Febra de mai bine de o luna.

24-01-2012
ela_04
Nu este medic/terapeut
ela_04
Baietelul meu de 1 an si 10 luni face febra din luna dec.
febra a debutat fara nici un alt simptom 37/38 eu banuind ca este de la o maseluta nu am tratato. Intr-o saptamana a inceput sa faca 39-40. Am mers la urgente. Ca e de la amigdale. A luat tratament si pt o saptamana a trecut cu zinnat. Dupa ce am terminat antibioticul febra a aparut iar. La recomandarea pediatrului sau i-am dat iar zinnat apoi alt antibiotic dar febra nu trecea cu nimic. Nici novocalminul numai facea fata. De la nurofen i-am dat si stomacul peste cap. Febra o tineam in frau doar cu algocalmin 8 picaturi seara pt ca atunci febra crestea spre 40 si peste.
Am incercat cu sosete cu otet, impachetari cu apa, febra nu a scazut decat cu algocalmin.
Intre timp am facut toate analizele copilului cu exudat, urina, urocultura, aslo, hemolograma etc toate au iesit bine.
Acum 12 zile am fost la orl la recomandarea pediatrului si a spus ca are polipii mariti cu secretii. Ne-a dat tratament : sinupret, calgol, si biorinil. Pt 10 zile.
Am terminat tratamentul dar febra e tot acolo...37/38.
Numai stiu incotro sa o iau sau ce sa mai fac...
Copilul are toti dintii si un set de masele. Acum se vad al doilea rand de masele. Dar nu au spart.
Este posibil ca aceasta febra sa fie de la masele? Copilul nu a mai facut pana acum febra la nici un dinte sau masea. este posibil ca sa fi coincis aceasta febra de la masea cu vreo viroza?
Sa mai repet analizele? Chiar numai stiu ce sa fac iar toti doctorii par sa imi dea ceva acolo poate trece vazand ca starea generala a copilului e buna.
Stiu ca nu e febra mare, acum nu ii mai dau nimic pt febra. dar nu e temperatura normala a copilului si starea asta persista de prea mult timp...
Sper ca am fost cat de cat coerenta.
Multumesc.
3 comentarii
0
24-01-2012, ora 20:19
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Daca examenul clinic si investigatiile nu evidentiaza o afectiune patologica, trebuie sa stim ca da, exista sindroame febrile concomitente eruptiilor dentare, la care se mai asociaza si durere, salivatie, copilul isi baga degetele in gura, iar homeopatia recomanda Chamomilla, as sugera Chamomilla 15 CH -5 granule de 3 ori pe zi, pana la ameliorarea simptomatologiei, plus inca 2 zile. In toate tipurile de febra acuta, se poate administra si remediul Belladonna ; sugerez asocierea de Belladonna 15CH de 3 ori pe zi pana la disparitia febrei, plus inca 2 zile; Remediile hoemeopatice se pot administra bebelusilor si gravidelor; numai bine
0
24-01-2012, ora 21:07
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: unui bebelus nu -i dam granulele ca atare, le dizolvam in putina apa, intr-o lingurita de plastic;numai bine
0
26-01-2012, ora 09:31
ela_04
Nu este medic/terapeut
ela_04
Va multumesc frumos pt raspuns.
Am inceput deja sa-i dau din cele recomandate de dvs si parca a inceput sa se vada unele rezultate. Febra nu a mai crescut de 37.5
sunt abia 2 zile. Pt mine tot e ceva.
multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •