Extractii dentare dupa tratament cu citostatice.

25-04-2012
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Am un cancer ovarian tratat in 2009 cu 8 sedinte de chimioterapie iar anul trecut a aparut o recidiva pelvina pentru care am facut o alta serie de citostatice(6 sedinte).Anul trecut am tratat un dinte pentru ca facusem o lnfectie la el destul de greu deoarece mi s-a spus ca in general sub chimioterapie nu se fac lucrari stomatologice.Acum dupa 6 luni de la terminarea citostaticelor mi-a cazut o lucrare mai veche(de 15 ani).Am facut o radiografie panorama si trebuie sa fac cateva extractii pentru a mi se efectua o alta lucrare dentara.Mi s-a recomandat sa cer avizul oncologului in vederea efectuarii extractiilor.Peste 2 saptamani urmeaza sa fac o scintigrafie osoasa pentru ca am ramas cu dureri puternice de oase.Eu la oncolog o sa merg cand am rezultatul scintigrafiei si atunci o sa intreb si de problema stomatologica.As dori o parere pana atunci, daca mi sa poate spune in ce consta influenta chimioterapiei asupra problemei dentare.Va multumesc
1 comentarii
0
10-05-2012, ora 17:17
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"As dori o parere pana atunci, daca mi sa poate spune in ce consta influenta chimioterapiei asupra problemei dentare."

Riscul este in principal infectios si hemoragic. De aceea este obligatoriu avizul oncologului pt alegerea momentului si conditiilor cele mai potrivite pt efectuarea extractiilor dentare, dar si a altor manopere stomatologice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •