Faringita-Amigdalita repetata

12-11-2008
oradeanca
Nu este medic/terapeut
oradeanca
Buna ziua,

as avea si eu o intrebare. Baietelul meu are 2 ani si de mai bine de jumatate de an ne luptam cu faringite si amigdalite repetate - nu este la cresa si nici la gradinita. Incepand cu luna aprilie a acestui an (deci la cca. 1, 5 ani) si pana in prezent nu a fost perioada mai mare de 2 luni in care sa nu faca faringita sau amigdalita. A fost de fiecare data tratat de medicul de familie (care este si pediatru) cu augmentin (sau cu o varianta a acestuia care este produsa de Terapia, din pacate nu imi amintesc numele), dar cu o promptitudine inspaimantatoare simptomele revin luna de luna - chiar si in perioada de vara.

Doresc sa mentionez urmatoarele:
- a fost alaptat la san pana in acea perioada, la 1, 5 ani (bineinteles in paralel cu meniu diversificat de la 6 luni)
-am avut probleme cu faringita si in primul an de viata, dar numai de 3 ori
- mananca foarte bine (obligatoriu 1 fruct pe zi), are inaltime si greutate normala si este un copil foarte vioi
- nu i s-a facut niciodata nici o analiza sa se stabileasca exact ce microb a cauzat infectiile
- din luna octombrie am inceput si o cura cu bronchovaxom, practic acum suntem la a 2-a serie de cate 10 zile
- am fost la mare; iese zilnic cateva ore la aer in parc, in zone unde nu sunt ff. aglomerate.
- membrii familiei am facut SNF si a iesit negativ.

As vrea sa stiu ce sa fac cu el - nu consider ca este normal si sanatos pentru copil lunar sa il indop cu augmentin, deja de aproape 6 luni in continuu, chiar daca dupa aceea i-am dat Ecoflorina sau biotics baby pentru refacerea florei. Ce analize sa ii fac? interfereaza bronchovaxomul daca il duc la analiza SNF?

Va multumesc frumos :)
58 comentarii 12 Înainte ›
0
12-11-2008, ora 13:20
oradeanca
Nu este medic/terapeut
oradeanca
as mai avea de adaugat:
- in familie nu se fumeaza deloc
- are camera separata, pe care o curatam si o aerisim
0
12-11-2008, ora 16:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca copilul are o aciditate marita si un reflux gastroesofagian...
simptomele sar explica prin iritatia faringelui cu acidul gastric sau alimentele care sunt mai acre.
Incercati sa portionati mancarea in asa fel ca sa nu aiba reflux
Ati scris ca este activ.. poate efortul fizic si miscarea care o face dupa masa.. provoaca acest reflux daca are burtica mai plina.
Altfel nu se explica aceste acutizari.
Orice faringita sau amigdalita.. daca este virala.. si este insotita de usoara febra.. NU se trataeaza cu antibiotic. Sunt suficiente antiinflamatoare (Eurespal).. si antiitermice (paracetamol, nurofen)
Antibiotic se poate administra cand febra este insotita de dureri puternice in gat si amigdalele sunt acoperite de secretii purulente.
Va recomand sa evitati toate produsele ce ii pot produce aciditate.
grefe, lamaie, mere, rosii, sucuri cu coloranti, ciocolata s.a.
0
12-11-2008, ora 17:20
oradeanca
Nu este medic/terapeut
oradeanca
Va multumesc pentru raspuns d-le dr.
De fiecare data a facut febra foarte mare, am depasit chiar si 40 cu tot cu nurofen, am citit ca asta indica intr-adevar infectii bacteriene.
Refluxul despre care imi spuneti se manifesta am citit prin varsaturi - dar el nu varsa niciodata, antibioticele le-a primit pe cale orala si nu au fost probleme. As putea observa alte simptome?
O sa incercam sa evitam alimentele acide totusi o perioada - nu bea sucuri din comert, de obicei ii stoarcem in casa iar ciocolata nu ii dau pentru ca mi se pare prea mic, dar intr-adevar consuma destul de multe citrice si mere - mai putin in lunile de vara cand nu s-au gasit oricum si el tot bolnav a fost.
Miscarea o face inainte de masa principala.
0
12-11-2008, ora 17:21
oradeanca
Nu este medic/terapeut
oradeanca
iar mi-am amintit ceva - apar aproape intotdeauna fara sa ne dam seama cat de grav e. Seara se culca OK, vesel, dimineata se trezeste direct cu feba ridicata 39-40.
0
12-11-2008, ora 17:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
febra mare in primele zile poate fi si de origine virala.
trebue sa incepeti tratamentul cu antitermice si sa mergeti la ORL.. sa vada ce fel de amigdalita este.. eritematoasa sau pultacee !!!
0
12-11-2008, ora 18:01
oradeanca
Nu este medic/terapeut
oradeanca
multumesc frumos inca o data pentru raspuns - o sa urmez sfatul Dvs. Am fost deja la spitalul de copii si o sa mergem la un dr. ORL. Intrebarea mea e: are sens sa merg preventiv - daca cred ca e rosu in gat - sau numai cand are amigdalita.
Altfel cum as putea sa o previn?

Seara placuta
0
12-11-2008, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Preventiv.. se poate merge..
1. pentru ca acel medic ORL.. sa, si faca o parere cum arata amigdalele si faringele inperioada de liniste.
2. La o acutizare.. acelas medic o sa aiba o parere mai clara despre cum se prezinta faringele si amigdalele.
Ca si preventie. tineti regimul alimentar...
0
13-11-2008, ora 03:03
oradeanca
Nu este medic/terapeut
oradeanca
va multumesc foarte mult! Voi urma sfaturile Dvs.
0
08-12-2008, ora 14:47
oradeanca
Nu este medic/terapeut
oradeanca
revin cu noutati - am schimbat laboratorul de analize si la noul laborator ne-a iesit tuturor membrilor familiei streptococ beta hemolitic de grup A in exudatul faringian.

Pediatrul ne-a recomandat, conform antibiogramei, ceclodyne - 10 zile si sotului i-a recomandat augmentin.

Problema cea mare este ca eu sunt in trim. I cu a 2-a sarcina si pe cat posibil as vrea sa evit antibioticele. Daca sotul si copilul fac tratamentul cu antibiotice, care este riscul ca eu sa ii reinfectez? ce metode profilactice ar putea exista pentru a impiedica asta, macar pana ajung in trim. II cu sarcina - peste cca. 2 luni.

va multumesc anticipat.
0
08-12-2008, ora 17:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. dvs NU trebue sa luati antibioticul.
O sa va limitati la Gargara. dupa fiecare masa.
ca sa nu se reinfecteze.. copilul si sotul.. Dvs. nu trebue sa faceti ceva anume.
cu acelas succes pot sa se reinfecteze de la alcineva sau din atmosfera.. unde sunt suficienti microbi.
este important ei sa aiba imunitatea pusa la punct.
sa protejeze gatul de rece si acidulat.
sa faca gargara dupa masa.
sa ea pastilute de supt; periodic:
echinaceea cate 20 de zile.
0
28-12-2008, ora 22:00
iosifcristina
Nu este medic/terapeut
iosifcristina
Buna ziua domnule doctor. ma numesc cristina, am 32 ani si sunt mama a doi baietei:claudiu de 8 ani si antonio de 2 ani si 5 luni. antonio are de aproape 1 an de zile probleme mari cu amigdalele, le are foarte marite. locuim in spania(aici s-a si nascut antonio) si singurul medicament pe care mi-l da medicul sau(este inca supravegheat decativa medici din spitalul in care s-a nascut)este Zasten. ii dau zasten din 6 in 6 luni, adica i-am dat 6 luni, am facut pauza 6 luni si acum in decembrie am inceput iarasi tratamentul.medicii spera ca in acest fel(luand zasten)i se vor mai micsora putin amigdalele, dar in acelasi timp mi-au explicat ca tratamentul prelungit cu zasten ataca inima.nu stiu ce sa mai fac. acum aprox 8 luni a aparut o alta problema:polipii, asa ca acum baietelului meu ii este din ce in ce mai greu sa respire:pe gura ptr ca are amigdalele foarte marite si pe nas ptr ca are polipi. medicii de aici nu vor in ruptul capului sa-l operee nici ptr una nici ptr alta.ei zic ca trebuie sa incercam sa tagem de timp cat mai mult, sa mai creasca putin.am sa va povestesc un lucru pe care nu l-am spus medicilor de aici: de doua saptamani ii pun lui antonio niste picaturi in nas care se zice ca micsoreaza volumul polipilor.picaturile contin: anason macinat, apa si alcool de 90 grade, totul a fost pus la macerat timp de trei saptamani ametecand in fiecare seara.nu stiu sigur daca il ajuta, dar am gasit reteta naturista pe net.inainte de a avea amigdalele asa marite, pe la varsta de 1 an si ceva a facut de trei ori la rand bronsita(cu spitalizare). nici nu mai stiu care este cauza, in zasten nu mai am incredere, medicii de aici in opereaza numai daca este´´neaparat necesar, , si copilul meu respira pe zi ce trece mai greu. eu personal nu am mai dormit o noapte de la un cap la altul de nu mai tin minte, pentru ca trebuie sa ma trezesc de cel putin 10 ori pe noapte s-l aud cum repira si sa ma conving ca este bine. la ultimul control mi-au spus ca vor trimite un tehnic acasa sa-i monteze un aparat cu niste fire care-i va supraveghea somnul timp de trei zile si va inregistra nu stiu ce valori: cum respira in timpul noptii, care este ritmul cardia in timpul noptii, cat de des apare apneea, etc.acesta va veni dupa 15 ianuarie, si eu nu mai am rabdare nici 0 singura zi ca sa-l vad bine si sanatos. astept cu nerabdare sfatul dumneavoastra, si as vrea sa ma ajutati si in alte probleme tot legate de antonio. va multumec mult de tot. cristina
0
04-01-2009, ora 18:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Zasten.. nu este altceva decat Ketotifenul bine cunoscut.. ca si antialergic si antiasmatic.. ATAT...
NU are nici o legatura cu inflamatia amigdalilor si cu mariarea lor in volum.
Intradevar sunt copii care pe fond alergic fac o reactie de hipertrofie a tesutului limfatic( amigdale, polipi)
Este foarte important regimul alimentar.. Trebue exclus tot ce poate provoca reactie alergica.
NU... sucuri cu coloranti. bumboane cu coloranti, ciocolata, iaurturi si alte alimente pentru copii care contin Euri si coloranti.
Totul natural.. cat mai simplu si gatit acasa.
Ca si tratament.. va recomand sa cautati un medic HOMEOPAT.. care o sa poata schimba ceva in starea de sanatate a copilului.
Pentru nas si vegetatii este posibil sa dea rezultat ce ii faceti.. In tara folosim Colargol.. pe baza de argint nitrat care se prepara in farmacie.
0
06-05-2011, ora 14:15
dana82
Nu este medic/terapeut
dana82
Buna ziua, am o fetita de 3 ani care are nasul infundat fara mucisori si tuse, de 2 nopti se trezeste inecandu-se in somn.Am fost la medicul de familie si a spus ca are amigdalele inflamate fara puroi ca tratament a primit unysan cate 3 ml la 12 ore si apa de mare in nasuc, nu mi-a dat sa-i fac vreo analiza.
0
06-05-2011, ora 15:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica analiza care trebuie sa faceti este consult ORL
pentru desfundat nasul ser.efedrinat sau vibrocil.. dupa care bine aspirat nasul de secretii, se poate inainte de a a sira sa puneti in nas ceai cald de musetel
0
06-05-2011, ora 18:16
dana82
Nu este medic/terapeut
dana82
multumesc pt raspuns
0
10-05-2011, ora 15:14
D.Anca
Nu este medic/terapeut
D.Anca
Buna ziua,
Aceeasi poveste cu fetita mea de un an si 8 luni..azi am fost la medic si a facut amigdalita deja a3-a oare in curs de 3 luni.. dupa fiecare tratament nu trec bine 10 zile sau 2 saptamani si reapare cu febra mare si nemancat, doar lichide.
Tratamentul primit este Penicilina (10 zile ) si nu accepta mancarea, doar lapte, apa si biscuiti..am auzit de la alte mamici de medicul homeopat dar medicul nostru spune ca nu este sigur si ca trebuie sa aiba peste 20 de kg ca sa i le putem scoate.
Nu exista vreun vaccin pentru prevenirea amigdalitei?ce putem face?deoarece deja ne afecteaza viata sociala inclusiv al fetitei..
Multumesc si sanatate tuturor
0
10-05-2011, ora 18:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Orice amigdalita trebuie tratata numai la ORL
2 tratamentul cu antibiotic 10 ziel dupa care inca 2 saptamani tratament antiinflamator local ( sprei,. tab d esupt, badijonaj..s.a)
3 Regim strict alimentar pe 3 luni fara acru ( bors, otet muraturi )fara fructe citrice si mere fara sucuri acidulate
4 Echinacee sirop cate 3 saptamani lunar
0
10-05-2011, ora 19:50
D.Anca
Nu este medic/terapeut
D.Anca
Multumesc...doar ca medicul ce mi-a consultat fetitza a zis ca e prea micutza pentru spray-uri antiinflamatorii :( repet : fetitza mea are 20 de luni..ce tratament antiinflamator i-as putea da ?
0
10-05-2011, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate sa.i badijonati amigdalele cu o solutie compusa din 1 lingurita mere de albini + 2 pic de alcool iodat + 4 pic de Vit A uleiosa..
de 3-4 oripe zi ( ionainte de culacare este cel mai bine ) nu tre sa bea nimic 30 min dupa acesta
0
10-05-2011, ora 21:08
D.Anca
Nu este medic/terapeut
D.Anca
Bine doar ca nu stiu ce inseamana badijona :( va rog sa-mi explicati termenul..nu sthiu daca reushesc, dar merita incercat.
0
10-05-2011, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se pune pe deget un pansament, se ia acea solutie si se aplica pe amigdalele copilului
0
10-05-2011, ora 21:35
D.Anca
Nu este medic/terapeut
D.Anca
pfuii... chiar pe migdale?nu cred ca ash reushi
Multumesc pentru raspunsuri.
0
11-07-2011, ora 22:05
Cristina_eu
Nu este medic/terapeut
Cristina_eu
Stimate domnule doctor,

Am vazut ca recomandati Colargol in caz de vegetatii adenoide. Spuneti-mi, va rog, in ce doza si pe ce perioada se administreaza acest preparat? Am un baietel de 6 ani si jumatate care a fost diagnosticat cu polipi la varsta de 3 ani, insa nu i s-a recomandat operatia. Mediul ORL care l-a vazut atunci a spus ca va fi cazul doar daca va face otite, raceli repetate etc. Cu racelile n-am stat ca pe roze, pentru ca baietelul a fost la gradinita si stiti cum e. Otite, slava Domnului, n-a facut, asa ca nu am mai fost de atunci la ORL. Problema e ca, daca raceste, nasul se desfunda greu, in cca 2 saptamani, apoi se mai pastreaza un sforait usor in timpul noptii pentru o perioada. Asadar, m-am gandit sa incercam Colargolul, asa ca revin la intrebarea de la inceput.
Si va multumesc ca sunteti alaturi de noi. Urmaresc cu mult interes sfaturile dumeavoastra. Sa va dea Dumnezeu sanatate!
0
12-07-2011, ora 09:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargolul de 1 %
cate 3 pic la 8 ore 10 zile
obligatoriu culcat pe pste. cu capul la marginea patului ca picaturile sa ajunga in rinofaringe
0
12-07-2011, ora 21:21
Cristina_eu
Nu este medic/terapeut
Cristina_eu
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Maine o sa comand la farmacie colargolul si o sa incepem tratamentul. Toate cele bune!
0
07-11-2011, ora 10:11
andreea_l_p
Nu este medic/terapeut
andreea_l_p
Buna ziua!

Am un baietel de 2 ani si 11 luni care are tot timpul amigdala dreapta marita care duce, cred, la inflamarea unui ganglion langa ea.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru un tratament. Mentionez ca nu are nici un stafilococ sau streptococ in gat si nici nu are puroi pe niciuna dintre amigdale.

Multumiri anticipate!
0
07-11-2011, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul este simplu
1. copilul nu trebuie sa consume nimic acru, citric si acidulat.. ( factori iritanti locali si gastrici)
2 faringo-spreay 2 puf. la 6 ore 10 zile pe luna
3 echinacee sirop cate 2 saptamani lunar
0
07-11-2011, ora 11:52
andreea_l_p
Nu este medic/terapeut
andreea_l_p
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Va doresc o zi buna!
0
15-11-2011, ora 12:18
dana82
Nu este medic/terapeut
dana82
Buna ziua fetita mea de 3 ani jumatate merge la gradi, iar de atunci a facut o pneumonie iar la 3 saptamani a avut un inceput de otita am terminat tratamentul acum o saptamana cu unysan, iar acum a inceput sa-i curga nasul cu mucisori galben-verzui, nu tuseste nu a facut nici temperatura doar nasul este infundat, folosim sterimar si ser fiziologic.Precizez ca atunci cand a avut otita nasucul a fost la fel cu mucisori galbeni-verzui. ce ma sfatuiti sa folosesc pt nu a ajunge iarasi la antibiotic, am observat ca atunci cand doarme sforaie.multumesc
0
15-11-2011, ora 12:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nasul aspirat cu batista bebelusului
2 Colargol cate 3 pic la 8 ore in pozitie culact pe spate.. dupa ce nasul a fost aspirat
3 echinacee sirop 3 ling. pe zi.. 3 spatamani
Adaugă un comentariu / răspuns
58 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: