Fractura cominutiva 1/3 medie femur stang

25-06-2011
davidescucostel
Nu este medic/terapeut
davidescucostel
Buna seara !
Pe data de 7. 06 am avut un accident nefericit cu masina in urma caruia am fost internat cu diagnosticul fractura cominutiva 1/3 medie femur stang. Pe data de 10 mi sa pus o extensie la genunchi si pe data de 14 am fost operat. Sa practicat reducere si osteosinteza cu tija zavorata. Am fost externat cu stare buna cu recomandarile de a merge cu cadru fara a calca pe picior. diagnostic : fractura 1/3 distala, cominutiva femur st. operata
Ma deplasez la baie cu cadru, dar problema mare este ca nu pot indoi genunchiul.De 2 zile am incercat sa ma duc la marginea patului si sa las piciorul sa atarne cu greutatea lui ca sa se lase genunchiul. dar, este foarte dureros in schimb sa mai lasat putin de tot. Dar parca nu mai vrea sa se flexeze, ma doare genunchiul si se incordeaza muschii de la femur nelasandu-ma sa mai trag de el.
Nu stiu ce sa mai fac sa-si revina genunchiul, nesuportand durerile cand incerc eu sa-l flexez la marginea patului.si cat as suporta parca nu se duce mai mult.
Va rog dati-mi si mie niste recomandari pentru recuperare cat mai repede si daca se poate cu dureri cat mai mici...nu cred ca as suporta sa traga altcineva de el...
Va multumesc ,
10 comentarii
0
25-06-2011, ora 21:04
davidescucostel
Nu este medic/terapeut
davidescucostel
Cand incerc sa stau cu el indoit se incordeaza muschii din partea superioara a piciorului de la femur si ma doare si genunchiul.parca e prea intinsa pielea si nu mai ma lasa sa-l flexez...
0
26-06-2011, ora 09:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa discutati cu chirurgul care v-a operat, pentru organizarea sedintelor de kineto-terapie.
Este imposibil sa va sfatuim fara sa cunoastem intrega situatie pre-, intra- si post-operatorie, impreuna cu intreg dosarul radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-06-2011, ora 19:11
davidescucostel
Nu este medic/terapeut
davidescucostel
Va multumesc pentru raspuns si eventual daca reusesc sa scanez radiografiile sa vi le arat.
Nu stiu daca este bine sa fortez piciorul...
Va multumesc
0
26-06-2011, ora 19:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu este bine sa fortati miscarea fara acordul chirurgului operator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-06-2011, ora 19:22
davidescucostel
Nu este medic/terapeut
davidescucostel
pe biletul de externare pe langa medicamente mai scrie si kinetoterapie. Eu incerc sa fac...ca nu cumva sa anchilozeze genunchiul, dar nu stiu daca e bine ca se incordeaza muschiul...
0
26-06-2011, ora 22:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Kineto-terapia se practica strict sub controlul kineto-terapeutului, macar primele 5-10 sedinte, pana invatati miscarile permise, gradul de solicitare articulara etc etc. Nu veti reusi sa va substituiti kineto-terapeutului, oricat ati incerca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-06-2011, ora 19:52
davidescucostel
Nu este medic/terapeut
davidescucostel
Buna seara
Va multumesc pentru atentia si raspunsurile acordate. O sa scanez radiografiile ca sa va faceti o ideie despre ce este vorba. Treaba rea cu sedintele de kinetoterapie este ca eu nu sunt asigurat, asta implicand chemarea cuiva acasa. maine fac 2 saptamani de la operatie si totusi il indoi putin dar cu rabdare si gimnastica zilnica sa speram ca se va reface bine.

O seara buna, Sanatate
0
30-06-2011, ora 12:21
shadowxxx
Nu este medic/terapeut
shadowxxx
Salut, exact cu diacnosticul asta am fost operat si eu pe 29 -05-2011 fractura cominutiva 1/3 medie femur stang, am facut o luna de la operatie pot sa misc picorul foarte bine datorita exercitiilor de kineto, dar genunchiul se indoaie doar in unghi de 80 de grade cand sunt la marginea patului cu piciorul atarnat.Problema este muschiul cvadriceps care nu-mi da voie sa indoi genunchiul.Am discutat cu doctorul meu si mi s-a spus ca e posibil ca recuperarea cvadricepsului sa dureze 2-3 luni deoarece in urma loviturii a fost afectat. Oricum nu te speria deoarece acum 2 saptamani eu nici nu puteam sa indoi genunchiul, dupa trei saptamani il indoiam 55 grade pe aparatul de kineto pentru genunchi si acum dupa o luna ma apropi de unghiul de 90 grade cu el atarnat pe maginea patului.Atentie nu incerca sa fortezi mai mult decat e nevoie deoarece evolutie este treptata si oricum si pe mine in primele 2 saptamani ma durea foarte tare.
Daca doresti sa mai discutam ma gasesti pe forum.
0
30-06-2011, ora 19:21
davidescucostel
Nu este medic/terapeut
davidescucostel
Salut,
Mersi pentru raspuns ! as vrea sa te intreb ce exercitii poti face acasa ca sa usureze mobilitatea genunchiului, fara chinuri... la cabinet de kineto este greu sa ajung pentru ca ar fi o adevarata chinuiala sa cobor 2 etaje. si nici nu prea am bani sa ma duc la cabinete. La cabinet exercitiile s-au facut lent sau te-au chinuit ? peste cat timp ti-a zis ca vei putea calca usor pe picior ?
Astept raspuns. salut
0
01-07-2011, ora 19:35
davidescucostel
Nu este medic/terapeut
davidescucostel
PENTRU DOMNUL MARIUS USCATU
Va rog spuneti-mi o adresa de email unde pot trimite radiografiile cu piciorul ca sa va dati si dumneavoastra o parere...
Multumesc anticipat pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul