Fibilatii, puls neregulat, ce medicatie pot lua ? Pot lua Nolicin la infectia cu Ecoli ?

05-06-2014
vercengetorix456
Nu este medic/terapeut
vercengetorix456
Am 79 de ani, 158/58 kg, sufar de HTA, CIC, angina pectorala, insuficienta mitrala mica, insuficienta renala grad III, INR, predispusa la colesteromie si dislipidemie. Am luat Cordarone 3 ani, a aparut hipertiroidia, iar dupa 2 luni de tratament sub control, sunt in parametri normali. In urma cu 2 luni am facut 2 crize de fibrilatie paroxistica, puls 120 cu ritm neregulat, inima se zbatea tare, TA =21, puls =137, am stat 5 zile la terapie intensiva, a urmat tratament cu Clopidrogel 75 mg, Preductal, Magnerot cate 1/zi, Olicard 40 mg, Miofilin, Ranitidina 150 mg, aspirina 1/4tableta. Acasa am continuat tratamentul de mai sus inca 7 zile, mi s-a facut rau, am revenit la spital si am primit tratament cu Rytmonorm 150 mg de 3x/zi, si Ascord 20 mg. Mi-a fost iar foarte rau.
In final, cu ajutorul medicului curant am revenit la vechiul tratament pe care sunt si acum: Norvasc 5 mg 1/zi, Concor ( 2, 5mg de 2 ori pe zi la nevoie), Sintrom ( 4mg cate ¼ pe zi la tinta=2-3 iau o zi ¼ si a doua zi ½ cu control saptamanal pana ating tinta), Sortys 4 mg, la nevoie Alprazolam 0, 5 mg ½ tab./zi, si Magnerot 1-2 zilnic. In present INR e 1, 84 tinut sub control.
Cand n-am fibrilatii si ritmul este regulat TA este intre 11-14, 5 si cea mica ta 5, 6-8, 5 iar pulsul 50-59.
Va rog a ma sfatui ce credeti despre aceste fibrilatii si neregularitati de puls, cu lipsa de aer, ce le suport greu, si care medicament pentru stabilizarea inimii ar fi mai bun ?
Avand in vedere boli asociate, angina pectorala, HTA, insuficienta renala grad III, hipercolestorelemie, dislipidemie, steatoza hepatica, hipertiroidie, circulatie proasta a picioarelor, alergica la unele medicamente(Ciprinol, Biseptol, Fosfamicina, Ampiplus) va rog sa-mi dati un sfat ce sa fac pentru fibrilatiile pe care le fac la orice efort, obosesc tare, inima bate puternic sau mai rar si mai ales isi revine greu.
Ar trebui sa iau urgent Nolicin ( am infectie cu Ecoli) 14 zile, ati putea sa-mi spuneti afecteaza inima?
Pentru stabilizarea ritmului inimii ce as mai putea lua, eventual Betalok Zok, sau ce considerasti Dvs. (permanent sau la nevoie)?
Daca tiroida si-a revenit la parametrii normali, as putea sa iau din nou Cordarone, macar ½ pe zi sau numai la nevoie? Amidarone ma ajuta.
Cu deosebit respect si multe multumiri,
Maria Radulescu
Piatra Neamt
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.