Febra sub 38 si stare generala proasta

17-09-2013
Nastase Liliana
Nu este medic/terapeut
Nastase Liliana
Buna ziua,
Am ami scris pe forum., depsre sotul meu. Cu febra sub 38 si stare generala proasta. Pana la urma, am facut un film panoramic la dantura, unde era o radacina in sinusul maxilarului. In 02.09.2013 am facut analiza SCC antigen carcio-embrionar. In 11.09.2013 pana la urma s-a miluit un doctor si l-a deschis pe partea dreapta sus, in sinus de o radacina ramasa la extractie acum multi ani...credem era o punga de puroi cat o pruna mare...osul nasului era putin afectat. Postoperator e ok.totusi sindromul febril exista. Azi a venit si analiza SCC care este 2.1.limita maxima fiind 1, 5. Suntem necajiti.dar medicul care a operat spune ca e o analiza preoperatorie..si la ce a gasit acolo.oglindeste exact mizeria gasita in sinus. Nu avem decat sa stam linistiti..sa asteptam recuperarea. dumneavoastra ce parere aveti ?
4 comentarii
0
17-09-2013, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pacientul trebuie consultat la maxilo-facial.
posibil sa nu fie suficient acesta rezectie si sa fie necesara o interventie pe sinusul maxilar facuta la maxilo-facial
0
17-09-2013, ora 21:21
Nastase Liliana
Nu este medic/terapeut
Nastase Liliana
O daa..in clinica de excelenta maxilo faciala am fost, s-a deschis sinusul maxilar dreapta sus, acolo era punga de puroi cat o pruna mare, era afectat si osul nasului, s-a curatat foarte bine totul pana sub nas... s-a lasat o mesa cu antibiotice si de toate.dar febra...e normala? Dl profesor spune ca da...suntem tare speriati. Spuneti-mi aceste lucruri nu tin si de sfera orl ? Cum de nu s-a vazut la ct facial? Va multumesc pentru raspuns
0
18-09-2013, ora 07:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca sunteti pe maini bube si sa facut totul corect
urmati tratamentul... mergeti la control...si se rezolva problema...
0
18-09-2013, ora 13:01
Nastase Liliana
Nu este medic/terapeut
Nastase Liliana
Va multumesc, speram sa fie asa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •