Fetita mea are alergie, va rog din suflet ajutati-ma !

23-09-2007
andrei v
Nu este medic/terapeut
andrei v
Fetita mea de 5 ani face frecvent alergii, dar problema este ca nu reusim sa depistam de la ce ar putea sa apara.Am testat prin rotatie alimentele de baza pe care le consuma dar nu am constatat nimic suspect.Mai nou banuim ca ar fi Nurofenul sirop pe care-l ia la raceli.Initial banuind antibioticele nu ne-am gandit la acest sirop, dar acum doua saptamani a racit si mi s-a prescris Nurofen si Paracetamol tot sirop.De atunci are o alergie puternica care se extinde treptat de pe membrele inferioare pe cele superioare, iar acum am observat ca i-au aparut si pe pielea scalpului.Am fost la dermatologie (nu avem alergologie pentru copii in oras) si m-au asigurat ca nu sunt de natura infectioasa, ci doar o alergie cu o manifestare destul de violenta.Mi s-a recomandat spitalul Victor Gomoiu din Bucuresti pentru o consultatie.Mentionez ca bubitele apar initial ca o piscatura obisnuita de insecta iar apoi se inrosesc foarte tare, locul se intareste si capata o culoare violacee iar in maxim 24 de ore se umplu cu lichid si o dor foarte tare la atingere.Va rog din suflet ajutati-ma cu informatia unde sa ma adresez pentru un consult de specialitate !Mentionez ca as prefera clinici din Bucuresti, Pitesti sau Ploiesti.
4 comentarii
0
13-10-2007, ora 00:00
smire256
Nu este medic/terapeut
smire256
mergeti totusi la alergologie sa faca niste teste, numai alergologul poate stabili daca e alergik sau nu cu anumite teste.Pana atunci dati_i antihistaminice;symforal, alerid, presing_e f bun isi face efectul intr_o ora si clorocalcin picaturi.
0
12-12-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
alergiile sunt un blocaj pe care sistemul neuro-vegetativ il activeaza atunci cand mai sunt ceva inadecvente, adica, programul anticorpilor e incomplet.face-ti un test complet de alergologie si dupa ce stiti exact, mai discuta, pana atunci, lasa-ti fetita sa deseneze cat mai mult, incurajati-o, fiindca alergiile sunt specifice acelor persoane care se exprima si altfel si sunt cu un simt extrasenzorial mai dezvoltat.
0
17-01-2008, ora 00:00
cristina miclea
Nu este medic/terapeut
cristina miclea
buna!nu stiu daca la atata timp dde la postarea mesajului te vei mai uita pe form.sper ca o vei face.e sufar de alergii la medicamente.nurofenul si paracetamolul sunt din aceeasi grupa adica AINS antiinflamatoare nesteroidiene.ppt fi foarte periculoase alergile de acest gen pana la soc anafilactic.din pacate medicii din romania nu isi dau interesul asa cum ar trebui sa-si informeze pacientii si nu sunt nici responsabili.la bucuresti la sp scarlat longhin poti face analiza TTL pt medicamentele la care cosideri ca este alergica fetita.este singurul loc in tara unde se pot face.iti doresc mult succes, sanatate fetitei si numai bine!
0
19-11-2010, ora 10:13
sorinhanja
Nu este medic/terapeut
sorinhanja
buna ziua
am un baietel de 2 ani care a facut o alergie/ urticarie pe bucuta stanga. este ca o pata mare pe jumatatea funduletului de sus pana jos, de culoare maronie deschis, care initial a fost rosiatica. poate fi alergie/urticarie de la paraziti intestinali? spun asta pt ca baietelul nu este alerigc si nu a avut probleme de acest gen pana acum.asi dori sa stiu daca exista ceva tratament homeopat pentru ce are el. specific ca nu prea are pofta de mancare.
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dezvoltarea alergiilor la sugari poate fi împiedicată de mici molecule din laptele matern
  • Expunerea la microbi a sugarilor contribuie la dezvoltarea sistemului imunitar
  • Originea alergiilor la copii - microbiomul intestinal
  • Alergiile la copii au fost asociate cu expunerea la mercur
  •