Febra la copil de 4 ani

13-08-2009
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
Buna! Copilul meu are 4 ani si 9 luni si de citeva zile are noaptea, chiar si ziua uneori febra de 37-37, 8, pare molesit dar si mai important se plinge ca il doare capul, se scoala din somn si plinge ca are dureri de cap. Nu este racit, nu tuseste, dar a avut tuse si raceala cu 2 saptamini in urma, si a primit tratament fara antibiotice, atunci febra nu avea. De mincat maninca binisor, nu-s probleme...Ce poate insemna febra aceasta? la ce medic sa ne adresam? Pina acum i-am pus supozitorii Ţefecon D si dupa asta scade febra, dar trebuie sa fie o cauza a ei asa cum dupa citeva ore apare din nou... Ajutati-ma va rog. Vă mulţumesc!
17 comentarii
0
13-08-2009, ora 18:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati va rog un medic homeopat daca puteti. Simptomele lui sunt cunoscute si se pot vindeca repede si fara nici un efect secundar cu ajutorul unui homeopat cu experienta.
A ramas de la raceala cu o toxina in corp pe care nici un medicament chimic nu i-o poate elimina de tot mai ales fara a-i distruge sangele si flora intestinala.
Aveti incredere in sfatul meu caci va spun din experienta.
0
14-08-2009, ora 15:00
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Mergeti la medicul de familie sau la medicul pediatru al copilului, febra trebuie investigata.Poate insemna ca afectiunea respiratorie nu s-a vindecat sau ca a survenit altceva intre timp.Supozitoarele nu -i vindeca decat febra si daca acesta reapare la cateva ore dupa, acesta e un motiv in plus sa va adresati medicului.

Cefaleea care trezeste copilul din somn este unul din cele mai mari semne de alarma din pediatrie, asa ca va rog din suflet sa nu amanati consultul medical.

Astept detalii despre evolutia copilului aici pe forum sau pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com.

Cu bine,
dr. Hiastru
0
26-08-2009, ora 16:56
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
buna ziua. am o problema cu fetita mea de 10 luni. a facut aseara dintro data temperatura mare 38.8, i-am dat panadol si nu i-a trecut apoi i-am dat supozitor eferalgan si a inceput sa transpire tare, spre dimineata sa mai linistit, la pranz avea 37.6. ea deobicei avea temperatura 37 cu ceva, dar aseara a fost si foarte agitata si plangea foarte tare abia o puteam linisti cateva zeci de minute. o fi de la aparitia dintilor? ea inca nu are nici un dintisor, a, si inca ceva, de ceva zile face kk de cateva ori pe zi (4-5 ori ) si destul de moale si nu are nici pofta de mancare, si asa ea manca destul de putin dr ei este in concediu (cu toate ca astai nui un motiv sa nu merg la urgeta) dar faptul ca i-a trecut astazi m-a facut sa ma razgandesc sa merg acolo nici nu se uita la tine si te interneaza apoi mai vi si cu alte boli din spital am patit-o de cateva oro. face rosu in gat destul de des
. ajutatima cu un sfat va rog, ce altceva as putea sa-i dau pentru scderea temperaturi in caz ca se intampla din nou asa seara. va multumesc
0
26-08-2009, ora 20:11
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna seara,
probabil ca febra este in contextul enterocolitei, iar cea mai frecventa cauza de enterocolita la aceasta varsta este infectia cu Rotavirus, mai ales daca apar si varsaturile.Va recomand urmatoarele-
-pentru febra folositi nurofen 3 ml la 8 ore (nu folositi in acelasi timp si sirop si supozitoare cu paracetamol-efferalgan, pentru ca-i puteti face supradozaj sau chiar intoxicatie cu paracetamol ), care poate fi alternat cu panadolul 4 ml la 6 ore, dar numai daca febra nu scade la nurofen , hidratare f. buna cu ceai de menta sau cu saruri de rehidratare orala ( humana elektrolit sau prolyte) - dizolvati 1 plic la 250 ml de apa fiarta si racita- cate o lingurita la fiecare 5 minute ( febra poate ceda si la impachetari cu un prosop ud si caldut, concomitent cu medicamentele de mi sus ),
-regim de diaree, adica fara lapte praf 24 ore, (sanul este permis), mucilagiu de orez simplu sau indulcit cu glucoza, biotics, smecta sau hidrasec, pilaf de orez cu carne mixata, banana rasa
-maine dimineata faceti prin medicul de familie coprocultura si coprocitograma, sumar de urina, si urocultura, si mai vorbim dupa ce aveti rezultatele
- daca se agraveaza, va duceti la urgenta.

Astept detalii despre evolutie aici sau pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com.

Cu bine,
dr. Genoveva Hiastru
0
04-09-2009, ora 13:33
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
buna
am un baietel de 4 ani si de aseara se plinge de dureri de cap.a facut febra 38, 9 iam pus un supozitor si nu ia scazut.nu il doare gitul sau burtica.in schimb ieri a stat in soare, e posibil sa fie o insolatie?
pt a-i mai scade febra iam pus putin otet combinat cu apa in cap si a avut efect
0
04-09-2009, ora 16:09
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna ziua,

este posibil sa fie de la expunerea la soare.Continua cu panadol 5 ml la 6 ore, inca o zi, combinat cu o buna hidratare a copilului, si comprese cu apa rece pe frunte.
Daca apar varsaturile, sau alte simptome ingrijoratoare, va sfatuiesc sa mergeti cu copilul la medicul dvs. pediatru.

Alte intrebari mi le puteti lasa aici pe forum sau pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com/.

Cu bine,
dr. Hiastru
0
04-09-2009, ora 21:32
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
am fost la pediatru si mia dat ceclor 250mg granule pentru suspensie.a sp ca are o amigdalita acuta si sai dau 5ml la 8 ore.totusi ma intreb daca nu cumva e prea mult pentru el.are 15kg.astept raspunsul d-voastra.multumesc
0
07-09-2009, ora 12:13
George.R
Nu este medic/terapeut
George.R
Buna ziua!!! sunt un fericit tatic al unei fetitze de numai 24 de zile, si suntem tare speriati de unele simptome aparute la fetita noastra pe nume de Maria respectiv voma sub forma de jet si pe gurita si pe nas, am fost internati in spitalul Elias am facut ecografie analiza singelui.la kk la pisu, analiza laptelui mamei toate au iesit bine, acum de cca 2 zile nu mai maninca cum minca, are temperatura de 37, 8 C nu doarme noapte, plinge si se stringe colac. nu stim ce sa mai facem suntem tare suparati si speriati . ce putem sa facem. in speranta unui raspuns v-a multzumim ttttt mult
0
07-09-2009, ora 14:32
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Pentru dragomir daniela,
doza de ceclor este de 40mg/kg/zi, adica de 600 mg pe toata ziua, respectiv de 3 ml la fiecare 8 ore din solutia de 250mg/5 ml. Faceti tratamentul 10 zile, sub protectia unui hepatoprotector, gen liv 52 sau vitamine, si imi spuneti cum merge.



Cu bine,
dr. Hiastru
0
07-09-2009, ora 14:38
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Pentru George R.
faptul ca face subfebrilitate, adica temperatura intre 37, 5 si 38 (normala fiind sub 37, 5 ) nu este bine.

Fiind si nou-nascut, lucrurile pot deveni serioase, de aceea va recomand control la un medic pediatru, astazi, pentru ca poate fi un sepsis neonatal, cu care nu-i de glumit.

Astept detalii despre evolutia copilului, aici pe forum sau pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com/..

