Faringita cronica? care persista - need help

29-07-2009
djrust
Nu este medic/terapeut
djrust
Buna ziua, ma numesc Ovidiu si de cateva luni am niste mici probleme de sanatate. In primul rand acum 7 luni, in ianuarie, am facut o bronsita acuta care m-a tinut departe de munca 1 saptamana (si am mai simtito inca 2-3 saptamani). in iunie am racit, raceala care a tinut cca 3-4 saptamani. Acum, de aproximativ 1 luna si ceva, ma supara gatul, mai exact mai tot timpul simt nevoia sa imi dreg gatul si am impresia de flegma la nivelul superior al sau. Flegma pe care o dau e alba ziua, putin mai vascoaca decat saliva. Totusi, in fiecare dimineata scuip o flegma mult mai groasa, fie spre galben, fie spre maro. Si mai am perioade cabd imi vien sa tusesc, nu puternic, dar parca este o senzatie de mancarime care imi provoaca tusea, iar in unele moemnte cand tusesc simt o mica durere in piept (care trece in cateva ecunde). Am fost la ORL unde m-au diagnosticat cu faringita acuta, mi-au dat o vitamina A si un dezinfectant oro-faringian, dar nu mi s-au ameliorat simptomele. cam despre ce ar putea fi vorba?? (De simtit ma simt excelent, doar k ma supara acea tuse si acea senzatie de flegma ce vine dinspre orificiile nazale). Probleme de sanatate nu am avut de-a lungul vietii (exceptand o heptatita pe la 16 ani). Acum am 20 de ani.
Multumesc de intelegere.
3 comentarii
0
29-07-2009, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca pentru faringita care o ai.. medicul NU ti.a explicat ca trebue sa tii si regim alimentar( fara rece, acru si acidulat) sa faci inhalatiii.. sia gargara.
Bioparox sprei 2 puf in nas si 2 in gat din 4 in 4 ore!
0
29-07-2009, ora 14:22
djrust
Nu este medic/terapeut
djrust
MUltumesc. In legatura cu tusea, tot din cauza faringitei e?
0
29-07-2009, ora 15:39
djrust
Nu este medic/terapeut
djrust
mentionez ca fasringita cu care am fost diagnosticat este cronica... abia acum am vazut eroarea in prima postare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: