Fizic sau psihic?

05-02-2008
amphiaraus
Nu este medic/terapeut
amphiaraus
Buna tuturor!
Am citit toate postarile despre anxietate si atacuri de panica, pentru ca si eu de aproximativ 4 ani am toate simptomele unei tulburari anxios depresive.
Intrebarea este "fizic sau psihic" pentru ca am fost diagnosticat cu trei boli: 1. Tulburare anxios depresiva si apoi tulburare sociala generalizata; 2. Spondiloza cervicala; 3. Hernie de disc.
Timp de 4 ani am fost la diversi medici si am urmat diferite tratamente dar fara rezultate. De fapt nu stiu daca spondiloza cervicala si hernia de disc imi dau aceste simptome, sau tulburarile afective. O sa descriu pe scurt simptomele in ordinea cronologica a aparitiei lor:
- tremurul capului;
- ameteala;
- amorteala partii stangi sau drepte a capului (lateral cu ureche, obraz si partial gura). In aceste momente mergeam la urgenta si se constata si o tensiune arteriala de 16 cu 10;
- intepaturi de inima; (am facut electrocardiograma si mi s-a spus ca sunt nevralgii intercostale);
- dureri de cap foarte mari;
- emotivitate crescuta;
- agitatie;
-transpiratii abundente ale palmelor si a corpului;
- senzatia ca in clipa urmatoare o sa fac un infarct sau un accident vascular cerebral;
- apsare in piept si gol in stomac;
- mai nou pocnituri in urechi si senzatia de urechi infundate;
- urechile incep sa piuie din senin cateva secunde;
- durere in dreptul inimii permanenta care se accentueza in momentele de incordare sau emotie;
Acetea ar fi senzatiile pe care le traiesc de la varsta de 24 de ani si care imi chinuie viata zilnic.
Am incercat sa observ cand se manifesta si am constata ca de cele mai multe ori in prezenta oamenilor fie ei si prieteni sau familie dar si cand sunt singur din senin. (Atunci cand sunt singur sunt speriat ca daca mi se intampla ceva nu este nimeni sa ma ajute)
Va rog sa ma ajutati cu catva sfaturi!
As mentiona ca din toate tratamentele pe care le-am urmat, niciodata nu am respectat cu strictete durata tratamentului sau orele de administrare a medicamentelor.
Va multumesc!
14 comentarii
0
05-02-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Eu cred ca psihicul e de vina in conditiile in care ai suferit o trauma in trecut ce iti putea declansa boala sau parintii tai sunt mai sensibili psihic.
0
05-02-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Salut Horatiu,

Cu intrebarea asta, te intereseaza cauzele, sau solutiile ?
Vezi, o hernie de disc poate da multe din simptomele pe care le descrii, insa asta depinde de unde anume e discul distrus (in zona cervicala/ toracica/ lombara, etc).
Dar, banuiesc ca stii deja ce e de facut in legatura cu partea fizica, de la doctori, de pe internet, etc (spondiloza, hernia, etc).
Mai ramane de rezolvat partea cu psihicul: orice forma de anxietate se poate activa & inflori social, si in plus se poate conecta la afectiunile fizice in diverse moduri (frici, emotii, mici tahicardii, etc).

Cu alte cuvinte, oricum ai lua-o (si orice fel de afectiuni fizice ai avea) ar fi o idee buna sa abordezi si partea asta psihica. Motiv pentru care cea mai recomandabila solutie e vizita la un psihoterapeut (bun) de la tine din oras...

Personal, cred ca e o proba de rezistenta pe care o dai de 4 ani, incercand sa rezisti in conditiile astea. Poate ca e cazul sa incepi sa schimbi cate ceva...

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
06-02-2008, ora 00:00
amphiaraus
Nu este medic/terapeut
amphiaraus
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile prompte. Pe acest site descopar ca se gasesc OAMENI in adevaratul sens al cuvantului, dornici de a ajuta cu orice pot, fara interes.
Pt. Greece woman: - in urma cu 4 ani tatal meu a decedat din cauza unui accident cerebral. De fiecare data cand mi se face rau compar simptomele pe care le am cu cele vazute la tatal meu inainte de deces. Si atunci incepe panica. In afara de aceasta am avut o cariera profesionala cu urcusuri si coborasuri foarte abrupte. Adica de 4 ori in viata am ajuns, intr-un timp foarte scurt, de la extaz la agonie si invers.
Pt. Andrei: - Ma intereseaza cauzele (cred ca autocunoasterea este o solutie pentru a accepta mai usor o boala) si ma intereseaza extrem de mult solutiile (pentru ca am incercat multe metode fara rezultat).
Discul herniat este in zona lombara (L4-L5 daca nu ma insel), dar la spate in zona lombara nu am dureri ci doar usoare senzatii de discomfort in anumite pozitii in acea zona. Cat despre spondiloza, gatul nu m-a durut niciodata in zona cervicala doar ceafa si capul. Diferite senzatii: la inceput amorteli pe partea stanga, apoi cea mai ciudata senzatie a fost ca simtem cum un lichid se plimba intre craniu si pielea capului.
Am incercat sa am sedinte de psihoterapie de doua ori pana acum. Prima data cu o doamna in varsta cu care dupa 3 sedinte am ajuns la concluzia ca nu ma poate ajuta cu nimic, si apoi cu o doamna mai tanara care s-a prezentat ca fiind foarte specializata in acest domeniu, dar cu care am avut in jur de 20 de sedinte, platite cu foarte multi bani, iar in tot acest timp ne invarteam in cerc cu discutiile. Parca de fiecare data o luam de la inceput cu povestirile, nu terminam pentru ca expira timpul si era nerabdatoare sa ii dau in avans cei 90 de lei pentru sedinta urmatoare.
Am ajuns sa caut un psihoterapeut pe care mi-l imaginez exact ca in filmele americane; un barbat trecut de 50 de ani cu barba si cu parul carunt.
Saptaman viitoare mi-am facut o programare la o clinica specializata in reflexoterapie, fizioterapie, psihoterapie si Bowtech. (aici am auzit prima data de acest tratament. Ce parere aveti despre Bowtech? Si apropo, si aici psihoterapeutul este o femeie.
Multumesc mult inca o data din suflet pentru raspunsuri!
0
06-02-2008, ora 00:00
amphiaraus
Nu este medic/terapeut
amphiaraus
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile prompte. Pe acest site descopar ca se gasesc OAMENI in adevaratul sens al cuvantului, dornici de a ajuta cu orice pot, fara interes.
Pt. Greece woman: - in urma cu 4 ani tatal meu a decedat din cauza unui accident cerebral. De fiecare data cand mi se face rau compar simptomele pe care le am cu cele vazute la tatal meu inainte de deces. Si atunci incepe panica. In afara de aceasta am avut o cariera profesionala cu urcusuri si coborasuri foarte abrupte. Adica de 4 ori in viata am ajuns, intr-un timp foarte scurt, de la extaz la agonie si invers.
Pt. Andrei: - Ma intereseaza cauzele (cred ca autocunoasterea este o solutie pentru a accepta mai usor o boala) si ma intereseaza extrem de mult solutiile (pentru ca am incercat multe metode fara rezultat).
Discul herniat este in zona lombara (L4-L5 daca nu ma insel), dar la spate in zona lombara nu am dureri ci doar usoare senzatii de discomfort in anumite pozitii in acea zona. Cat despre spondiloza, gatul nu m-a durut niciodata in zona cervicala doar ceafa si capul. Diferite senzatii: la inceput amorteli pe partea stanga, apoi cea mai ciudata senzatie a fost ca simtem cum un lichid se plimba intre craniu si pielea capului.
Am incercat sa am sedinte de psihoterapie de doua ori pana acum. Prima data cu o doamna in varsta cu care dupa 3 sedinte am ajuns la concluzia ca nu ma poate ajuta cu nimic, si apoi cu o doamna mai tanara care s-a prezentat ca fiind foarte specializata in acest domeniu, dar cu care am avut in jur de 20 de sedinte, platite cu foarte multi bani, iar in tot acest timp ne invarteam in cerc cu discutiile. Parca de fiecare data o luam de la inceput cu povestirile, nu terminam pentru ca expira timpul si era nerabdatoare sa ii dau in avans cei 90 de lei pentru sedinta urmatoare.
Am ajuns sa caut un psihoterapeut pe care mi-l imaginez exact ca in filmele americane; un barbat trecut de 50 de ani cu barba si cu parul carunt.
Saptaman viitoare mi-am facut o programare la o clinica specializata in reflexoterapie, fizioterapie, psihoterapie si Bowtech. (aici am auzit prima data de acest tratament. Ce parere aveti despre Bowtech? Si apropo, si aici psihoterapeutul este o femeie.
Multumesc mult inca o data din suflet pentru raspunsuri!
0
06-02-2008, ora 00:00
amphiaraus
Nu este medic/terapeut
amphiaraus
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile prompte. Pe acest site descopar ca se gasesc OAMENI in adevaratul sens al cuvantului, dornici de a ajuta cu orice pot, fara interes.
Pt. Greece woman: - in urma cu 4 ani tatal meu a decedat din cauza unui accident cerebral. De fiecare data cand mi se face rau compar simptomele pe care le am cu cele vazute la tatal meu inainte de deces. Si atunci incepe panica. In afara de aceasta am avut o cariera profesionala cu urcusuri si coborasuri foarte abrupte. Adica de 4 ori in viata am ajuns, intr-un timp foarte scurt, de la extaz la agonie si invers.
Pt. Andrei: - Ma intereseaza cauzele (cred ca autocunoasterea este o solutie pentru a accepta mai usor o boala) si ma intereseaza extrem de mult solutiile (pentru ca am incercat multe metode fara rezultat).
Discul herniat este in zona lombara (L4-L5 daca nu ma insel), dar la spate in zona lombara nu am dureri ci doar usoare senzatii de discomfort in anumite pozitii in acea zona. Cat despre spondiloza, gatul nu m-a durut niciodata in zona cervicala doar ceafa si capul. Diferite senzatii: la inceput amorteli pe partea stanga, apoi cea mai ciudata senzatie a fost ca simtem cum un lichid se plimba intre craniu si pielea capului.
Am incercat sa am sedinte de psihoterapie de doua ori pana acum. Prima data cu o doamna in varsta cu care dupa 3 sedinte am ajuns la concluzia ca nu ma poate ajuta cu nimic, si apoi cu o doamna mai tanara care s-a prezentat ca fiind foarte specializata in acest domeniu, dar cu care am avut in jur de 20 de sedinte, platite cu foarte multi bani, iar in tot acest timp ne invarteam in cerc cu discutiile. Parca de fiecare data o luam de la inceput cu povestirile, nu terminam pentru ca expira timpul si era nerabdatoare sa ii dau in avans cei 90 de lei pentru sedinta urmatoare.
Am ajuns sa caut un psihoterapeut pe care mi-l imaginez exact ca in filmele americane; un barbat trecut de 50 de ani cu barba si cu parul carunt.
Saptaman viitoare mi-am facut o programare la o clinica specializata in reflexoterapie, fizioterapie, psihoterapie si Bowtech. (aici am auzit prima data de acest tratament. Ce parere aveti despre Bowtech? Si apropo, si aici psihoterapeutul este o femeie.
Multumesc mult inca o data din suflet pentru raspunsuri!
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Multa bafta la Bowtech, si sa ne spui si noua cum te-ai simtit dupa.

Dupa cum probabil ai sesizat (din cate povestesti), nu tehnica terapeutica are importanta, ci terapeutul...
Ca atare iti urez bafta sa-ti gasesti terapeutul de la tine din oras (fie la masajul Bowtech, fie pe cineva cu care chiar sa faci psihoterapie).

Toate cele bune,
Andrei

P.S. asta e noua, cu plata in avans a sedintelor... n-o mai auzisem
0
10-02-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
De ce psihoterapie si nu carti de psihologie citite?Sunt de parere ca niste carti bune iti largesc orizonturile, te lamuresc in multe privinte vis-a-vis de existenta ca om si poti afla niste lucruri interesante pe care unii psihoterapeuti din Romania nu le stiu.
0
11-02-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Raspunsul cred ca este evident.
Cam cat de greu este sa inveti sa inoti doar citind dintr-o carte despre asta ?

Ca sa fac un joc (ieftin) de cuvinte, cu siguranta sunt carti care prezinta lucruri nestiute inca de (unii) terapeuti, dar fii convinsa ca exista si terapeuti impreuna cu care poti afla lucruri nescrise in nici o carte...

Toate bune,
Andrei
0
15-02-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Eu mai ma gandesc si la partea financiara.Cu 90Ron imi iau 3 carti din care pot sa aflu mult mai multe decat dintr-o sedinta la un psihoterapeut.
0
19-02-2008, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
E ok.
Tu spui asta din propria experienta, sau asa, in principiu dupa o parere formata din auzite ?

Andrei
0
19-02-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Nu mi-am format parerea aceasta din auzite!
0
29-02-2008, ora 00:00
daniel_v
Nu este medic/terapeut
daniel_v
nu stiu cu ce sa te indrum, dar si eu trec...prin foarte multe chesti destea.cu fricile..astea...si tot incerc sa ies din chestiile astea..tot ce stiu e ca stiu cum am intrat in ele...dar totul..depinde de Dumnezeu...sa ai multa incredere in El...eu asa zic...si apoi sa incecam sa nu mai gandim negativ sa gandim numai cauze ce le avem in ziua respectiva si sa nu mai gandim mult inainte..la ce o sa urmeze daca nu e asa apoi tot asa gasesti raspunsuri si la intrebarile care tot tu ti..le pui..faci un monolog intre ganduri..ca asa am facut si eu..si de fiecare data cand gaseam un raspuns nu eram multumit de el..si cautam un alt raspuns, si tot asa pana am acumulat o foarte mare frica...cel mai bine zis o gramada de frici...de la raspunsurile acelea care eu mi le dadeam singur si am ajuns la atacuri de panica..si acum nu mai stiu nici eu...cum sa scap..dar totul depinde de increderea in Dumnezeu asa zic eu...si increderea cum sa gandim pozitiv..sa nu ne mai bagam in ganduri..si sa nu mai gasim explicati la fiecare gand care ne vine in minte sa ne obisnuim cu el..deoarece numai Dumnezeu stie ce are pentru fiecare..nu trebuie sa ne gandim noi ce se va intampla cu noi..ca iarasi intri intrun gand si nu esti multumit de el..apoi dai intrun altul de care nici atunci nu esti multumit..apoi tot asa..pana...vezi unde sa ajuns..ca asa am fost si eu...si sunt in aceasi situatie.sa speram Dumnezeu sa aiba mila de noi si sa iesim cu bine din atacurile astea de panica...daca vrei itzi dau adresa mea de mail sa mai vb probail asa gasim o solutie amandoi sa ne fimnoi..unu la altul..pshihoterapeut..deoarece numai noi stim prin ce trecem..si cineva din exterior care nu trece prin asa ceva...zic ca nu are ce sa ne zica prea multe..eventual ceva tratament medicamentos...-
0
03-03-2010, ora 04:49
Margo1
Nu este medic/terapeut
Margo1
Buna tututor.Amphiaraus.Vreau sa-ti spun ca am si eu asa probleme ca si tine.Mai mult de un an traiesc cu urechile infundate.Si asta este ceea ce ma deranjeaza cel mai mult.Am incercat diferite metode.Pe linga urechi si anxietate, tahicardii, etc, maxilarul ma deranjeaza pentru ca ma apasa..E foarte chinuitor sa traiesti asa.Sunt perioade cand mi se pare ca o sa-mi explodeze capul.Pentru ca am citit pe internet despre urechi infundate.De la asta capul nu se alimenteaza indeajuns cu oxigen.Am sa incerc sa ma duc si la ORL...Insa stiu ca este psihologic.Plus a devenit si fizic.Am avut o trauma psihologica in ianuarie 2009 si de atunci am inceput sa cad in depresia asta.M-am stresat foarte tare si traiesc mereu in tensiune.De la inceput aveam tahicardii, anxietate, pe urma nu mai puteam dormi.Si m-am adresat la psihoterapeut.Mi-a scris pastile : rexetin si andante...Am inceput sa le beau, dar mi s-a facut rau de la ele.Ma simteam de parca sunt drogata.Si am incetat sa le administrez.Am mai fost la alti psihoterapeuti.La unul din ei ma ajutat foarte mult.Caci m-a facut sa dorm prin hipnoza.Mi-a luat o parte din simptome.Mi-a luat frica ca acush voi avea un atac de cord.Am inceput sa dorm, tahicardii nu mai am asa des.Foarte rar se intimpla.Insa cu urechile si cu maxilarul, din pacate nu s-a rezolvat.Si ma deranjeaza asa te tare.Am sa ma mai duc la medicul asta cu hipnoza.Este cam costisitor, insa el are aura foarte puternica.Cat despre frica de a avea infarct sau accident cascular cerebral.Nu trebuie sa ai frica.Eu tot aveam asa ceva.Si acuma uneori ma tem.Insa totul este psihologic.Nu trebuie sa ai frica.
Iti doresc din tot sufletul sa te faci bine, ceea ce imi doresc si mie si tuturor celor care sufera.Astept sa imi spui cum te simti dupa clinica aia.
Cu stima, Marina
0
08-03-2011, ora 16:25
anggelina
Nu este medic/terapeut
anggelina
aceeasi probl o am si eu ca si amphieraus.stiu doar ca este cumplit.am fost la dr, la psihiatru, i-am descris starile de panica, fobie sociala, emotivitate crescuta, tremurul mainilor, tremurul capului..mi-a prescrs ceva pastile, de vreo 4 ani iau fara intrrupere.nu pot sa beau nimic de fata cu nimeni, pt ca imi tremura capul.e penibil.nu stiu dak am sa fiu in stare sa conduc, desi am mare nev de carnet, si as avea si pricepere, dar, tremurul asta ar fi un handicap urias.cum a sa traiesc restul vietii?distonocalmul ajuta si el cumva...dar, tb sa iau cam 3 -4 pastile pe zi ca sa aiba efect.si cine sa imi rescrie asa de multe, ca fara reteta nu se dau;am si inceput de hernie de disc...dar am facut deja 8 sedintede acupunctura...durerea m-a lasat...dar tremurul e...acelasi.nu stiu ce am s ama fac.m-am gandit si la sinucidere...e cumplit sa ai si un job.e f greu sa te fortezi sa pari normal, sa observi ca cei din jurul tau iti vede handicapul.e prea mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul