Cati ani se poate trai cu fibrilatie atriala sub tratament?

09-01-2008
Ciociosan
Nu este medic/terapeut
Ciociosan
Am rugamintea sa-mi spuneti daca odata inceput tratamentul cu Cordarone pt. fibrilatie atriala mai poate fi intrerupt ; daca nu cati ani poate rezista organismul in conditiile in care folosesti 200 miligrame Cordarone pe zi ?
Cati ani se poate trai cu fibrilatie atriala sub tratament ?
Acufenele au legatura cu fibrilatia atriala ?
Dar sindromul Reynaud ? Ce inseamna de fapt ? Acesta cum se trateaza ?

Acestea sunt numai o parte din cele N intrebari care mi le pun.
Multumesc anticipat persoanei care va raspunde.
4 comentarii
0
08-09-2009, ora 13:33
adyna n
Nu este medic/terapeut
adyna n
cu cordarone 2ori200 poti continua pana se declanseaza diroida.Deaceea la 6luni trbuie sa faci TSH si FT4 si examen al ochilor.poti trai cu fibrilati daca este controlat ritmul la 100 batai pe minut.Am trecut prin asta de mai multe ori.
0
02-02-2011, ora 00:07
hoffy
Nu este medic/terapeut
hoffy
uliana, tin sa-ti multumesc pentru sfatul tau, repetat, de a lua legatura cu dr Vatasescu, deoarece imediat dupa ce am vorbit cu tine am facut programare, iar dupa 3 saptamani am ajuns in cabinetul dansului. Tin sa spun ca am avut nenumarate consultatii la nenumerati cardiologi si m-am convins ca in problema fibrilatiei noastre atriale daca nu iei legatura cu cine trebuie, adica un cardiolog-electrofiziolog (asa imi pare ca se numesc), multi medici te ingrijesc cu medicamente, (care se cunosc si reactiile lor adverse), si de cele mai multe ori suspendam pe o perioada oarecare de timp EFECTUL bolii, si mult mai rar se apeleaza la CAUZA.
Am avut jnspiratia de a pastra toate investigatiile de acum 3 ani si ceva inca de cand a debutat boala(ekg-uri, rezultate holter, ablatia din 2008, tot) si m-am prezentat la consultatia dr. Vatasescu cu ele. Studiind si coreland rezultatele din decursul timpului, in acel moment eram si in flater cu puls de 150, mi-a propus in modul cel mai serios o internare chiar in seara acea la Floreasca pentru a face ablatie de flater a doua zi. Din discutia cu dinsul care in final dorea inlatuarea CAUZEI am prins o incredere nebuna care m-a facut pe loc sa accept plecarea direct la spital.Nu stiam cum sa-mi anunt familia, sotia, baiatul mai ales ca sotia facea bagajul deoarece aveam un bilet de 5 zile de concediu incepand din ziua urmatoare. Sa nu mai vorbim ca omul mai are nevoie si de pregatire psihologica sa faca acest pas, DUMNEZEU m-a indemnat sa ma dau pe mana acestui OM in primul rand, iar a doua zi am facut ABLATIA de flater la Floreasca. Sa vedem cum vor evolua lucrurile deoarece nu am decat cateva zile de la procedura si te voi tine la curent, uliana, cu evolutia
In final vreau sa sfatuiesc si eu suferinzii de aritmii in general sa apeleze cu incredere la serviciile medicului si nu in ultimul rand omului VATASESCU RADU caci vorba aceea, nu stiti ce pierdeti.
Ne mai auzim la noutati Sanatate multa
0
03-02-2011, ora 10:47
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Hoffy draga, ma bucur din suflet sa aud asa ceva, nu ti-am sugerat de pomana vizita la dr. V., il stiu, i-am trecut si eu prin mina, din pacate insa pe mine, la vremea respectiva (2008) n-avea cum sa ma "dreaga" (cel mult, ca pe un busuioc !!!), din lipsa de aparatura adecvata pentru FA. Acum e prea tirziu, sint pe FA permanent, dar parca ti-am mai spus asta !
Pentru viitor, hai sa facem o conventie: ca sa nu cumva iti pierd mesajele, te rog posteaza de acum incolo la topicul de Ablatie, cel cu peste 900 de vizite, da??? Vezi ca-ti las si un mesaj personal. Daca eventual nu stii cum se acceseaza, iata reteta: in patratica verde, din dreapta sus, dupa ce te loghezi, dai click pe Modificati profilul...
0
03-02-2011, ora 22:20
hoffy
Nu este medic/terapeut
hoffy
uliana, nu am dat de mesajul tau pe nicaieri. Poti sa-mi scrii -*

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.