Fara pofta de mincare si prea slaba.

02-01-2010
la_ura
Nu este medic/terapeut
la_ura
Buna ziua,

Sint o mamica ingrijorata care nu mai stie ce sa faca.Este vorba de fetita mea care la 5 ani cintaresta doar 15 kg.
Este foarte energica alearga toata ziua si mincare asa si asa.Trebuie sa precizez ca de 2 ani merge la gradinita si dupa parerea mea sa mai imunizat un pic...eram de cel putin 6-7 ori pe iarna bolnave.Poate cineva sa ma ajute cu un sfat ce pot sa-i dau ptr. cersterea poftei de mincare.Trebuie sa mai spun ca de fiecare data cind era bolnava scadea juma de kg.din greutate si il pinea la loc foarte greu.In general pune foarte greu pe ea.
Va multumesc anticipat
10 comentarii
0
02-01-2010, ora 18:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată doamnă,

Infant formula este un produs excelent pentru inapetenţa infantilă (pofta de mâncare redusă sau inexistentă); conţine multivitamine naturale! Documentaţi-vă cu privire la acest produs şi vorbiţi şi cu medicul pediatru.
Toate cele bune şi un an nou plin de realizări. Dumnezeu să vă binecuvânteze!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
03-01-2010, ora 19:02
la_ura
Nu este medic/terapeut
la_ura
Mr.Nick

M-am interesat de produsul recomandat de dumneavoastra...eu sint putin nelamurita ca sa zic asa am citit ca se administraza sugarilor, fetita mea are 5 ani.Pot sa va mai intreb ceva.am citit profilul d-voastra sinteti medic?Recomandati in profil alti medici de acea imi permit sa va intreb acest lucru!Va rog sa-mi recomandati si un produs homeopat ptr.cresterea poftei de mincare.
Un an nou mai bun

Cu stima Laura
0
04-01-2010, ora 14:03
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
pt laura.am experienta in ceea ce priveste lipsa pofeti de mancare la copii...copilul meu are un an si m-am chinuit cu el cred ca aproape de cand s-a nascut cu lipsa poftei. pan la urma i-am facut examenul coproparazitologic..la scaun adica de vreo 4 ori si i-a iesit giardia.acu urmam tratament.pt pofta de mancare merge excelent SEPTILIIN sirop, incearca si te vei convinge.deci la unii copii giardia se manifesta numai prin lipsa poftei de mancare, urmand ca mai tarziu cand giardioza este intr-un stadiu mai avansat sa apara si alte simptome exact ca in cazul nostru.fa un examen, nu costa mult si poti face si o hemoleucograma si iti poti da seama daca are paraziti avand anumite valori crescute.sanatate si asteptam vesti bune
0
05-01-2010, ora 17:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă,

Într-adevăr, Infant Formula este formulat special pentru sugari, dar ţinând cont că este un produs vitaminizant, poate fi folosit şi pentru copiii mai mari de 6 luni-1an, nu-i afectează absolut deloc (decizia de administrare vă aparţine în totalitate).
NU sunt medic, voi fi terapeut, în viitorul destul de apropiat (dacă voi trece de examenul final; Doamne ajută).
Nu vă pot recomanda un remediu homeopat, pentru că astfel de preparate nu se recomandă fără aprofundare medicală. Trebuie să consultaţi un medic homeopat (medicul are nevoie de mai multe informaţii cu privire la starea de sănătate per total, şi nu numai...).

Toate cele bune; La mulţi ani!
P.S. Şi Septilinul este foarte bun...
0
05-01-2010, ora 17:48
la_ura
Nu este medic/terapeut
la_ura
Myreille,

Cu coprocultura e mai greu unde locuiesc eu, medicul mi-a zis ca asa ceva exista la bebei pina la 1 an..iar fetita mea are 5 ani.Nu a vrut sa ne fac eu am cerut si mi-a mai zis ca nu bea lapte si de aceea nu poate avea.
Septilin este ptr. pofta de mincare su ptr. ce?Intradevar de 6 luni bea iarasi lapte.Cum e baietelul tau bea mult lapte?
0
06-01-2010, ora 11:52
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
trebuie sa faci examen coproparazitologic daca vrei sa afli ce are.imi cer iertare sa o spun dar dr ta habar nu are ce vorbeste. giardia se ia indiferent de varsta, SI NU SE IA DIN LAPTE, CI DE PESTE TOT, APA IN PRIMUL RAND, MAINI MURDARE pt ca e copil si se joaca si pe jos, legume insuficient spalate...etcPai a inceput sa bea iarasi lapte poate ca e posibil sa aiba paraziti, de obicei giardia cere muuuuult lapte, dar nu este o regula. fetitei mele nu i-a placut niciodata laptele, deci nu avea cum sa bea acu lapte mai mult, ea bea lapte prin somn, dar a avut celelate simptome...cearcene, burtica putin umflata, era balonata, diaree alternant cu scaun normal sau constipatie, nu manca mai deloc, energie fffff mare..etcam auzit in multe cazuri pofta mare de lapte la giardia.septilinul e pt imunitate dar face si pofta de mancare fff mare, vei vedea, e si natural din plante. nu tb sa iti dea voie dr sa faci copro mergi la un lab privat.nu costa mai mult de 7 lei.mai vb, daca vrei sa mai intrebi ceva astept
0
06-01-2010, ora 19:42
la_ura
Nu este medic/terapeut
la_ura
Myreille,

Iti multumesc din suflet ca imi raspunzi, din pacate eu locuiesc in Germania si nu pot face analize decit prin intermediul unui doctor.Sa fiu sincera am insistat cind avea fetita mea 3 ani la doct.sa ne faca un copro mi-a spus ca nu e nevoie de atunci am renuntat crezindu-l ce spune.Dar acum daca spui ca asta ar fii cauza o sa merg din nou sa mai intreb.Cearcane nu are si de baut nu prea bea lichide in general de aceea are si scaunul mereu tare gen, , bobite de oaie".Are faze cind maninca foarte bine si totusi nu se ingrasa sau pune foarte putin citeva sute de grame.M-am uitat in caietul ei anul trecut la 4 ani avea 14 kg.Nu mi se pare normal sa puna doar un kg.pe an.Sau tu ce crezi?Cum am spus la inceput anul trecut a fost de foarte multe ori bolnava si de cite ori pune ceva pe ea cind era bolnava dadea jos.
0
07-01-2010, ora 15:15
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Aha...ma gandeam ca esti in tara...acolo e mai complicat vad...poate daca mai insisti la dr.ii vei putea face copro, spre linistea ta sufleteasca ca sa stii sigur ca nu are nimic. Poate asa e felul ei mai slabuta, nu e nici mancacioasa...cunosc o fetita de 4 ani si cateva luni care are tot 15 kg...deci nu toti copii sunt grasuti.Si a mea nu este grasuta, este chiar slabutica...dar din cauza ca nu manca...acu imi e asa de usor cu papa, nu mai trebuie sa o incerc cu 10 feluri de mancare la o masa...si vad ca a mai pus si un pic de falcute. Si ai dreptate ca fiind bolnava de mai multe ori e normal sa mai slabeasca putin...incearca septilin sa vezi daca are si la tine efectul mult asteptat.daca faci copro si nu iese nimic nu iti mai fa griji, poate asa e felul ei.bine ca macar mai are perioade cand mananca.fetita unei prietene de 4 ani si ceva are perioade...o sapt prefera ou fiert...si papa ffff putin, una ciorba...sau ceva de genul...asa au si ei perioade probabil...fetita mea de cand a refuzat sanul a inceput sa pape doar fffffff putin, laptic in somn, apoi cu diversificare un chin pt mine...si saracutza ea avea giardia de mai demult ma gandesc eu...si de abia acu au inceput si alte simptome, balonarea, diaree alternanta cu constipatia..etc bine ca am descoperit si acum.sanatate...si sper sa nu aiba absolut nimic
0
19-12-2010, ora 00:05
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
buna ziua, Maya a venit pe lume la 32 de saptamani cu o greutate de 1300g.problema este ca imi ia ff greu in greutate.Acum are 8 luni varsta corectata 6 luni si cantareste 5300g, doar, mananca 4-5 mese pe zi creale orez supita de pui, iaurt cu br de vaci.NU-I DAU SAN A REFUZAT LAPTELE PRAF I-L BAG IN CEREALE NOAPTEA BEA UN BIBERON, DAR NU MAI MULT DE 150 ML.aS VREA SA-I DAU CEVA PENTRU AI STIMULA POFTA DE MANCARE SI CRESTEREA, adica sa ia mai bine in greutate.Ma puteti ajuta?????????????????????Va rog tare, tare mult. Multumesc
0
19-12-2010, ora 00:07
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
ARE BOLFITE, CUM SE SPUNE...dar mainile si picioarele...Am uitat sa specific are 65 cm si s-a nascut cu 47. Multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: