FROTIU BABES PAPANICOLAU

24-05-2010
ramonaabarboselu
Nu este medic/terapeut
ramonaabarboselu
Va rog sa-mi interpretati testul ; celule scuamoase superficiale, intermediare, parabazale bazale;cel endocervicale, inflamatie abundenta, citoliza FCD2 frotiu inflamator am urmat un tratament cu antibiotice dar nu stiu ce grad este daca e bine sau nu.
3 comentarii
0
26-05-2010, ora 18:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E un rezultat bun, nu te ingrijora, arata ca ai avut o infectie genitala pentru care ai urmat tratament. Sa repeti anual testul.
0
04-06-2010, ora 01:17
d_ami
Nu este medic/terapeut
d_ami
Buna seara,
Am facut si eu control Papanicolaou, si mi-a iesit

- Status hormonal - Ciclica
- tip frotiu - Clasic : - Celule endocervicale: prezente
- Infectii - Cocobacili si bacili
anomalii ale celulelor epiteriale scuamoase:
-ASC-US ( celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata

observatii: Frotiu de tip ASC-US

Ce imi puteti spune despre acest diacnostic?

doctorul mi-a prescris
- ketonal supozitoare,
-cluidox (nu stiu daca am inteles bine scrisul) cred ca este antibiotic 2/zi 5 zile si 1/zi 5 zile
- flagyl ovule
-tantum rosa - granule vaginale (spalaturi)


va multumesc anticipat
0
09-01-2011, ora 03:23
rustik
Nu este medic/terapeut
rustik
buna..am facut si eu un test babes-papanicolaou si v-as ruga foarte mult sa ma ajutati sa il inteleg, citez:
modificari patologice:frotiu conventional, bogat celular, adecvat pentru interpretare, de tip inflamator.hemophilius vaginalis.
concluzii:proces inflamator.
clasificarea bethesda negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate
clasificare papanicolaou C II
Mentionez ca am arsuri(usturime) cand urinez, si la contactul sexual, si ceva scurgere albicioasa tocmai am terminat un tratament de 3 zile cu ovule clotrimazol 2/zi caci sufar de candida...e suficient sau sa continui tratamjentul? inainte am avut infectie urinara si am tratat-o cu antibiotice 8 zile, sunt cam ingrijorata de arsurile astea nu cumva sa am ceva rana pe colul uterin caci incerc sa raman gravida. imi puteti spune va rog ce sa inteleg din testul papanicolaou...si ce as putea face in legatura cu arsurile?
V a multumesc f mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.