Fibroza pulmonara

21-12-2011
maya9109
Nu este medic/terapeut
maya9109
Buna ziua.Am fost diagnosticata cu fibroza pulmonara din pricina fumatului, au precizat ei, in urma unei raze facute ieri.Precizez ca am 20 de ani si fumez de 2 ani si acum iau pastile Zyban antifumat.M au indrumat la un spital de acest fel, ptr fumatori, pentru mai multe tratamente, dar eu nu m am dus inca si m am informat de pe internet ca aceasta boala sau ce o fi nu prea are legatura cu fumatul.Am o tuse productiva si senzatii de sufocare, parca nu intra aer in plamani, dar stiu ca de la fumul de tigara.Mi s a recomandat ACC, care iau acum, sau alte expectorante.., dar vreau sa ma sfatuiti va rog daca trebuie sa urmez vreun tratament sau sa iau expectorante in continuare, sa ma las de fumat si sa nu mi fac griji ca poate fi ceva mai grav?
MULTUMESC.
1 comentarii
0
20-10-2019, ora 20:06
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Trebuie să faceți un CT toracic pentru a vedea dacă este vorba despre fibroză pulmonară idiopatică, de la fumat nu făceați așa repede, se poate întâmpla asta dar după mulți ani. În fibroză se recomandă corticoterapie, dar e bine să faceți și o spirometrie pentru a vedea ce procent din plămâni este funcțional. Și dacă este cazul să vă înscrieți pe lista de transplant la un spital. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.