Fibromatoza uterina?...

24-11-2011
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Bine v-am gasit!... Doresc sa intreb si eu de ce apar diferente de la o ecografie la alta?...Am efectuat o ecografie pe data de 6 iulie 2011...rezultat- uter- dimensiuni-61/40 mm.forma piriforma...ecostructura -neomogena difuz.grosime endometru-4 mm.ovare-ovar drept-29/18 si ovar stang-30/20 mm...ecostructura-normala...in josul paginii la conluzii domnul doctor a notat -fibomatoza uterina... m-am speriat si am mers sa fac inca o ecografie ieri pe data de 23 noiembrie 2011...am mentionat doamnei doctor ca am mai efectuat o ecografie si i-am spus de fibromatoza uterina si dansa a spus ca nu este nici o problema pentru ca e ceva difuz.. pe aceasta ecografie dansa a notat urmatoarele...uter- 75/57 mm...dat fiind ca sunt in a 9-a zi de la data inceperii cilului menstrual..miometru structura normala. endometru -7 mm.ovare-normale.si a mai scris...fara lichid in cavitatea peritoneala?...cred.ce spuneti de aceste doua ecografii efectuate la aproximativ 5 luni distanta una de cealalta.????...sunt in ceata.Va multumesc din suflet si va doresc toate cele bune...
2 comentarii
0
24-11-2011, ora 13:19
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cel mai bun tip de eco pentru uter, ovare, col este ecografia transvaginala. Se vede fara dubiu daca e ceva si, tot asa, nu doare deloc. E bine ca e fara lichid in cavitatea peritoneala, asa e normal.
Sanatate!
0
25-11-2011, ora 06:34
hermione71
Nu este medic/terapeut
hermione71
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: fibromatoza

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: