Fetita de 8 ani-exfolierea pielii pe degetele de la maini si picioare(palme +talpa)

15-12-2011
lev30ro
Nu este medic/terapeut
lev30ro
Buna ziua,

Fetita nostra de 8 ani se confrunta cu o exfoliere a pielii de pe degetele de la maini si picioare ce s-au extins spre palma si talpa piciorului, de 15 zile..
Noi(parintii) am considerat ca este deshidratata, fetita avand un program incarcat (scoala cu program prelingit si antrenamente in fiecare zi pana seara la 7).
Ca si alte simptome am observat :
-buzele ei sant uscate, are limba alba, iar pielea de pe maini si picioare este foarte groasa, cu dungile foarte pronuntate (ca la o persoana in varsta)
Am inceput cu o hidratare buna a pielii(ulei de catina cu vit A, B, C, D, crema cu vit A, si al organismului cu multe lichide, Centrum Junior).
A facut si un control dermatologic unde iau prescris Dermazin crema, din spusele medicului'multi copii fac astfel de reactii fara nici un motiv, dar trece'.
Dupa 2 saptamini de tratament nu se vede nici o imbunatatire, ba chiar s-a extins exfoliere pina la glezne si incheieturi.
Nu are mancarimi!
Maine ai facem toate analizele, Exodat, urina, coprocultura, Ca, Fier.etc.

Daca aveti recomandari, idei, propuneri, deoarece santem foarte dezamagiti, va santem recunoscatori cu toata familia.

Va multumim,
1 comentarii
0
15-12-2011, ora 18:54
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Va recomand un consult la Clinica de Dermatologie a Spitalului Elias- Bucuresti;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.