Fibrom uterin (intrebare urgenta)

19-04-2010
aisha01eu
Nu este medic/terapeut
aisha01eu
Buna ziua!
Mama mea are 50 ani si fibrom uterin. Se poate trata fara operatie si cat costa? Si daca nu, unde se poate opera?
Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
19-04-2010, ora 19:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mama nu a intrat la menopauza [ adica de cel putin un an sa nu fi avut menstruatie ] ? In menopauza de obicei fibroamele involueaza. Fibromul uterin are o singura terapie, cea chirurgicala.Medical se trateaza doar hemoragia uterina produsa de fibrom, deci medicamentele nu remit cauza propriu-zisa. Odata hemoragia oprita, dupa un interval mai mic sau mai mare de timp aceasta se repeta. Indicat este de a elimina tumora chirurgical evitand astfel aparitia, in timp, a complicatiilor. Interventiile pentru fibrom se fac la spitalele de obstetrica-ginecologie sau in clinicile de chirurgie.
0
20-04-2010, ora 14:45
aisha01eu
Nu este medic/terapeut
aisha01eu
Multumes pentru raspuns. Mama nu a intrat inca la menopauza. Stiti un spital bun (sau mai multe) din Bucuresti unde se poate opera?
0
28-07-2010, ora 19:08
Pisoias85
Nu este medic/terapeut
Pisoias85
Incercati la spitalul universitar
0
09-12-2010, ora 05:36
florica44
Nu este medic/terapeut
florica44
ptr ca sint noua pe acest forum ;spun bine v-am gasit si vreau ff mult sa ma puteti ajuta in limitele putintei
m-am operat de fibron in anul 2006 in luna august ;am aflat dupa operatie ca mi sa facut histerectomie totala ;am trecut peste acestea ptr ca sotul meu a murit cu un an inainte ;apoi am doi copii mari
dupa iesirea din spital operatia mi sa infectat ;a inceput sa supureze..dupa 7 zile.la control dr mia spus ca am luat stafilococ auriu din sala de operatie...mia prescris vit E...vit C si spalat zilnic cu apa oxigenata si pansata in felul acesta a trecut 1 an jumate pina am reusit in urma unei antibiograme si medicatie cu cifran 500 la indrumarea medicului de familie sa o vad cicatrizata dr care ma operat mia spus ca merge bine tot timpul a trebuit sa merg in vizita la fica mea in SUA..si aici am avut surpriza sa mi se desfaca si sa supureza vreau sa va spun ca am facut tomograf..o recoltate de cultura..si o biopsie..mi sa spus ca nu e cancer..nu am stafilococ nici o alta bacterie dar nici nu -mi pot spune ce am ar putea fi un canal format intre intestine si exterior..numind-o FISTULA am 8 luni de cind o spal o pansez si ma uit sa vad daca sa prins..si am uitat sa spun ca acum iau doxacilina 100mg pina o sa-mi treaca.daca stiti cum sa ma ajutati va rog din suflet sa o faceti..astept sfaturi, , ,...multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Substanțe chimice regăsite în produse comune de consum pot crește riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •