Acum 3 zile am fost diagnosticat cu faringita acuta

11-02-2013
zagajevschi
Nu este medic/terapeut
zagajevschi
Buna seara.
Acum 3 zile am fost diagnosticat cu faringita acuta. Simptomele au inceput sa apara de aproape 3 saptamani incoace precum ca: innrosirea si umflarea usoara a amigdalelor si a gitului, senzatia de corp strain in git, ba chiar si o afta sub limba care a disparut. Medicul ORL-ist mi-a prescris augmentin 1, solutie cu iod pentru gargarisme si faringosept. Desi se incheie a 2 zi de tratament (total durata 7 zile), nu se observa vre-o ameliorare, plus la toate mi s-a adaugat si febra (37-37, 3) seara in aceste 2 zile.
As fi recunoscator daca cineva poate oferi o mica consultatie la situatia mea.
Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
11-02-2013, ora 22:42
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna seara. Va-ti facut un exsudat faringian? Un examen pentru fungi din cavitatea bucala? Un ASLO? Trebuie sa faceti aceste analize, sa depistati daca aveti o infectie bacteriana sau fungica. Evident, cat sunteti sub tratament, nu puteti face aceste analize. Tratamentul este eficient in timp, nu va asteptati sa va simtiti ca nou dupa prima zi de tratament.
0
11-02-2013, ora 22:50
zagajevschi
Nu este medic/terapeut
zagajevschi
Merci de raspuns.
Analize de laborator nu mi-au fost prescrise. Deci tratamentul a fost propus in urma simptomaticii si examinarii gatului. Mentionez ca peste albe (candida) nu au fost depistate.
Totusi este normala febra in moment ce iau antibiotice? Sau este vre-o reactie la acestea?
0
11-02-2013, ora 23:11
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Nu, febra nu este o reactie la antibiotice. Febra este reactia corpului la o infectie, inflamatie, intoxicatie. Organismul uman este perfect, in esenta. Atunci cand un agent infectios patrunde in organism, temperatura corpului creste, facandu-i acelui agent infectios sederea cat mai neplacuta in corp. Din pacate, cresterea temperaturii corpului nu-i va dauna acelui agent infectios foarte mult dar va trage un semnal de alarma de genu': du-te la medic! Aveti febra mare? Faceti ceva s-o scadeti, va solicita toate organele daca depaseste 38-39 de grade! Incercati cu algocalmin sau paracetamol (nu amandoua, ori unul ori celalalt) plus vitamina C sau leacuri babesti (comprese cu alcool sau otet de mere usor diluat cu apa, frectii cu carmol, rondele de cartofi cruzi aplicate pe frunte, ciorapii inmuiati in alcool diluat, tampoane de vata imbibate cu otet de mere diluat cu apa si introduse in nas).
0
11-02-2013, ora 23:15
zagajevschi
Nu este medic/terapeut
zagajevschi
Multumesc...e febra mica...37, 1 la moment. Si preponderent seara apare (in aceste 2 zile cit iau tratamentul), pina acum nu am avut.
0
11-02-2013, ora 23:22
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Deci, nu aveti febra. Se considera ca aveti febra daca temperatura corpului depaseste 37, 5-38 grade Celsius. Nimic ingrijorator. Sanatate multa!
0
11-02-2013, ora 23:25
zagajevschi
Nu este medic/terapeut
zagajevschi
Multumesc mult.
0
11-02-2013, ora 23:25
zagajevschi
Nu este medic/terapeut
zagajevschi
Sa aveti o seara frumoasa si Dvs
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.