Fantezie simpla tare ciudata dar nemaiintalnita (Parafilie).

03-05-2015
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am si eu niste intrebari, am 37 ani si cum am fost mai ciudatel si nu prea m-au vrut fetele dar in acelasi timp mi-a placut sexul de mic (pe la 6 ani am avut primul orgasm), ma cam autosastifac de cam 3 ori pe zi ptr ca imi place sa simt placerea aia ca oricare placere, unii zic ca e rau, ce rau poate sa faca ? Ca eu nu zic deloc ca e rau ci foarte placut si bine.
Dau vreau pareri de la avizati nu de la religiosi care au ce au contra sexului si gasesc n motive ca face rau.
Deci cate orgasme putem avea pe zi ca sa fie okey si sanatos ? Adica cum am eu 3 pe zi deci cam 90-100 pe luna e vreo problema ?

A doua problema, de mic am avut o fantezie ciudata si nu mi-o explic, ma excita teribil cand pierd ceva sau cand nu pot face ceva, altfel nu ma excit, evident in scenarii in care-s si fete, deci de exemplu cand sunt la examen si stiu ca trece timpul si nu scriu ca nu stiu ma excit tare cand stiu ca expira timpul si pierd si altele de genul, ori sunam la linia erotica si ma excita cand stiam ca trece timpul si-mi papa banii de pe telefon si raman fara ei, sau cand nu pot face ceva ce as dori stiind ca daca as putea, as avea multe avantaje, ce parere aveti ? Nu am mai intalnit asta pe net nicaieri, unii zic ca e anxietate dar nu e decat poate un masochism dat fiind ca si pierdereea si neputiinta e o durere psihica, insa nu-s sigur, de ce nu am mai intalnit asa ceva ? Am intalnit parafilii mult mai nasoale dar mai dese, a mea e simpla dar unica.
22 comentarii
0
04-05-2015, ora 19:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pai cum vrei vere sa nu suferi de depresie si anxietate cand tu ti-o faci cu mana ta de 3 ori pe zi ?

Ma lasi ???????????

Citeste neicusorule Topicul lui Nick, stiintific nu religios, despre masturbatie.

Antipsihotic !!!
0
04-05-2015, ora 23:32
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu intrebasem doar daca e mult 90-100 orgasme pe luna, dar si daca a mai intalnit cineva undeva sau la cineva fantezia mea. Pe doparte aflu parere medicala, pe de alta afli si daca mai sunt oameni ca mine, daca nu zici, ai sanse zero, daca zici ai sanse 1 % iar 1 e mai mare ca 0.
Oricum discutand cu tineri de varsta mea multi spun ca fac sex si de 1-2 ori pe zi lejer, iar cei si la 70 ani ar face odata pe zi fara probleme unii din ei, de ar fi relativ, de aia vroiam pareri.

Pai nu stai ca n-am specificcat ! Cand urca Serotonina si ma simt mai bine e pe dos, excitatia scade mult ca serot inhiba, calmeaza, cand mi-e rau urca excitatia, culmea, n-am inteles asta nici eu nici medicul meu, am avut in 2011-2012 cand nici asta nu mergea dar era mai rau ca acum, nu stiu ce se intampla, oricum, nu este okey, excitatia si orgasmele-s intr-un fel nasoale, nu stiu sa explic, sunt pe o stare proasta, cand ma simteam cu adevarat mai bine acum cativa ani era cu totul altfel, nu stiu daca intelegi, excitatia mai ampla, mai adanca, orgasmul mai okey, mai satisfacator.
De ex cand esti bine dupa sex zici 'aaaoleu da bine e doaaamne..uffff ce mistooo' simti asa o satisfactie ampla, pe starea mea nu ai nici o treaba, nu simti descarcare aia si satisfactie, ai o placere scurta si atat.
Deci oricum totul merge nasol pe starile astea, probabil ca acum Serotonina este low si deci creierul cam iritat si exista si ceva Noradrenalina cat de cat pe acolo cumva si de aia ar mai merge sexul.

Asa am patit si cu Moclobemida asta vara, desi eram praf cu starea din toate punctele de vedere, mergea sexul intr-un mod defectuos, aparent orgasme tari dar cam aiurea ca fel, plus ca deja ajunsesem si la 8 pe zi ceea ce deja nu mai doream ca era epuizant, dar am scapat dupa ce n-am mai luat, ala stimula Noradrenalina si Serotonina cucu, nu umbla exact pe ce trebuia sa umble, oricum l-am luat o luna ca poate mergea, am incercat.
Antipsihotic nu am de ce sa iau, daca ar merge sexul de 1-2 ori pe zi dar ca lumea pe o stare buna, nu m-ar deranja, nu sunt antiorgasme sa stii ca unii dintre voi, dar oricum respect gandirea fiecaruia, de aia cer si eu acelasi lucru. In plus tot ce am incercat ca Antipsihotic ptr depresie m-a spart de rau ce mi-a fost, inclusiv Solian in doze fff mici fie si 3-4-5 mg.

Lasa-l pe Nick ca nu am eu treaba cu ce zice el, vreau pareri si de la altii.
0
05-05-2015, ora 13:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dr. T

1. Daca ai chef de masturabat nu prea ai depresie. Cei in depresie nu au chef de sex.

2. Trebuie sa faci investigatii mai amanuntite dpdv neurologic

a. electroencefalograma
b. RMN cranian

cu aparate mai performante.

Leziunile pot fi insa foarte adanci, aproape de zonele limbice si sa nu se vada la investigatii. Amigdalele au avut de suferit.

3. Poate fi epilepsie de pol anterior al lobului temporar.

4. Carbamazepina 150 mg dimineata 150 mg seara plus ad-uri.
Carbamazepina va da somnolenta cateva saptamani.

5. Sa verifice doctorul care iti face encefalograma daca nu prezinti descarcari epileptiforme.

6. Masturbarile tale sunt COMPULSII ca in toc.
0
06-05-2015, ora 04:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu e adevarat, nu este musai sa ai toate simptomele de depresie sa stii, poti avea doar unele din ele, oricum eu le cam am pe toate, si ti-am zis, felul cum merge sexul nu este okey !
Deci tristete, suferinta sufleteasca ca nu am ce am nevoie, rau general disconfortant (asta nici nu pot sa-ti descriu in cuvinte cum e), fobie adica frica cunoscand motivul deci frica de singuratate, saracie, boala si batranete, stima de sine scazuta, sentiment de inferioritate cum ca altii au realizat nu stiu ce in viata si eu nu, nemultumire generala, motivatie cam jos la general, nu ma prea bucura mare lucru, gand de suicid ca sa scap de suferinta asta, asta ce dracu e ? Nu e depresie doar ca merge sexul si ala aiurea deci nu okey ?!
Medicii zic ca e depresie, am facut si RMN si Encefalograma chiar cu Mapping adica cu harta unde se vede bine, Carba nu mi-au dat ca-mi facea rau cand luasem si se pare ca nu e necesar atata timp cat nu am descarcari epileptiforme, faptul ca merge sexul pe un sfert, nu s-a negat diagnosticul de depresie in nici un caz, dat fiind ca 95 % din simptome le am, dar repet si sexul e afectat in mare masura, excitatia si orgasmul sunt de calitate slaba, dar tu nu ai putut intelege, medicii in schimb au inteles.
Iar dovada ca e depresie, raspunde la SSRI foarte rar dar raspunde accidental cat de cat okey, cum urca Serotonina cum urca tonusul si restul.
La Suboxona (opioid) raspunde prin faptul ca dispare disconfortul ala urat deci pe endorfine lucreaza asta.
La Tramadol iar raspunde din cand in cand, asta adreseaza si Serotonina si Endorfinele.
Cei cu Epi nu au simptomele alea urate ce le-am descris mai sus, si in nici un caz n-au gand de suicid ca in afara crizelor se simt normal, din contra, tratamentul ptr epilepsie poate duce la depresie cum ca calmeaza prea mult sistemul la o adica, asa declara medicul Psata de la Colentina mare neurolog care mi-a facut Encefalograma cu harta.
Oricum mersi de recomandari, intentia o apreciez.

Cu voi este asa, e doar o parere a mea deci ar putea fi gresita desi nu cred, din cauza fie a tratamentului fie a bolii, nu mai aveti sexualitate, din cauza asta gasiti motive cum ca nu e bun sexul, ba ca e prea mult, ba ca faci depresie de la el, asta ca sa nu va deranjeze prea tare ca nu mai puteti face neavand libido, excitatie, orgasm cum trebuie, cumva va automintiti, daca va ajuta, este okey, insa nu mai incercati sa convingeti si pe altii de asta, curios ca numa voi ziceti asta, un om sanatos nu zice asa ceva deci cei ce au sexualitatea cum trebuie, sunt tineri care fac sex zilnic de cateva ori pe zi si n-au nici pe dracu.
Ti-am zis si ala de 70 ani ar face odata pe zi lejer, am intrebat.
0
06-05-2015, ora 11:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cred ca sunt tineri care fac sex zilnic de 2-3 ori pe zi a la long, ci doar in primele 2-3 luni de relatie.

Ceea ce faci tu e anormal.

Prin masturbare, care presupune şi ejaculare, se elimină din organism o cantitate considerabilă de spermă ce conţine aproximativ 150 de mg proteine, 6 mg lipide, 11 mg carbohidraţi, 3 mg colesterol şi multe alte substanţe nutritive ca: zinc, potasiu, vitamina C şi B, calciu, acid citric, creatină, fructoză, acid lactic, magneziu, fosfor, sodiu şi seleniu, aminoacizi, galactoză şi unii hormoni (testosteron, estrogen, progesteron, prolactină dar şi prostaglandine). Eliminând aceste substanţe ZILNIC, pe lângă consumarea aiurea a energiei psihice şi spirituale, se produc unele carenţe care induc tulburări organice, în timp. Trageţi dv. concluzia, mai departe.
DA, bineînţeles, în concluzie, masturbarea şi chiar sexul produc oboseală. Incredibil dar adevărat. De ce credeţi că sportivilor li se INTERZIC relaţiile sexuale înaintea competiţiilor? Pentru că i-ar obosi şi le-ar scădea randamentul, potenţialul, sporul, capacitatea de a obţine rezultate pe măsura lor fiziologică antrenată (şi masturbarea este o relaţie sexuală, anormală, ce-i drept, pentru că, la bărbat, cel mai adesea, ea presupune o relaţie de moment între penis, cel puţin o mână şi minte!).
Sfat prietenesc: NU vă mai masturbaţi.
0
06-05-2015, ora 13:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am o depresie organica fara motiv f accentuata dar nu ma confrunt cu ce acuzi tu in primele 2 paragrafe datorita educatiei mele religioase.

Eu nu cred ca tre sa plac oamenilor, lui X, lui Y, lui Z, ci doar lui Dumnezeu. Scopul meu nu e sa ma mandresc si sa fiu adorata de oameni ci viata, dobandirea Raiului impreuna cu sotul meu.

Eu scap de tristete prin dobandirea Raiului. Adica prin dobandirea bucuriei vesnice.

Sfinti exista. Sufletele oamenilor exista dupa moarte si mi-au dovedit asta rugaciunile.
Ma aflu intr-o tara straina. Nu am cu mine toata farmacia pe care o am acasa.
Aseaza m-au pocnit niste dureri uriase de burta. Probabil o raceala la ovare.
Ca sa ajungi la ei la o farmacie de noapte, cica tre sa te duci la Primarie, sa iei jandarmul de la Primarie si sa te duci cu jandarmul la Primarie. Altfel farmacistele nu deschid din cauza furturilor etc.
Cand am auzit de treaba asta l-am pus pe sot sa imi puna pe burta ulei de la candela Sfantului Nectarie care e la cateva minute de tine, durerile s-au potolit si am adormit.

In fine, parerea mea e ca daca tu ai avea alta conceptie despre viata, conceptia ortodoxa, atunci cea mai mare parte dintre gandurile care iti creaza depresia ar disparea. Si atunci depresia s-ar diminua. Tu te hranesti cu ganduri complet eronate.

Ai avea in primul rand nevoie de un duhovnic intelegator si apoi de un psiholog.
0
06-05-2015, ora 22:58
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu alimentezi depresia cu ganduri ci depresia face sa ai ganduri urate, iar asta s-a demonstrat cel putin la mine de n ori, repet, nu vb de ce scriu sau ce zic altii ci exact la mine cum se intampla, cum pica chimia cum apare jocul negru, cum se restabilizeaza partial si putin, cum tot in asa procente dispar gandurile urate si tot.
De atatea ori am spus asta si zau daca am inteles cum nu intelegeti nici tu si nici unii psihologi care tot ca tine gandesc si aia, degeaba iau 100 lei pe 50 minute ca-s praf, n-am zis toti, unii doar, eu am intalnit deja trei dintre care unul in Germania.
Ei sustin ca si tine sa faci eforturi sa alungi gandurile rele si depresia fortand sa faci imposibilul in loc sa echilibreze chimia si sa vina totul de la sine, la psihologul unde m-am dus nu a inteles chestia asta desi i-am zis ca s-a dovedit ca asa este, zambesc in mod natural acum fatza de in 2010 cand eram de piatra, absolut nici un efort nu am facut ptr ca si daca am incercat de n ori, nu mergea deloc strategia lor.
Asa si anxietatea aia urata de mancam ca prostul stii tu tot prin 2010-2011, nu trecea, de fiecare data cand mancam bine ma lua frica, oricat am dorit sa inving asta cum ziceau psihologii nu reuseam, dupa ce am inceput sa iau Lamictal si sa ma rezolve pe Anxietate am scapat de la sine intr-o luna iar efectul e stabil de un an jumate, deci e clar.
Tu ai mare noroc inseamna, depresia ta nu e asa avansata ca sa-ti pice si credinta si toate, de aia vorbesti asa, de aia nu ai simptomele alea, nu ca...datorita credintei, zi mai bine doamne fereste sa cazi in halul ala.
0
07-05-2015, ora 12:53
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
E in zadar Costy, daca nu ti-au raspuns domnul Rares si cu doamna Gioconda, degeaba te-ai mai aspucat sa ceri pareri ! :)
0
07-05-2015, ora 17:50
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu am cerut pareri si la ceilalti in afara de astia din categoria antisex.
0
14-05-2015, ora 02:09
doctorandus
Nu este medic/terapeut
doctorandus
Nu exista un numar maxim de orgasme, dincolo de care sa devina o problema medicala. Problematic e doar daca-ti creeaza probleme sociale (de ex. nu mai ai timp de scoala, munca, cumparaturi, pierzi bani si ramai sarac, etc.) sau iti julesti organul sexual.
0
14-05-2015, ora 19:29
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Asa ziceam si eu, de aia vroiam raspunsuri de la diversi dar care nu-s antisex ca cei cu religia :).
0
14-05-2015, ora 23:42
doctorandus
Nu este medic/terapeut
doctorandus
Pai ei povestesc din obsesiile lor mistice, ca despre sexologie habar n-au.
0
15-05-2015, ora 21:39
mirela449
Nu este medic/terapeut
mirela449
Nu esti singurul cu aceasta fantezie.Prima data cand s-a intamplat la mine eram in clasa intai, aveam lucrare...Si nu e singura fantezie deosebita pe care o am.De fapt nu am NICI o fantezie sexuala obisnuita.In tot ce ai scris(fantezie, masturbare, depresia...) recunosc o mica parte din mine...Deci sigur nu esti singurul.
0
16-05-2015, ora 13:49
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
doctorandus, ei nu stiu despre asta, am intrebat pe multi psihologi si n-au mai intalnit dar nici n-au intrebat mai multe sa afle si ei ceva nou, ma luase cineva de aici cu ceva ce n-are nici o treaba cu problema asta, adica un psiholog, eu ii ziceam ca ma excit tare cand stiu ca pierd ceva sau nu pot face ceva, iar el ma luase ca am probleme cu performanta, total fals, problema e ca si cand pierzi si cand nu poti ceva e un fel de durere psihica, deci masochism psihic cumva.

Mirela, pana acuma am fost singurul, nimeni nu am mai intalnit asa, vezi ce ti-am dat mesaj privat.
1
22-07-2015, ora 11:55
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Exista mai multe puncte de vedere:
- numarul de orgasme pe care un barbat il poate avea intr-o zi depinde de structura lui genetica/fiziologica. Sigur ca orgasmul inseamna placere dar inseamna si un consum imens de energie, care destul de repede, va slabi organismul si poate sa-i induca stari asemanatoare simptomelor depresiei
- in ceea ce va priveste pare ca numarul de orgasme pe zi este punctul central/ocupatia de baza a vietii Dumneavoastra
- placerea proprie, venita din masturbarea excesiva poate sa ascunda o structura narcisica (persoana care, printre altele, este centrata doar pe propria placere). Dintr-o astfel de perspectiva, ideea de pierdere nu face decat sa excite, caci va stimuleaza inconstient sa va demonstrati puterea. Mecanismul masochist de care se vorbeste pe aici poate sa insemne punerea in pozitia de inferioritate tocmai pentru a simti ce simte celalalt atunci cand sunteti in pozitia de putere...
0
22-07-2015, ora 19:30
doctorandus
Nu este medic/terapeut
doctorandus
Orgasmul 'inseamna si un consum imens de energie'. Unde scrie asta? In ce tratat medical, cine l-a scris, la ce editura a fost publicat, in ce an (nu mai vechi de 25 de ani, va rog), numarul paginii la care scrie asta.

Daca orgasmul ar arde multe calorii, n-ar mai exista persoane supraponderale.
0
23-07-2015, ora 02:18
doctorandus
Nu este medic/terapeut
doctorandus
Domnule Pescaru, numele dvs. nu apare pe PubMed, asa ca putem conchide ca nu sunteti cercetator medical. Prin urmare faptul pe care l-ati mentionat trebuie sa-l fi citit undeva, intr-un tratat medical, ceva. Sunt curios: unde l-ati citit?

Altfel, vorbind de energia consumata la orgasm, energia se masoara in Jouli. O calorie alimentara se defineste ca 1 Cal=1 kcal=4184 J. Deci ar trebui cuantificata energia consumata la orgasm pentru a putea spune ca e multa sau putina. Conform cu http://www.bmi3d.com/calorieconsumption.html o persoana de 80 kg arde circa 86 kcal in cursul unei partide de sex linistit de jumatate de ora (pe care o putem compara cu masturbarea). Prin urmare, energia consumata la orgasm este mult mai mica de 86 kcal. Iar daca nu credeti ca energia consumata la orgasm s-ar masura in Jouli, despre ce fel de energie vorbiti? Daca nu-i cunoasteti unitatea de masura cum puteti afirma ca ar fi multa sau putina?

Oricum, indiferent cum ati apreciat acest lucru sunt curios sa cunosc sursele pe care se bazeaza afirmatia dvs., pentru ca in ziua de azi multa lume face afirmatii intempestive si arbitrare, pe care nici ei insisi nu stiu pe ce se bazeaza, nu le-au invatat la facultate, nu le-au citit in nicio sursa serioasa, nu sunt publicate in literatura stiintifica, etc.
1
23-07-2015, ora 12:31
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"doctorandus", va multumesc pentru precizari. Nu ma refeream la consumul de energie prin prisma caloriilor consumate, ci prin prisma efortului (fizic) pe care organismul il depune intr-un act sexual. Nu recomand actul sexual ca solutie de pierdere in greutate. Este intr-adevar dificil de masurat stiintific acest efort pe care organismul il depune, si cred cu adevarat ca masurarea caloriilor consumate intr-un act sexual nu reflecta complet complexitatea proceselor care au loc.
Pentru cei care doresc informatii suplimentare despre aceste lucruri adaug si eu o sursa, care la randul ei contine mai multe surse pe care le utilizez: --------*
Despre mine, activitatea si experienta mea puteti gasi cu usurinta in CV meu postat pe site.

(*modificat de admin)
0
26-07-2015, ora 22:20
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Domnul Valentin, nu stiu daca e asa consum mare de energie dat fiind ca nr de masturbari sa zic ca ar fi in medie de 3 pe zi, n-au depresie aia care fac sala de 4 ori pe saptamana cate 2 ore tare, damite..un sex, nu cred chestia asta decat daca depaseste o limita decenta, mai ales cand orgasmul apare relativ repede, nu e mare lucru, organismul spune singur cand nu mai vrea, simti de la sine, cand eram pe un medicament care accelera asta, am simtit ca e prea mult imediat. Nu fac doar asta, am multe activitati diverse, TV, filme, emisiuni, documentare, calculator, net, discutii cu prietenii fatza in fatza, joc pe smartphone, plimbari, ziua are 12-14 ore si masturbarile ocupa daca maxim 30 minute in ziua aia adunate, deci nu e deloc lucrul principal, dar dat fiind ca mi-a placut placerea aia, imi place sa o simt in mod decent, prietena nu am avut ca nu m-au placut fetele, ca daca aveam, nu mai recurgeam la asta clar.

Cu pierderea nu stim daca e chiar asa si de unde aveti aceste intrepretari, nu e demonstrat nimic, e doar o banuiala, poate fi un masochism pur si simplu, te excita cand pierzi sau cand nu poti face ceva, nu stie nimeni ca de aia se intampla ce se intampla cu adevarat ca n-are cum.
Ca si aia la psihanaliza, de unde stiu ei ce se intampla cu adevarat, au intrebat ei pe ala de 1 an "ba bebe, ce ai ma in cap ?", ce naiba !!!
La 6 ani a aparut prima data cand parintii se indepartau si eu ramasesem pe loc si cand simteam ca ma pot rataci am avut orgasm, aveam doua solutii ori mergeam si ii ajungeam la timp ori stateam si ma puteam rataci dar ajungeam la orgasm, am preferat a doua, masochism il numesc eu, dar nu stim, poate e pur si simplu alt mecanism care merege bine in felul lui, nu ma deranjeaza, am zis doar ca idee ce o fi si de ce nu am mai intalnit pe altii ca mine !!! Am cautat pe tot netul si nu am gasit, toti maso fizic sunt, e culmea. Doar eu sa am asa ?! E straniu. Sau cel putin cred eu ca e masochism asta la mine, banui ca si pierderea si neputiinta e o durere psihica pana la urma.
1
26-07-2015, ora 22:49
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Da "Costy2008", nu putem sti ce se afla in mintea unui om, de aceea unele probleme, "mai sensibile sau complicate" nu se rezolva pe siteuri ci in cu totul alte conditii.
Psihanaliza a stat (si sta) la baza majoritatii teoriilor psihologice din zilele noastre. Observarea bebelusilor, alaturi de cercetari si studii care au durat zeci de ani a dus la intelegerea multor fenomene psihice, pe care stiinta din zilele noastre le demonstreaza si, in mare masura, le confirma.
Nu stim in ce masura copilul de sase ani a considerat orgasm ceea ce a trait in momentul in care se simtea pierdut (ca se poate pierde). Poate ca teama resimtita, cauzata de tensiunea interioara ce nu putea fi traita si trebuia descarcata a fost interpretata ca orgasm. Nu stiu daca este vorba de masochism; teama de abandon, de pierdere, de separare, poate produce trairi extrem de intense, de la atacuri de panica pana la emotii puternice, de tipul placerii...
La copii, trairile intense pot fi interpretate diferit, tocmai datorita faptului ca sistemul lor psihic nu este foarte bine dezvoltat. Exista cazuri in care, de ex. atunci cand se tipa la un copil, sa faca pipi pe el - adica o traire psihica/emotionala intensa declanseaza un raspuns fiziologic incontrolabil (care poate fi interpretat ca o incercare inconstienta a organismului de a descarca ceva ce nu poate contine/trai.
Poate ca asta este si ceea ce traiti Dumneavoastra: orgasmul (ca urmare a masturbarii) incearca sa descarce ceea ce traiti/simtiti intr-o situatie neplacuta (ca cea de pierdere). Adica sa inlocuiasca o stare neplacuta cu una placuta...
0
27-07-2015, ora 00:05
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Da, e corect si anume ca inlocuieste ceva neplacut cu ceva placut, ala de la 6 ani era orgasm, va spun eu ca era ca si ala de acuma identic, eu am fost asa mai altfel, aveam erectii de nu se poate si la varsta aia, putea fi si teama, nu neg asta, dar ideea repet este de ce nu am gasit pe altii ca mine ?! Fie femei sau barbati ? Pana la urma asta ma intereseaza cel mai mult.
Ati mai intalnit asa ceva ? Precis o sa ziceti ca nu.
In ceea ce priveste psihanaliza oricum se cam stie ca nu prea ajuta constientizarea in general, se dau multi multi bani si acel Catharsis psihanalitic poate sa nu apara niciodata, in plus in acelasi mediu bebe diferiti au probleme diferite sau n-au deloc, deci nu rezulta ca ar fi neaparat efectul mediului mai ales la cateva luni cand aia habar n-au de ei, nu stie ca mama il iubeste sau nu :), doar se presupune ca asa ar fi.
Si zic asta intrucat nu putem lua mii de euro unui om pe presupuneri din astea, ma refer la psihanaliza numai.
Mai zicea un psiholog ca decisiv este ce se intampla intre 1 si 3 ani, de ce nu intre 1 si 4 ani ! sau intre 6 luni si 2 ani, e relativ totul.
0
27-07-2015, ora 00:40
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Plus ca e mult mai complexa treaba, de ce doi copii in acelasi mediu cand parintii se cearta, unu zice "aa din cauza mea se cearta deci sunt vinovat", celalalt zice "aiurea, ce treaba am eu, e treaba lor" deci genetica spune cuvantu, ma refer la nivel inconstient cum zice psihanaliza, pe ce baza zice ala ca e vinovat ?! cine ii zice sa interpereteze asa daca nu genele in timp ce celalalt interpreteaza altfel ?! deci...nu e asa usor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Parafilia Deviatia sexuala

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fanteziile sexuale normale versus fanteziile atipice (studiu)
  •