa precizez ca am incercat toate metodele de epilat...si la toate ma irit...in general ma fac cu ceara..
0
04-09-2009, ora 14:06
mirela76
Nu este medic/terapeut
mirela76
Buna Diana! fetita mea a avut aceeas ploblema, am mers cu ea la un centru de epilat cu ceara calda, apoi dupa fiecare baie ii stergeam pichoarele cu alchol, scoteam punctul negru si dupa aceea crema de corp dar amestecata cu putin ulei de masline, timp de doua saptamani, este bine sa faci baie in cada iar daca nu, intarzie putin sub dus, dupa ce termini de curatat tot, mergi si faci doua sedinte de solar, ok? pwp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Iritațiile pielii - topul celor mai frecvente cauze
  •