Ficat

25-01-2012
mihaela_miky12
Nu este medic/terapeut
mihaela_miky12
Buna ziua. Fratele meu si-au facut niste analize fiindca intotdeauna ii ieseau bubite pe el, si se simtea rau. Rezultatul analizelor este. Glicemie -82 75-115mg/dl
TGP-48 0-41 U/L
TGO-46 0-40U/L
Uree serica 30 10-50mg/dl
Creatinina serica -0.82 0.7-1.2mg/dl
Fosfataza alcalina-302 90-280UI
Gama GT 43.00 55U/L

Observ ca valorile ridicate sunt la TGP.TGo si Fosfatza alcalina..dar ce inseamna asta? Ce diagnostic ?
3 comentarii
0
02-02-2012, ora 18:58
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
TGP si TGO nu sunt chiar asa de ridicate. Eu am avut 128 la fiecare si s-au normalizat cu Aspartofort si silimarina, in prima faza, si Liv 52.
0
04-04-2012, ora 12:12
Clauditza2504
Nu este medic/terapeut
Clauditza2504
Pt ca am avut cazuri de pacienti hepatici in familie si si bilirubina crescuta recent (polus de ani de zile niste migrene pe fond de bila) mi s-a recomandat LIVER AID. Cunosc Liv 52 si am incredere in el, insa se pare ca Liver Aid ("varianta americana" a Liv 52 cica) ar fi si asta f.bun. Trebuie vazut ce contin fiecare.

Eu fac acum cura cu Liver Help, am facut si anul trecut si va spun sincer ca m-a ajutat si la migrene, si la ciclu (ambele au venit mai usor si mai fara probleme). Am citit despre ce contine Liver helpulsi are cateva din plantele clasice pentru ajutarea ficatului. Se poate suplimenta si cu un ceai de Armurariu sau pastile.
0
30-09-2013, ora 14:47
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
aveti animale de companie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •