Faringe sau laringe iritat? Nu intra aerul

28-12-2009
grumpy
Nu este medic/terapeut
grumpy
Buna ziua,

De vreun an simt ca nu mai intra aerul cum trebuie cand inspir si desi nu imi vine sa tusesc absolut deloc, simt gatul parca incordat si daca ma fortez sa tusesc, fac un zgomot strident, cum sa exemplific, ca o frana de masina pe asfalt uscat! Acest zgomot nu-l mai pot reproduce daca stau culcat. Efort pot face - urc rapid 10 etaje pe jos, fara probleme. Tot de vreun an imi creste pulsul dupa ce mananc - lucru care inainte nu mi se intampla... imi "simt" inima, si se linisteste abia dupa 3-4 ore cand revine senzatia de foame. Culmea, in timp ce mananc si la putin timp dupa, parca aerul intra iarasi perfect. Nu am arsuri sau dureri de niciun fel, dar am simtit de cateva ori cum parca urca mancarea spre gura desi nu vomit. Am banuit un reflux, dar repet - durerile sunt 0. Nu mananc gras, nu fumez, nu beau alcool deloc. Beau 2 litri apa plata pe zi.

Uneori mi se acumuleaza o flegma mai vascoasa in cerul gurii spre gat. Am deviatie de sept, dar o am de cand ma stiu... problema cu respiratia este de un an.

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, pentru ca de la Pneumo ma trimite la ORL si de la ORL la Pneumo. La Pneumo testele au iesit OK iar la ORL probele din gat nu au aratat nicio infectie. Mi-a spus ca traheea este cam rosie si laringele "uscat". Am primit Aerius, ceva puf pentru nas, Omeran, etc, cu rezultate ZERO dupa 2-3 saptamani.

Ce mai pot face?

Va multumesc!

Cu stima,
Andrei
6 comentarii
0
28-12-2009, ora 07:58
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
incercati cu Vagostabyl. Daca nu se amelioreaza consultati un medic homeopat.
sanatate!
0
28-12-2009, ora 07:59
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
P.S.
Zgomotul acela strident este produs din laringe, acolo fiind corzile vocale.
0
29-12-2009, ora 23:51
grumpy
Nu este medic/terapeut
grumpy
Multumesc mult pentru raspuns. Am cautat medicamentul de care spuneti, si avand in vedere ce scrie, respectiv "Vagostabyl este un sedativ usor, recomandat in stari de agitatie psihica sau tulburari usoare ale somnului." - nu pot sa nu intreb: cum m-ar ajuta acesta la iritatia de pe faringe / laringe?

Multumesc!
0
30-12-2009, ora 01:16
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
-Te-ar ajuta pentruca merge pe sistemul nervos simpati si parasimpatic. Atata timp cat la exudatul faringian nu a iesit nimc patologig putem incerca si asa. Si poate te va ajuta sa nu-ti mai simti inima, , in gat"cum se spune!
-Depinde si cati ani ai. Cu inaintarea in varsta deviatia de sept pe care o ai de cand te-ai nascut poate cauza complicatii. Dar asta este de domeniul ORL unde nu ma amestec!
Sanatate!
0
04-01-2010, ora 12:06
grumpy
Nu este medic/terapeut
grumpy
Ok, am inteles. O sa incerc si cu asa ceva, dupa ce fac un drum pe la gastro pentru ca banuiesc si ceva reflux. Multumesc!
0
04-01-2010, ora 16:40
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Corect, te-ai gandit bine, desi refluxul gastro-esofagian provoaca deobicei o tuse iritativa, nu ce spui tu. Dar hai sa vedem.
Te rog sa ma tii si pe mine la curent. Voi mai invatati cate ceva de la noi, iar noi intotdeauna ceva de la voi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: