Ficat, bila, splina, stomac sau doar stres?!

03-11-2014
w1h4y
Nu este medic/terapeut
w1h4y
Am si eu o problema (evident)...ma trezesc noaptea din somn (brusc) fara vreun motiv anume si am o senzatia cum ca stomacul imi 'lucreaza' in continuu; resimt si unele palpitatii in zona stanga (splina sa zicem), dupa care pot avea o senzatie de greata (nu foarte puternica) sau pot avea momente in care ma simt pur si simplu ok. As putea pune toate aceste simptome pe seama stresului (traiesc in prezent o situatie care ma duce in pragul disperarii...cu stari de anxietate si toate cele :) ), dar aud tot timpul (imi scuzati termenii) borboroseli ale stomacului
si am senzatia asta de 'ficat greu' (numai noaptea) + gaze in exces!

Mentionez ca am 1, 75m/65 kg...nu am avut niciodata probleme cu greutatea...am practicat sport de performanta pana in urma cu 1 an si duc in continuare o viata sanatoasa (nu beau, nu fumez, mananc sanatos pe cat se poate).

Intrebarea mea este: poate exista o legatura intre starea de stres accentuata si problemele cu stomacul (ficatul etc.) sau mai degraba acestea au survenit in urma alimentatiei? Ati putea sa ma sfatuiti in legatura cu o dieta pe care sa o urmez in perioada ce vine?
Si inca ceva: daca incep sa iau suplimente pt buna functionare a ficatului (fie macar si pt linistea mea psihica) - suplimente gen Livercare, ar fi ok?

Multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.