FIBROM UTERIN

20-11-2007
boncz mihaela
Nu este medic/terapeut
boncz mihaela
AM FIBROM UTERIN CAND AM NASCUT PRIN CEZARIANA M-AM OPERAT SI DE EL NU ERA MARE DAR MA DUREA FOARTE TARE ACUM DUPA 3 ANI LA CONTROL MI-A MAI DEPISTAT CATIVA - UTER FIBROMATOS CE SE POATE FACE SA NU MAI CREASCA? ACUM ASTIA NU MA DOR DAR NU AS VREA SA CREASCA SA MA DOARA ASTIA SUNT FFF MICI DAR SUNT SPERIATA SA NU M-AI AJUNG LA OPERATIE. SI VREAU SA INTREB E POSIBIL CDA DIN CAUZA ACEASTA CU TIMPUL SA FIU PREDISPUSA LA CANCER MAMAR SAU GINECOLOGIC? DIN CAUZA ASTA A FIBROAMELOR CA AM INTELES CA E DIN CAUZA ESTROGENIILOR PREA MULTI UTERUL FIBROMATOS
1 comentarii
0
28-07-2010, ora 18:44
Pisoias85
Nu este medic/terapeut
Pisoias85
Buna Mihaela! Eu zic sa stai linistita ca nu se ajunge la cancer din cauza fibroamelor. La noi in familie aproape toate femeile sunt operate de fibrom. Niciuna nu a dat in cancer. Eu m-am operat laparoscop pt fibrom, aveam 2 unul de 2 cm si altul de 4 cm. Din pacate si eu am uter fibromatos si multi altii mici pe care nu ia putut scoate la operatie. Si eu stau cu frica ca vor creste si probabil ca asta se va si inatmpla. Acum urmez tratament cu diphereline, injectii care imi vor opri menstruatia pt 5-6 luni. Tratamentul, din ce am citit este destul de periculos dar am hotarat sa-l fac in speranta ca ma voi face bine. Eu am vb si cu prof. Nechifor care face embolizari. De fapt asta este urmatorul pas pe care-l voi face daca nici cu diphereline nu voi avea rezultat si daca vor incepe sa creasca din nou. Am vazut ca foarte multe fete sunt multumite de rezultatele embolizarii. Acest procedeu se poate face la hemodinamic unde costa in jur de 5000 lei sau la spitaul universitar unde costa in jur de 1000 lei. Pana acum cateva luni se facea gratis dar am inteles ca nu ai sunt fonduri si trebuie sa platesti substanta. Bineanteles ca in afara de cei 1000 de lei va trebui sa -i dai bani si celui care iti face asta adica tot prof Nechifor. Eu personal te sfatuiesc, in cazul in care cresc sa faci embolizare. Pana atunic poti incerca un tratament naturist. Nu stiu cat de mult te ajuta dar nici rau nu-ti face. Extract de mladita de mur, zmeru si arin alb. Cate 25-30 de pic pe zi, timp de cel putin 3 luni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.