Fibrom uterin

21-09-2011
andeibi
Nu este medic/terapeut
andeibi
As dori sa stiu daca exista vreun tratament special pt fibrom pt a nu creste si a nu ajunge la operatie?Mi s.a depistat aceasta problema si acum tin un regim alimentar si consum multe ceaiuri!Va multumesc
5 comentarii
0
21-09-2011, ora 13:02
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
mergi la ginecolog si-ti va da tratament, nu rezolvi un fibrom uterin cu ceaiuri.
0
28-09-2011, ora 08:08
Demetra Cucueanu
Identitate neconfirmată
Demetra Cucueanu
Fibromul este urmare a unei dereglari hormonale.
Exista si tratamente naturiste, gemoterapice, sunt acele tincturi care se gasesc la plafar si respectiv tablete pe baza de plante, fitoestrogeni si progesteroni.
Este bine sa consulti un terapeut specializat, care iti va recomanda tipul remediului, proportia si doza.
0
06-10-2011, ora 13:45
Alexandra84
Nu este medic/terapeut
Alexandra84
Cel mai eficient tratament al fibromului este embolizarea, pentru ca te scapa de fibrom iar timpul de recuperare este foarte scurt. un alt avantaj important printre multe altele este ca iti conserva fertilitatea. nu stiu cat de potrivit este sa mergi la ginecolog, sunt putini umani si care nu recomanda histerectomia din prima, cel mai bine este sa faci o ecografie buna daca nu ai deja, si sa mergi cu ea la un medic radiolog interventionist.
daca vrei, iti pot da un nr de tel. numai bine!
0
06-10-2011, ora 17:00
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna fetelor, sfatul meu este sa nu va jucati cu aceste fibroame uterine, nici nu va imaginati la cate complicatii va supuneti.intrati pe forumul de histerectomie si va veti informa.cauzele fibroamelor sunt multiple, evolutia este diferita de la persoana la persoana, in functie de varsta, de nasteri, de avorturi de...
0
14-02-2015, ora 14:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cauza fibroamelor este si dereglarea hormonala produsa de pastilele anticonceptionale.
Pe langa faptul ca produc minim 2 avorturi timpurii pe an, fara ca mamica sa stie, cu efecte negative in viata acesteia mai tarziu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Substanțe chimice regăsite în produse comune de consum pot crește riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •