Extrasistole, metoprolol si olicard 40 mg. retard ?

17-11-2010
suris
Nu este medic/terapeut
suris
Am 52 ani. Sunt hipertensiva si luam metoprolol de 25 mg dimineata si seara ;mentionez ca tensiunea nu era exagerat de mare , cu acest tratament aveam tensiunea sistolica intre 120 - 140. Deoarece am avut palpitatii (asa am spus eu dar medicul a spus extrasistole ) am ajuns la spital. Pe langa doza de metroprolol mi-a prescris olicard 40 mg retard si aspenter. In prima zi am luat aspenterul si olicardul la pranz iar seara am avut tensiunea 110 cu 70 iar pulsul 80 si in aceste conditii, tensiunea fiind destul de mica mi-a fost frica sa mai iau metoprololul -doza de seara. A mai patit cineva asa ? Este periculos ca nu am luat seara metroprololul ? Trebuia sa iau totusi metoprololul -doza de seara ? Pot fi asociate aceste medicamente ? Va rog frumos sa imi raspundeti cat se poate de repede intrucat este a doua zi si nu stiu ce sa fac si imi este si frica. VA ROG INSISTENT SI VA MULTUMESC PENTRU AJUTOR . Doresc sanatate tuturor
1 comentarii
0
19-11-2010, ora 19:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste doua medicamente nu se iau impreuna, mai ales ca tensiunea nu este deloc mare.dar medicul de familie va sti ce sa te sfatuiasca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici