Diagnostic: insuficienta mitrala degenerativa medie si fibrilatie atriala cu AV rapid

26-01-2015
marius8601
Nu este medic/terapeut
marius8601
Buna ziua,
Am fost diagnosticat cu insuficienta mitrala degenerativa medie si fibrilatie atriala cu AV rapid.
Initial, am primit urmatoarea schema de tratament:
1. Atacand 32 mg - 1/2 dimineata si 1/2 seara;
2. Talliton 25 mg - 1/2 dimineata si 1/2 seara;
3. Tertensif SR 1, 5 mg - 1 dimineata;
4. Cordarone 200 mg - 1 dimineata, 1 la pranz si 1 seara;
5. Sintrom 4 mg - 1/4 o zi, 1/2 a doua zi, 1/4 a treia zi si apoi repet aceeasi schema;
6. Sortis 20 mg - 1 seara;
Dupa o saptamana am fost la control si intre timp am facut si ceva analize. Voi enumera doar pe cele care au iesit cu probleme: acid uric 7, 5 si limita era 5, 7, TGP - 44 si limita era 35 si FT4 19, iar limita era 19, 2, in conditiile in care TSH a iesit 2, 76, iar limita superioara era 5 si ceva, INR 2, 42 si am continuat cu aceeasi schema de tratament.
Saptamana trecuta am fost din nou la control si mi-a crescut doza de Talliton, de la 1/2 dimineata si 1/2 seara la 1 dimineata si 1 seara. Si a pus problema unei cardioconversii electrice, deoarece nu prea este in regula raspunsul la tratamentul medicamentos.
Imi poate spune cineva daca aceasta schema de tratament este buna pentru diagnosticul meu, in conditiile in care nu prea exista rezultate evidente? Exista ceva mai bun? Despre Cordarone, am vazut care are numeroase reactii adverse si se recomanda sa nu se asocieze cu beta-blocante si atrovastatina, exact ce am eu :). Exista un inlocuitor, ceva mai eficient? Ce riscuri implica aceasta cardioconversie electrica?
Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.