Extrasistole?...

16-08-2011
Cristian-Alexandru06
Nu este medic/terapeut
Cristian-Alexandru06
Va salut,

Caut un raspuns aici sau un sfat, pentru ca abia vineri am programare la cardiolog. Mi s-a intamplat in ultimii 2 ani dar ieri de 3 ori in 4 minute. Senzatia este de surplus de aer care vrea sa iasa din piept, apare dintr-odata si imediat am impresia ca inima are cateva batai puternice. Ieri s-a intamplat de 3 ori in cateva minute si ultima data nu stiu de ce, am dus mana la piept si am simtit inima parca imi tremura, a avut cateva batai foarte rapide apoi ritm normal. In doi ani s-a mai intamplat si mentionez ca in acest timp am fost la cardiolog de vreo 4 ori si de fiecare data mi-a spus ca nu am nimic clinic( am facut ekg-uri si ecocardiografii). Am 27 de ani, 91 kg, 190 cm si ceva probleme cu stomacul: am suferit de reflux esofagian care a incetat de cateva luni in urma unui regim alimentar mais anatos si a unui tratament cu nexium si se pare colon iritabil. De asemenea distonie neuro-vegetativa. Cand se intamplau la inceput aveam 100 kg si reflux( nu stiu daca are vreo legatura), si ma speriam ingrozitor ( de aici palpitatii). Ieri nu stiu ce s-a intamplat...am citit despre fibrilatie atriala si m-am ingrozit...
Va multumesc.
1 comentarii
0
19-09-2011, ora 12:22
Rusu Bogdan
Nu este medic/terapeut
Rusu Bogdan
Salut Cristian, nu cred ca e o problema seriosa, daca ai fost si ti-ai facut analize, cred ca e mai mult pe fond pshic. Cand mai ai senzati de surplus de aer incearca sa te calmezi e ceva trecator, si eu am unele batati mai ciudat la inima, mi-am fauct un ekg in urma cu cate-va lunii si mi-a spus ca e perfect sanatoasa si clinic si ekg. deci problema la mine nu era de sanatate, ci pe fond pshic ( gandurii ca am ceva la inima, ca nu bate cum trebuie, ca o sa patesc ceva rau, si totusi unt in viata) incearca sa te calmezi si nu te mai gandi la inima. La 27 de ani viata e frumoasa si merita traita din plin, incearca sa fi mai pozitiv ca problema ta nu e deloc grava, incearca sa consumi mai multe lichide apa preferabil cat mai multa 2 -3 litrii. Adopta un stil de viata mai sanatos si o sa vezi schimbarii, Sper ca te-am putut ajuta ! Domnu sa-ti Ajute!

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici