Faringita cronica

05-08-2009
Andriescu Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Andriescu Nicoleta
am o problema
Sunt din Iasi, am 43 ani si din ian. ma chinuie o tuse de nu mai stiu ce sa fac.
Am fost la TBC-radiografie-pneumopatie interstitiala-tratam cu augum 1gr7 zile, apoi claritromicina500mg 12zile fara pauza intre tratamente -nimic, tusea uscata tot a ramas
Am facut si 5 zile penicilina injectab -tot nimic
Apoi am fost la ORL si mi-a spus ca am o faringita cronica, dar nu mi-a dat tratam.deoarece m-a trimis si la gastro (inca n-am ajuns ca-i cu programare si dureaza)
Intre timp am fost si la alergolog.Mi s-a spus, in urma testelor ca am alergie la mai multe, am eliminat ac.surse am urmat tratam. cu IBC10, singulaie, ketotifensi aerius, dar nu am simtit nicio ameliorare.Too tusesc mai ales noaptea ma manancaceva in gat, tusesc de mai multe ori aproape pana la stare de voma.Ii mai deranjez si pe toti din casa, dar nu ma pot odihni deloc
Nu mai stiu ce sa fac.
7 comentarii
0
05-08-2009, ora 20:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Mergeti la gastro-enterologie pt ca faringita cronica poate sa fie cauzata si de un posibil reflux gastro-esofago-faringian. Cel mai probabil va vor face o endoscopie digestiva-superioara!
Un tratament natural pt faringita cronica este TONSILOTREN (preparat homeopat)!

Toate cele bune;)
0
10-08-2009, ora 21:58
Andriescu Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Andriescu Nicoleta
Multumesc, Nick! Am ajuns si la gastro si am reflux gastro.., am cumparat medicamentele pentru o luna k asa mi-a zis.Sper k se va rezolva oarecum, cu toate k am citit tot pe net k acest reflux gastro..., este favorizat de tusea pe care o am si nu mai scap de ea.Se recomanda intai tratarea acesteea, medicul de fam. imi spune k treb. trat. intai reflux...;.Voi vedea daca se rezolva ceva abia dupa ce vai face tratam.
Toate cele bune!

P.S
O sa incerc si putin cu decoct de radacina de obligena
0
11-08-2009, ora 02:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, exact cum m-am gandit!
Trebuiesc tratate ambele, si tusea care pare a fi convulsiva, dar si refluxul!!! Ce v-a sp mediul orl-ist??? Ar trebui sa consultati un pneumoftiziolog!

V-am rsp si la topicul cu refluxul g-e...
0
06-07-2011, ora 16:04
gabriela popa
Nu este medic/terapeut
gabriela popa
buna ziua nicoleta. Stiu ca mesajul este vechi..insa daca mai intri pe forum poate imi poti spune care mai este starea ta...sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare cu a ta si vroiam sa stiu cum ai procedat tu.
0
06-07-2011, ora 18:06
Victor_00
Nu este medic/terapeut
Victor_00
Nicoleta, ce medic te-a consultat la gastro si ce ti-a prescris.Ai facut si endoscopie?
0
10-10-2011, ora 15:01
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna Ziua! Am si eu o faringita, asa mi-a zis doctorul ORL. Am fost in Polonia 2 sapt in urma, acolo am racit urit de tot. tusea mi-a trecut de atunci dar ma doare la deglutitie, si ragusesc. spuneti-mi si mie niste remedii naturale pentru ca urmez un tratament cu Phezam si medicul mi-a dat doar niste pastilute din menta si Otilin, care nu se foloseste mai mult de 5 zile.
multumesc
0
12-10-2011, ora 03:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Ali1990, vă puteţi trata faringita cu ajutorul preparatului naturopat Voseptol (se sug 1-2 comprimate de 3-4 ori pe zi, timp de minim 5 zile, în regim zilnic, până la tratarea faringitei, dar nu mai mult de o lună fără pauză).
Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •