Extrasistole, slabiciune, dureri precordiale..

28-06-2012
andrew_t
Nu este medic/terapeut
andrew_t
Buna ziua,

Am 26 de ani si la inceputul anului pe fondul unei deficiente mari de vitamina D si unui consum mare de cafea, stres la serviciu, lucrat pana tarziu, sedentarism etc.. am ajuns la urgente de cateva ori datorita unor intepaturi ce le aveam in piept, destul de puternice, urmate de tahicardie (120-130 bpm), probabil si pe fondul panicii.

Am fost si la cardiolog unde mi s-a zis la momentul respectiv ca am cord hipertensiv, tensiunea fiind in limite normale, doar frecventa batailor mai crescuta: la consult aveam 12 cu 8 tensiune, ~120 bpm frecventa ceva extrasistole izolate. Mi s-a prescris nebilet, sa beau lichide multe, sa evit substantele excitante...

Avand in continuare ameteli si stari de slabiciune (probabil si datorita medicatiei) am fost la o serie de alte controale si am facut diverse analize: neurologie, endocrinologie, rmn, analizele toate mi-au iesit bune cu exceptia calciului ionic care era sub minim si vitaminei D care era mult sub minim. Am facut tratament injectabil ~2 luni cu vitamina D perioada cand m-am simtit mai bine. Spre ultima perioada a tratamentului au inceput sa apara extrasistolele.. am fost la control iar: toate bune mai putin extrasistole preponderent atriale, pe ici pe colo cate una ventriculara. Deoarece nebiletul ba imi scadea prea tare pulsul ba aveam crize de extrasistole puternice desi eram sub tratament, mi s-a prescris betaloc-zok de 50 mg, jumatate de pastila dimineata si magneziu, considerandu-se ca simptomele initiale au fost pe fondul acelei lipse de vitamina D/calciu ionic.

La circa o luna dupa intreruperea tratamentului cu vitamina D, si inceperea celui cu magneziu si betaloc-zok am inceput sa am amorteli in picioare, senzatie de slabiciune, au reaparut extrasistolele (de cele mai multe ori sunt izolate), dureri usoare in partea stanga sau intepaturi usoare sub axila stanga. Mai mult daca inainte extrasistolele nu prea apareau la efort, acum e exact invers: cand lucrez la birou nu sunt probleme, dar cand ma duc/vin de la serviciu sau cand ies in pauza de masa simt acel disconfort cauzat de extrasistole. Am pierdut si cateva kg in greutate (eram destul de slab si inainte).

Neurologii au zis ca slabiciunea si amortelile sunt pe fond vegetativ, cardiologul ca extrasistolele nu pun probleme si ca nu e nevoie de holter. EKG la efort nu am facut la momentul respectiv neavand extrasistole la efort.

Momentan nu sunt in tara pentru aprox 3 luni, fiind intr-o delegatie. Intrebarea mea e.. Sa ma mai caut la cardiologi/neurologi sau alt fel de medici sau sa ma adresez unui psiholog/psihoterapeut pentru ca nu mai am liniste datorita starilor proaste si daca asta e cauza mi-e teama ca mi hranesc singur aceste stari/simptome.

In momentul de fata iau sedatif pc, magnerot, betaloc-zok si uneori mai iau calciu cu d3 fiindca se pare ca asta mai calmeaza durerile/intepaturile din partea stanga.

Va multumesc anticipat,

Andrei
3 comentarii
0
28-06-2012, ora 22:33
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Buna
Acum 20 de ani am inceput cu multe extrasistole, gheara la inima, o talpa care iti calca pieptul.Mi s a spus ca inima i sanatoasa si ca ar fi o distonie neutovegetativa.In toti acesti ani am luat foarte multe anxiolitice, mie betablocantele nu mi au priit niciodata.Acum vreo 2 ani mi s a dat diagnosticul de fibrilatie atriala pentru care iau digoxin si un anticoagulant.S au mirat medicii ca s a ajuns aici asa ca sfatul meu ar fi pentru voi sa va intrebati doctorii ce sa faceti ca sa nu se ajunga la fibrilatii.Imi amintesc cum acum 13 ani un medic mai tanar radiolog in spitalul de recuperare Cluj
m a dus sa mi faca o ecografie cardiaca tot in acel spital la un domn profesor cu experienta.Diagnosticul a fost de inima sanatoasa, doar un prolaps de valva mitrala nesemnificativ si multe extrasistole.Cand radiologul l a intrebat pe profesor, dar ce s cu atatea extrasistole?i a raspuns ca pot fi de la lipsa de magneziu si ca daca vrea sa vada o inima bolnava i o arata pe a unei doamne pe care tocmai o examinase, si eu facusem nu stiu cate pauze pana am urcat cateva scari.Daca puteti sa faceti ceva, faceti, sa nu ajungeti ca mine.
Sanatate multa
Te rog sa ma tii la curent cu evolutia starii tale
0
23-09-2012, ora 07:35
MADDOX
Nu este medic/terapeut
MADDOX
Si eu am cum ai tu Angelyca si tot magneziu cu calciu si d3 si betablocante dar nu mai iau ca medici au observat ca nu imi fac bine... nu stiu cum sa scap de ele. le am tot timpul.sunt multe
0
31-10-2012, ora 14:14
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
nu vreau sa va sperii, dar am trecut si eu prin perioade cu extrasistole, pot spune ceva grav, la 2 batai ale inimii era o extrasistola si tot asa. Am fost bineinteles la urgenta, mi-a dat un metroprolol de 50 mg, pe moment, nu m-au lasat dar dupa 1-2h au trecut dar ramanand ameteala usoara si tahicardia. Tahicardia ma confrunt si acum cu ea, dar mult mai izolat, cu intepadurile in zona inimii la fel, ameteala a trecut. Metroprolol am luat aprox. 3 sap, cea ce luam eu era ceva infirm, adica o jumatate de pastila de 0.25, chiar un sfert. Dupa mai multe seturi de analize am ajuns la psihiatrie :))) Iau cipralex de 8 luni si starile pot spune ca au disparut. eu faceam si atac de panica atunci cand aveam extrasistole si cred ca si eram putin anxios. La mine extrasistolele au aparut atunci cand am consumat mult cola, mai mult de 1 pachet de tigare ( kent lung, foarte tari ) si perioade cu nopti pierdute, acestea s-au acumulat in decurs de 1-2 luni si apoi am cazut :)


Daca nu rezolvati cu cei de la cardiologie, in proportie de 90% psihiatrul va pune pe picioare, cel putin in cazul meu :))

Eu am facut analize la inima (doppler ekg-uri cred ca 20 ), rmn cranian, tomografie si terminand chiar cu niste analize la celulele canceroase, care m-au costat vreo 3000ron :)))), va dati seama ce disperare am avut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.