Fata rosie cu senzatie de arsura

18-01-2012
ioana diana
Nu este medic/terapeut
ioana diana
BUNA ZIUA, Problema mea a aparut ieri dupa masa la un moment dat pe fata mea a aparut o pata mare rosie apoi pata s-a extins si pe obrazul drept; mentionez ca nu am mancat nimic nou, nu am folosit cosmetice deloc pe fata; azi dimineata m-am trezit si acum senzatia e de arsura pe toata fata, fata e tot rosie si am si o senzatie puternica de mancarime; pe corp nu am nimic deci totul e pe fata, pe ambii obraji. eu locuiesc in strainatate si aici e destul de greu de ajuns la medic in afara de urgenta. multumesc si astept raspuns cat mai urgent, daca se poate.
3 comentarii
0
18-01-2012, ora 15:41
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomatologia este sugestiva pentru urticarie acuta. Ca tratament va recomand 100 mg Hemisuccinat de hidrocortizon intravenos si un antihistaminic, de exemplu Claritine sau Zaditen 2 cpr pe zi, 7 zile. Va pot sugera ca alternativa la antihistaminic si o asociere de preparate homeopate: Apis mellifica 9CH 3 doze /zi si Natrum muriaticum 9 CH -1 doza / zi, tratamentul se face pana la disparitia simptomatologiei si inca 2 zile. Este important sa faceti si un consult alergologic pentru a depista la ce alergeni sunteti sensibila, pentru a putea sa-i evitati in viitor. Numai bine
0
26-02-2012, ora 20:08
ioana diana
Nu este medic/terapeut
ioana diana
Buna ziua. Problema mea de sanatate e destul de ciudaa, adica am simptome de raceala dar sincer nu cred ca de asta e vorba; ma doare gatul si am o senzatia puternica de durere chiar si la inghitirea salivei, urechile de asemenea ma dor, o moleseala teribila si energie 0, parca plutesc si ceea ce nu am mai avut chiar niciodata in viata mea durere usoara in zona tamplelor; le masez si simt ca e mai bine dar durerea e acolo nu dispare. O senzatie neplacuta in zona spatelui (regiunea plamanilor) ; nu am temperatura, de mancat manac relativ putin din cauza gatului; Medicamente iau de 2 zile numai naturiste, pentru ca inca alaptez si dupa cate stiu antibioticele nu se pot lua in perioada de alaptare. V-as ruga sa-mi spuneti care este parerea d-voastra ce as putea sa iau.Va multumesc mult.Multa sanatate.
0
30-05-2013, ora 13:56
RAFAELLA_R
Nu este medic/terapeut
RAFAELLA_R
Va rog frumos am o intrebare. Acum doua zile am facut o9 baie in mare. cand am iesit din apa mi s-a inrosit fata instantaneu si ma ardea si avem o senzatie de mancarime. astazi am fost iar in mare cand am iesit aceasi poveste. este cumva datorita sarei? pana cum nu am avut probleme nicipdata. sau este vre-o alergie la ceva?m-am demachiat inainta deoarce folosesc un fond de ten. sa aiba vre-o legatura? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Piele roșie pe față (înroșirea feței) - cauze și tratament
  • Fața roșie
  •