dupa extractia molarului de minte.. sangerare si durere puternica

07-04-2014
Live_free
Nu este medic/terapeut
Live_free
Buna seara, Am si eu o intrebare. In urma cu 3 zile mi-a fost scoasa maseaua de minte stanga jos printr-o interventie chirurgicala. Totul a decurs ok, umflatura obrazului a trecut dupa 2 zile si durerea s-a diminuat. Azi dupa 3 zile a reaparut o durere destul de puternica si m-am trezit cu destul de mult sange in gura. M-am uitat la locul operatie si nu se vede locul exact pe unde a sangerat si rana in sine arata destul de bine zic eu. Durerea mi s-a lasat in jos pe gat si pe ureche. Ma jeneaza (doare) cand inghit. Intrebarea mea este simpla : de ce a sangerat rana dupa atatea zile si a reaparut durerea asta destul de puternica ? Multumesc
10 comentarii
0
07-04-2014, ora 10:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu ai mentionat daca iei tratament antiinflamator si antibiotic in acest moment.

Daca nu ti s-a recomandat tratament timp de 5 zile dupa extractie, e foarte probabil sa fi facut infectie.
0
07-04-2014, ora 12:31
Live_free
Nu este medic/terapeut
Live_free
Am luat augumentin 5 zile. Doua inaintea interventiei ziua cu pricina si 2 dupa. Deci in momentul de fata numai iau. Am luat ketonal doar la nevoie daca m-a durut tare. Multumesc
0
08-04-2014, ora 00:13
dr ada epistatu
Identitate neconfirmată
dr ada epistatu
In general, extractia molarului de minte este o interventie dificila iar postextractional reactiile sunt destul de variate.Pt a preveni orice forma de reactie nefavorabila sunt recomandate postextractional, antibiotice si antiinflamatoare.De asemenea, pe langa acestea sunt specificate o serie de indicatii si contraindicatii pe care pacientul trebuie sa le respecte dupa extractie.Putini sunt pacientii care stiu ca, cheagul de sange care se formeaza in locul extractiei este cel ce se va transforma in os in locul respectiv.De aceea, este necesara eliminarea oricarei actiuni de afectare a cheagului timp de 48-72 de ore cum ar fi;clatirea gurii cu putere, mestecarea de alimente dure, consum de lactate...Nerespectarea acestor reguli date de medical dvs.duce la aparitia alveolitelor, respectiv a durerii, duce la aparitia sangerarii si vindecarea dificila a locului afectat.
Cat despre dificultatea pe care o aveti acum la deglutitie(inghitire)este normal dupa acest gen de interventii si va recomand sa luati in continuare antiinflamatoare timp de 3 zile.Cu siguranta va disparea.

Cu stima, dr Ada Epistatu
0
08-04-2014, ora 08:53
Live_free
Nu este medic/terapeut
Live_free
Va multumesc pentru raspuns. Sper sa fie OK. Stima
0
08-04-2014, ora 09:28
Live_free
Nu este medic/terapeut
Live_free
Ce am uitat sa adaig este faptul ca eu am mai si fumat cateva tigari pe zi in zilele urmatoare dupa operatie. M-am uitat la locul extractiei si se prezinta bine rana, s-a desumflat de tot doar ca ma doare in capatul maxilarului destul de tare cand inghit sau cand inchid gura. Sper sa fie vb doar de rana in sine si nu de infectie si sa treaca curand. Vad joi cand merg la fire. Va multumesc. Sanatate multa
0
09-04-2014, ora 12:46
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Iti va trece durerea maxilarului, este normal sa nu poti deschide gura total ori sa te doara in timp ce mananci ori in alte situatii.

Intre timp sa iei antiinflamator, unul la 12 ore, timp de 3 zile. O sa iti treaca.
0
16-04-2014, ora 11:14
cristiana.ferigeanu
Nu este medic/terapeut
cristiana.ferigeanu
Buna ziua. Aseara mi-am extras maseaua de mine, dreapta-jos. Am avut ceva dureri dupa ce a trecut efectul anesteziei dar cu o fiola de algocalmin am reusit sa adorm. Problema este ca in dimineata aceasta m-am trezit umflata sub maxilar si cu o durere ingrozitoare cand inghit. Simt ca si cum as avea un "guguloi" acolo. Sunt normale aceste afectiuni?
0
16-04-2014, ora 14:35
Live_free
Nu este medic/terapeut
Live_free
Eu pot sa-ti spun ca mi-a fost extrasa maseaua de minte stanga jos acum 2 sapt. La prima interventie nu a reusit deci a trebuit sa-mi faca operatie, bisturiu, fire chestii dupa 3 zile de la prima incercare :)). A fost o experienta destul de neplacuta, 3-4 maini simultan prin gura mea si tot asa. A doua zi am avut aceleasi simptome care le spui ba chiar si sangerare usoara. Umflarea obrazului si a locului sub maxilar este absolut normala si va dura cateva zile. Eu am redus f repede inflamatia cu ketonal (3 pe zi) si comprese rece tinute pe obraz a doua zi dupa operatie pana seara cand m-am culcat. Jena si dureri am avut timp de o sapt pana mi-a scos firerele dar la mine a fost si o interventie mai complicata. Acum sunt foarte ok au disparut toate simptomele ba chiar pot manca pe partea aceea fara nici un fel de problema. Nu te speria de nici un simptom, sunt absolut normale si urmeaza sfaturile medicului. Dupa 2 zile de la extractie poti incepe sa te speli pe dinti fara a da cu periuta in zona acea si fara a clatii gura cu putere ca sa nu indepartezi cheagul format. In rest poti sta linistita din orice punct de vedere, organismul tau face toata recuperarea. Sper ca ti-am mai alungat din ganduri :) si multa sanatate iti doresc
0
17-04-2014, ora 04:21
cristiana.ferigeanu
Nu este medic/terapeut
cristiana.ferigeanu
E aproape ok, ce sa zic :-))
Si eu tot operatie am. Mi-e teama ca durerea sa nu fi provenit de la alta masea si eu sa fi crezut ca e molarul. Abia marti ma duc la fire.
0
12-10-2015, ora 13:51
mary30
Nu este medic/terapeut
mary30
Bună ziua. Mi-am extras molarul de minte stânga sus cu operaţie acum 10, s-a vindecat, locul, nu mai am dureri, dar mi-a rămas amorţită gingia de lângă măseaua etrasă. oare n-o fi rămas vre-un capăt de aţă pe acolo sau care ar fi explicaţia? Si as mai avea o intrebare, dacă vreau s-o extrag si pe cealaltă, tb să iau iar antibitiobic, sau rămâne efectul o perioadă?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • E normal să sângereze gingia?
  • Sângerarea gingiei - cauze și tratament
  • Sângerarea gingivală poate fi semn al unui deficit de vitamina C
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •