Fibrinogen mare

31-07-2009
nistorcristiana
Nu este medic/terapeut
nistorcristiana
Buna ziua,

Mi-am facut de curand analizele la sange din cauza faptului ca de ceva timp am dureri de maini si picioare ori de cate ori se schimba vremea, trec prin stari emotionale puternice sau muncesc excesiv. Mi s-a recomandat sa fac ASLO, VSH si Fibrinogen. Desi banuiam ca am ASLO mare intrucat l-am avut si in copilarie si am facut la acel moment tratament, acesta precum si VSH-ul mi-au iesit in limtele normale. Fibrinogenul in schimb mi-a iesi mare (446 in conditiile in care valoarea maxima este de 400).
O sa ma duc in curand cu analizele la un reumatolog insa as vrea sa stiu care credeti ca este cauza...

Multumesc!
8 comentarii
0
31-07-2009, ora 21:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata dna Cristina,


Valoarea fibrinogenului poate sa creasca semnificativ si in cazul afectiunilor inflamatorii, cum ar fi reumatismul poliarticular acut. Consultati reumatologul si dansul va va ajuta cu siguranta!

Cu mare placere si respect,
NICK;)
0
31-07-2009, ora 21:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am uitat sa precizez ca puteti sa consultati si un fitoterapeut, homeopat etc. ;)))))
0
19-05-2010, ora 13:10
basonica
Nu este medic/terapeut
basonica
Buna Ziua.Acum vreo trei luni am facut niste analize care nu au iesit destul de bine Fibrinogenul mi-a iesit 660 si Vsh la fel nu a iesit bine.De doua luni iau moldamin 1 pe saptamana as vrea sa stiu daca ingrasa pentru ca am pus 6 kg in doua luni de zile, dureri am in partea dreapata capul, umarul si gatul adica muschiul de la gat ca si cum mar durea amigdalele nu am fost la Orl pentru ca am zis daca iau moldamin imi trece dar pana in momentul de fata nu vad nici o ameliorare doar ca ma-m ingrasat in doua luni 6 kg.Va rog daca puteti sa imi dati niste sfaturi, pareri.Va multumesc
0
23-05-2010, ora 19:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-ră/d-nă,

Moldaminul, ca şi preparat medicamentos, nu are capacitatea să vă îngraşe, dar, prin mecanisme indirecte, substanţa activă poate determina reglarea asimilaţiei şi a pofei de mâncare, prin tratarea focarului de infecţie care vă dezechilibrează funcţionalitatea organismului, printre altele.
Vă este indicat un consult la un medic orelist sau la un medic internist :-)
Antistreptolizina (ASLO) nu v-aţi făcut-o?

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
23-05-2010, ora 21:25
4ndree4
Nu este medic/terapeut
4ndree4
Buna!
Sunt Cristi am 33 de ani, am facut analizele si fibrinogenul mi-a iesit 3, 60 g/l. Vreau sa stiu ce inseamna acest lucru si ce trebuie sa fac? Medicul de familie este in concediu si nu am cum sa aflu detalii despre rezultatele analizelor. Astept raspuns. Va multumesc!
0
24-05-2010, ora 01:38
filipppmariusss
Nu este medic/terapeut
filipppmariusss
Va doresc numai sanatate si multa bucurie.
Va invit la un pahar de seva de mesteacan, ce ziceti?
0
03-06-2010, ora 23:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-nule Cristi, doar fibrinogenul v-a ieşit aşa? Celelalte analize cum sunt? (ce alte analize aţi mai făcut?)...
Aştept răspunsul dvs.



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Cu respect,
Mr. Nick

P.S. - D-nule Filip, seva de mesteacăn este un excelent depurativ :-) Vă accept invitaţia! :))
0
04-06-2010, ora 21:35
4ndree4
Nu este medic/terapeut
4ndree4
Am facut analizele la sange si rezultatele sunt:
Aflo - 28 u/ml;
Proteina C reactiva - 5 mg/l;
VSH - 10 mm la 1 h;
Fibrinogenul -3, 60 g/l.

Hemoleucograma:
- hematii: 5 110 000/mm³;
- hemoglobina: 15, 8 g/100ml;
- hematocrit: 46, 8 %;
- MCV: 91, 7 fL;
- MCH: 30, 9 pg;
- MCHC: 33, 7 g/dL;
- RDW: 15, 15 %;
- trombocite: 291 000/mm³;
- leucocite: 8 000/mm³;

Formula leucocitara:
- neutrofile: 61, 20 %, 4 900/mm³;
- limfocite: 29, 00 %, 2320/mm³;
- monocite: 6, 50 %, 520/mm³;
- eozinofile: 2, 81 %, 225/mm³;
- bazofile: 0, 40 %, 32/mm³.

Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fibrinogen
  • Fibrinogen mărit (explicații)
  •