FRACTURA MEDIO CERVICALA FEMUR DREPT

15-04-2010
corabc
Nu este medic/terapeut
corabc
Am mama in varsta de 65 de ani are diabet tip 2 de aproape 13 ani, acum doi ani a facut un atac cerebral cu paralizie pe partea dreapta care ia afectat mana si piciorul, dar dupa mai multe tratamente si masage si-a revenit putin ;poate misca mana putin, dar cu piciorul chiar a inceput sa mearga si dupa un an de zile a cazut jos in casa si a facut fractura de col femural drept.VA rog sa-mi spuneti daca mai poate fi operata sau pusa proteza, tinind cont ca a avut doua preinfarcturi ? IN acest moment este imobilizata la pat de opt luni si are dureri foarte mari cand se misca putin.CE solutii imi puteti oferi ? VA multumesc .
1 comentarii
0
15-04-2010, ora 23:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exprimari reprezinta diagnosticul de fractura a colului femural.
In principiu, aceasta se opereaza in prima saptamana, fie prin osteosinteza (cand este possibil), fie prin artroplastie (proteza).
La un an de la aceasta fractura, solutia protezei reprezinta doar un factor de ameliorare a ingrijirilor cotidiene, musculatura fiind mult prea atrofiata.
Principial, obiectivul momentului de fata este mobilizarea pacientei si verticalizarea ei cu orice pret, indiferent daca va fi operata sau nu.
Pentru detalii suplimentare trebuie studiat intreg dosarul radiologic si trebuie consultata pacienta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.