Fractura picior drept

08-05-2013
dananicolae64
Nu este medic/terapeut
dananicolae64
Am 48 ani si in urma unei cazaturi la coborare de pe munte am facut o fractura la piciorul drept. Diagnostic : fractura maleola peroniera dreapta. Mi s-a pus piciorul in gips pentru 30 zile si mi s-a dat trat medicamentos pentru circulatie cu aflamil, pentoxiretard si mydocalm.
Avand in vedere varsta, as dori sa stiu daca ar fi bine sa iau si ceva calciu pentru refacerea structurii osoase si ce fel de calciu sa iau.
Dupa scoaterea gipsului, urmeaza un tratament recuperatoriu cu fizioterapie sau kinetoterapie ?
as dori sa stiu ce este cel mai bine de facut avand in vedere ca sunt o fire activa, am facut gimnastica si fitness de intretinere continuu. O sa mai pot face fitness si gimnastica?
3 comentarii
0
08-05-2013, ora 22:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar fi bine de stiut ce fel de fractura este fractura Dvs. sunt sute de variatii care se impart in 3 categorii mari: Weber A, B, C cu tratamente total diferite.
trendul actual este pentru stabilizare chirurgicala a fracturilor de maleola mediala
nu ati primit nici un medicament contra trombozei venoase profunde (risc major in imobilizarile ghipsate a membrului inferior)
puteti sa luati calciu (daca nu aveti litiaza renala) cat doriti, nu va influenta nici negativ nici pozitiv timpul de vindecare. exceptie fiind bolile genetice ale oaselor de tipul osteogenesis imperfecta.
nici o fractura de maleola laterala nu se vindeca la adulti in 30 de zile, ele necesita cel putin 6 saptamani pentru vindecare, uneori mult mai mult.
dupa o imobilizare indelungata probabil veti avea nevoie de kinetoterapie pentru recapatarea mobilitatii articulatiilor
ce veti putea face in viitor depinde foarte mult de tipul fracturii
daca puteti, postati radiografiile
0
09-05-2013, ora 09:06
dananicolae64
Nu este medic/terapeut
dananicolae64
Multumesc mult ptr raspuns. In Radiografie nu se vede f.bine fisura.
As mai vrea sa stiu in ce masura va fi afectat sau nu piciorul bun ptr. ca am luat 2 carje si pentru deplasare ma ajut cu ele si cu piciorul sanatos.
Imi contiuni munca de birou de acasa, stand la calculator cu piciorul gipsat pe un scaun si cand trebuie sa ma deplasez sau sa fac ceva stau in piciore in piciorul bun.
0
09-05-2013, ora 10:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ieri am scris ceva gresit. corect ar fi: trendul actual este pentru stabilizare chirurgicala a fracturilor de maleola LATERALA. (maleola mediala trebuie operata si ea in marea majoritate a cazurilor insa aici vorbim despre cea laterala).
evident piciorul sanatos este suprasolicitat, insa la o persoana sanatoasa acesta nu ar trebui sa creeze probleme (sunt persoane care traiesc fara un picior 50 de ani)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.