Cu bine,
dr. Hiastru
0
07-09-2009, ora 15:25
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
multumesc dr.genoveva, cu acelasi diagnostic de amigdalita acuta alt medic ia prescris ospen 400mg, insa am citit prospectul ambelor medicamente si par a fi pentru acelasi diagnostic, asa ca nu o sa schimb medicamentul.o sai dau in continuare ceclor doar ca pina acum iam dat 5ml/8 ore.o sai dau 3ml la 8 ore.totusi de dimineata a acuzat dureri de cap fara febra.o sai iau si niste vitamine
0
22-09-2009, ora 16:05
raluca-liana
Nu este medic/terapeut
raluca-liana
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati ca nu mai stiu ce sa fac sau cum sa fac!
Fetita mea de 3 ani si jumatate are puroi in gat foarte urat, nu sh cum de a ajuns asa rau pt ca nu am observat sa aiba rosu in gat sau ceva in neregula pt.ca a mancat foarte bine saptamana trecuta si era activa, doar ca am inceput gradinita si s-ar putea sa fie asta, nu sh.;deci joi noaptea a facut freba si vineri dimineata ne-am dus la dr. de familie care ne-a prescris Axycef 125mg/5ml de 2X4 ml, Panadol 3X5 ml, Eurespal 3X5 ml si nu a ajutat-o deloc ba chiar s-a innrautatit starea ei, luni ne-am dus inapoi la medic si cand a vazut ce urat e gatul si plin cu puroi ne-a scris injectii Ampicilina 500 mg si Gentamicina 40mg/1ml dimineata si seara.Acum luam injectiile acestea (i-am pus branula ca sa trecem mai usor peste ele), a luat deja 3 dar tot nu vrea sa manance nimic nimic, nu sh ce sa-i fac nici lichide nu vrea plange intruna ca o doare gatul si nu vrea sa inghita nimic.
Imi este frica sa nu se deshidrateze sau ceva sa pateasca ca nu vrea efectiv nimic, i-am facut tot felul de mancare, preferatele ei.nimic.I-am stors fructe si am reusit intr-o jumatate de ora sa-i dau cu siringa de la Nurofen o siringa si jumatate de suc da si aceea cu plansete si negocieri.
Va rog daca puteti sa-mi spuneti ce sa fac sa cum sa ma linistesc ca sunt foarte necajita.
VA MULTUMESC!
0
22-09-2009, ora 22:42
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna seara,
daca primeste asa de greu lichidele, va recomand sa va internati cu ea intr-o sectie de pediatrie, mai ales ca aveti montata si branula, pentru a primi lichide pe cale intravenoasa, si plus ca aveti de facut si tratament cu antibiotice.Gentamicina este foarte buna, dar devine periculoasa daca copilul este deshidratat. Nu vreau sa va sperii, dar e mai bine sa va internati.
Pana ajungeti la spital incercati cu lichide calde, ceai de musetel indulcit usor, fara a insista cu mancarea, cel mult zeama de la supa.
Daca mai e si febrila, nevoile de lichide cresc, si de aceea e mai prudent sa va internati.

Cu bine,
dr. Hiastru
0
23-10-2009, ora 09:29
adelinaciuca@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
adelinaciuca@yahoo.com
buna ziua, am o fetita de 10 ani care acuza dimineata la trezire stare de voma si dureri de burtica, mentionez ca i-i cam miroase si gurita acest lucru se intimpla de vreo 2 zile insa cu aceste probleme s-a confruntat si in anii trecuti in special in timpul anului scolar, in trecut i-am facut toate analizele si eco dar au iesit bine, o singura data i-a iesit la copro chisturi de giardia [cam acum 2 ani] si i-am administrat zentel, am mai fost si la alt medic si mi-a spus ca ar fi pe fond emotional, va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu un sfat.
0
23-10-2009, ora 17:02
gerda
Nu este medic/terapeut
gerda
Raluca Liana, da fetitei inghetata cat de multa, aia o mai calmeaza si-i trece durerea.
Lichide reci, nu calde si paracetamol supozitor sau pastila, nu-i mai da panadol sirop, ca ala de multe ori n-are nici un efect, am patit eu.

Am 3 copii si din exeprienta mea iti spun asta.

Nu te interna cu fetita, ca acolo o sa iei cine stie ce alte bacterii si microbi .

Sanatate.
0
26-10-2009, ora 12:52
raluca-liana
Nu este medic/terapeut
raluca-liana
Buna ziua!
Uffffff!Nu am mai revenit cu raspusuri deoarece am ajuns internate pana la urma, deoarece a primit acele injectii de ampicilina care nu au folosit la puroi in gat, apoi alte antibiotice timp de o sapt.dupa injectii apoi inca o saptamana de analize si pana la urma am ajuns internate la infectioase cu debut de meningita si am stat 10 zile, acum suntem acasa si se simte foarte bine.
Va multumesc pentru sfaturi!
Gerda, nu am incercat niciodata inghetata cand e bolnava dar.o sa incerc sa stii.Mersi!

Sanatate la toata lumea!
0
09-11-2009, ora 21:14
Maria1285
Nu este medic/terapeut
Maria1285
Buna ziua,
Ma numesc Maria am 24 de ani si am si eu o problema.de o saptamana fac in fiecare seara febra 37;37, 2 mai mult nu creste.Problema este ca nu am semne de raceala nici alte probleme medicale iar aceasta febra apare numai seara.Am incercat sa iau algocalmin fiole dar nu cedeaza!Cineva mi-a spus ca aceasta temperatura este specifica unei infectii in organism.Ar trebuii sa ma ingrijorez?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul febrei la copilul mic - când și cum intervenim?
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •