Febra mare

30-04-2015
m.porojan
Nu este medic/terapeut
m.porojan
Buna ziua,
Am o fetita de 1 an care de la 7 luni a avut trei episoade febrile majore fara nici un rezultat al cauzei febrei.
la 7 luni debutul a fost prima zi cu stranut, a doua szi cu secretii najale apoase si putin infundata iar a treia zi puseu mare de febra 39.5 grade.Am plercat la bucuresti de urgenta si am inceput analizele. Au fost puse mai multe diagnostice Mononucleoza, sepsis ambele infirmate in urma analizeor de laborator, Hepatite la fel infirmate. Curios numai dupa administrare Dexametazona febra a putut fi controlata.
la 10 luni la fel aceleasi simptome, Prima zi stanuta destul de des, a doua zi au inceput secretiile apoase si infundata si putin rosu in gat. A treia zi febra 39.7 grade. am plecat de urgenta cu ea la Bucuresti unde la fel am facut fel si fel de analize si nimic suspect. i s-a administrat antibiotic 8 zile meronem. La fel ca si prima data febra a putut fi controlata doar dupa administrere dexametazona.
la aproape 12 luni mai exact la o luna si jumatate acelasi episod, stranut, secretii nazale si apoi febra mare 39-40.2 grade. La fel am plecat imediat la spital la Bucuresti si iar dupa analize de infectie urinara, control ORL, Plamani, tot nu s-a identificat cauza febrei majore. In aceasta dimineata i s-a recoltat probe biologice pentru ai crea un panel de imunitate, iar dupa aceea sa vedem unde trebuie actionat si sa vedem ce este defacut. De mentionat din nou febra a fost controlata dupa administrare de Dexametazona.
Daca cine dintre dumneavoastra v-ati confruntat cu o astfel de situatie va rog datine un sfat o recomandare.
Multumesc din suflet pentru raspuns.
3 comentarii
1
30-04-2015, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 orice viroza.. debuteaza cu febramare care poate sa tina 3-5 zile
este reactie normala de aparare a organismului
2. conteaza alimentatia copilului si daca tolereaza toate produsele
conteaza starea de sanatatea a adultilor si copiilor care vin in contact cu copilul in cauza
daca sunt sau nu purtatori de ceva bacterii
daca trec pe la baie sa se spele pe maini, fata, sa curate nasul cu o solutie salina si sa clateasaca gura cu apa de gura stomatologica.. inainte de ajunge la copil
0
05-05-2015, ora 11:21
m.porojan
Nu este medic/terapeut
m.porojan
Multumesc frumos d-ul doctor.
Ieri ne-am externat si la externare ne-au dat si analizele. I-au facut o analiza "imunofenotipare limfocitara - profil baza" si ara in felul urmator:
- limfocite 2413 (referinta 4000-10500)
- limfocite T 926 (referinte 1400-4300)
majoritatea sun limitele minime.
Comentariul analizei de laborator:Citez: "Limfopenie cu cu scaderea numarului de limfocite T (CD3+), inclusiv a subpopulatiilor de limfocite T helper si T supresor.
Ce ne-ati putea recomanda in cresterea imunitatii in vederea reglarii acestui profil de baza a imunofenotiparelor.
Multumesc inca o data.
0
05-05-2015, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 din punct de vedere a abordarii naturiste
A se exclud lactatele de vaca complet, se reduce consumul de gluten la minimum
se fac sucuri din legumele(morcov, telina, castraveti, sfecla rosie, patrunjel..s.a
cate 50 ml diluat cu apa calda. mai putin din fructe si NU se poate din citrice !
ca si produse pentru cresterea imunitatii la aceasta varsta nu prea este recomandat de administrat.
doar alimenttaia conteaza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •