Exudat inflamator

08-01-2008
Michellle
Nu este medic/terapeut
Michellle
In urma unei echografii mi s-au descoperit ambele ovare cu structura micropolichistica, moderat marite ( diametrul mai mare de 26 mm ) + lama lichidiana in Douglas ( exudat inflamator ).
Uterul este in pozitie intermediana avand dimensiunile 78/40mm fara semne de sarcina intrauterina.
Mentionez ca menstruatia ar urma sa apara in jurul datei de 10- 12.01.2008.
As vrea sa stiu.ce inseamna asta ?????
in general la echografie nu prea ni se explica mai nimic si sunt cam speriata.
Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o ecografie.logic, trebue urmata de consultul medicului care va recomandat ecografia !!!
Daca ati facut-o din propria initiativa...rezultatul vorbeste de o adnexita si este nevoie de consultul ginecologului.
0
08-01-2008, ora 00:00
Michellle
Nu este medic/terapeut
Michellle
Echografia am facut-o la recomandarea medicului internist. Am facut o echografie generala dar numai partea care v-am zis-o ma nelinistea.
Intre timp m-a consultat si ginecologul care a zis ca nu e "un capat de tara ". Urmez un tratament cu Zanocin si antiinflamator dar nu mi-a zis de la ce ar putea fi lichidul sau ce urmari ar fi.
0
09-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Inflamatia ovarelor.(adnexita) duce la marirea lor in volum si crearea acelui exudat. Desigur se rezolva prin tratament. Dar este foarte important sa va protejati pe viitor de rece la picioare si bazin.
0
31-01-2008, ora 00:00
Michellle
Nu este medic/terapeut
Michellle
In urma tratamentului cu zanocin + antiinflamator nu se observa nici un rezultat. Azi am facut o alta echografie si exudatul este la fel dar in plus, pe ovarul drept a aparut un chist de 2.5 care nu era in urma cu 15 zile. Dr a mai zis ca se mai vede un chist langa col.naboth parca a zis ca se numeste.
As dori parerea dumneavoastra si eventual indrumati-ma la un medic din Bucuresti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.