Fara diagnostic de un an de zile

08-05-2014
Larisa55
Nu este medic/terapeut
Larisa55
Buna ziua. Ma numesc Larisa, am 55 de ani si sunt la menopauza de la 39 de ani.
Totul a inceput din aprilie 2013:
Nu suport sa vizionez un film, sa ma uit la televizor, sa citesc o carte, sa stau linistita = se lasa cu nervi, calduri etc.
Simt o energie debordanta: as alerga "mancand pamantul". Fac miscare zilnic.
Simt o amorteala (fara furnicaturi) care este mai intensa la extremitati.
Am amorteli la pielea intregului corp, urechi, nas, picioare etc., cu precadere pe partea dreapta a corpului.
Nu pot inchide complet pumnul drept, seara. Dimineata la trezire e totul in regula timp de o ora, cand incepe o mica agitatie, care se intensifica si ramane asa toata ziua pana la 3 ore dupa ce ma pun in pat seara la culcare. Deci primele 3 ore de la culcare sunt de agitatie, apoi simt cum se linisteste "abdomenul, organele abdominale" (simt o caldura, fierbinteala, o inervatie in rect), dar creierul ramane surexcitat si nu mai pot adormi deloc.
Ziua nu simt oboseala, chiar daca nu dorm noaptea.
Simt o neliniste (anxietate) fara vreun motiv anume. Mentionez faptul ca nu am avut traume de niciun fel in viata. Am avut o viata linistita, cu bune si cu rele. Am 2 copii, prima nastere (acum 32 de ani) fiind extrem de dificila.
De 3 ani m-am mutat la tara impreuna cu sotul meu, unde e linstite si pace si aer curat. Din aprilie 2013 pana in septembrie 2013 am baut 1 litru de cafea naturala slaba pe zi; am mancat foarte multe legume, foarte putina carne si am slabit 14 kg. Am stat si foarte mult timp la soare si la umbra alternativ, deci in aer liber. Acum nu mai suporta pielea mea soarele, nici macar cele mai fine atingeri ale lui: simt ca ma strapung razele ca niste sulite.
Mentionez ca urmatoarele analize mi-au iesit BUNE:
"¢ Tiroida
"¢ B12
"¢ Magneziu
"¢ Sange
"¢ Ficat
"¢ Urina
"¢ Hemograma
"¢ Neurologic din punct de vedere organic
"¢ Psihiatric
Am mai facut si alte analize, tot cu rezultat negativ.
Mentionez ca am colesterolul mare tot timpul: 280.
Mi s-au pus urmatoarele diagnostice:
1. Neuropatie senzoriala de origine necunoscuta
2. Anxietate.
Va implor sa ma sfatuiti ce as putea face in continuare, ce cale sa aleg.
Va multumesc mult! Larisa
4 comentarii
0
08-05-2014, ora 22:30
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Forma dvs de anxietate(si posibil si neuropatia senzoriala) raspund la sesiunile de psihoterapie, deci va sugerez sa apelati la un psihoterapeut.

Dar un prim pas spre ameliorare ar fi si sa renuntati complet la cafea (daca mai beti acum.In plus, ca si adjuvant terapeutic la simptomele asociate menopauzei, incercati Pycnogenol, un extract din scoarta de pin maritim - 3 comprimate/zi.

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata de cuplu si familie
0
09-05-2014, ora 17:44
Larisa55
Nu este medic/terapeut
Larisa55
Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra!
0
16-05-2014, ora 19:56
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Simtiti nevoia sa miscati picioarele? Este posibil sa fie *sindromul picioarelor nelinistite* iar pentru asta exista tratament.
0
20-08-2016, ora 03:03
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Pentru Doamna Dr. Cocîrla Mihaela Diana. Buna ziua. Doamna Doctor va rog sa-mi spuneti si mie ce inseamna sindromul picioarelor nelinistite ? Eu am impresia ca am un asemenea diagniostic. Va multumesc din inima si astept raspunsul dumneavoastra ! numai bine !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  •