Faringita atrofica

10-01-2012
florina mot
Nu este medic/terapeut
florina mot
am nevoie de ajutorul d-voastra.sunt gravida in 5 luni si in urma unei raceli puternice(dureri de gat) am primit de medicul ginecolog antibiotic amoxicilina.dupa 5 zile de antibiotic (1 gr la 12ore) am observat ca in fiecare dimineaza si seara am dureri in gat si usturimi (mai ales cand inghit).si am ramas cu o raguseala in voce.am consultat un orelist care mi a zis ca am faringita atrofica si mi a dat o solutie preparata in farmacie din nistatin si glicerina borax pt bandijonaj local...sa inteleg totusi ca este vorba despre o ciuperca bucala?si desi ma fac cu solutia respectiva de o saptamana nu am nici o ameliorare..deci nu mai inteleg nimic...ce pot face sa scap de durerile si usturimile in gat?si ce sunt de fapt??
7 comentarii
0
10-01-2012, ora 19:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este cunoscut faptul ca sarcina duce la acutizarea unor probleme cronice, deasemenea provoaca o hiperaciditate
cred ca iritatia faringiana este din cauza problemelor gastrice
trebuie intrerupt orice medicament alopat luat pe gura
regim alimentar strict fara acru, acidulat, fructe citrice, ciocolata ( sunt iritante pentru mucoasa)
trebuie de facut inhalatii cu ceai de musetel + gargara cu acelas ceai
tab cu propolis de supt + vit A uleioasa pusa in nas sau amestecata cu miere si de tinut in gura pana se topeste
multe ceaiuri de menta, maces, tei.. de baut
comprese calde pe gat, pe exterior
0
10-01-2012, ora 19:47
florina mot
Nu este medic/terapeut
florina mot
multumesc mult pentru raspuns...totusi sa fie vorba doar despre o iritatie faringiana sa nu fie vorba despre ciuperca?doctorul la care am fost (orl) mi a spus tot asa regim alimentar pe care l am tinut de 1saptamana si nici o imbunatatire. dar mi a zis sa nu mai consum miere decat in ceaiuri..in gura nu am depuneri albicioase dar limba este cam alba...si ce este foarte ciudat este faptul ca, gatul ma doare si ustura cand pe o parte cand pe alta.deja sunt disperata.
am sa fac si inhalatii cu musetel sa vedem... in cat timp s ar putea vindeca daca este vorba doar despre o iritatie faringiana?
0
10-01-2012, ora 19:50
florina mot
Nu este medic/terapeut
florina mot
si as mai avea o intreb dc pot sa va mai deranjez.bicarbonatul este oki pt gargara sau trm evitat?
0
10-01-2012, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru gargara este OK. schimba ph local si o sa se curate limba
daca usturimea nu trece.. trebuie sa consultati un medic Gastrolog.. pentru un tratament corect gastric
0
25-02-2014, ora 16:45
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Uneori, faringita atrofica poate fi si consecinta unei rinite, de obicei hipo- sau atrofica, adica in care mucoasa e palida. Ajuta sa va badijonati in nari, pana sus, cu Unguent cu Propolis; se procura de la APIMEDICA - APIFARM. TOT ACOLO EXISTA SI SOLUTIE PT. AEROSOLI CU PROPOLIS. Se poate cumpara aparat special si sa se faca acasa aerosolii.
0
25-02-2014, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faringita atrofica NU poate fi si consecinta unei rinite, de obicei hipo- sau atrofica, adica in care mucoasa e palida.
corect este sa acceptati ca ambele probleme si renale si faringiene sunt din cauza unor probleme la distanta
digestive, intestinale, cu malabsorbtie de nutrientii necesari, cu probleme autoimune..s.a
0
07-03-2019, ora 03:03
Iul96
Nu este medic/terapeut
Iul96
De câteva luni ma confrunt cu niște gadilaturi in josul gâtului care îmi provoacă o tuse seaca, mai am câteodată mâncărimi de urechi și gat, secreții lipicioase, care posibil sa vina din nas. Menționez ca dureri de gat nu exista, gâtul fiind roșu.( mai am și dureri de cap, la o răceala expectorand mucus cu sânge, care venea din nas ). Diagnostic ORL acum o luna : epifaringita muco purulentă ( faringita cronica), rinita alergică in observatie ( specificând ca simptomele pe care le am sunt de la o posibila alergie ), marți urmează sa merg la alergolog. Gadilaturile astea care provoacă tusea și jena asta din gat nu știu cum sa scap de ele. Am 21 de ani, mai fumez din când in când ( nu sunt fumătoare înrăită, fumez doar de vreo 2, 3 ani, dar nu mult). Va rog sa ma ajutați cu un răspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: