Extractie masea de minte

06-04-2013
nico_cv
Nu este medic/terapeut
nico_cv
Buna seara,
In urma cu aproape 2 saptamani mi-a fost extrasa maseaua de minte din partea stanga jos. Maseaua avea radacinile relativ drepte, apasau cumva pe radacinile molarului din dreapta ei. Operatia de extragere a durat cam o ora, articulatia maxilarului a fost fortata foarte rau.Am luat ketonal de 2 ori pe zi din cauza durerilor de articulatie. Dupa 5 zile de la extragere nu puteam sa deschid gura aproape deloc. Aveam dureri pulsatile. Am mers la denstista care a facut extractia si mi-a dat tratament antibiotice : ampicilina si metronidazol, mi-a explicat dupa ce am intrebat-o daca am infectie ca aceste medicamente le iau nu pentru ca am infectie ci pentru ca asa trebuiesc luate dupa extractie. Am terminat tratamentul cu antibiotice si dentista mi-a zis k sunt ok, Insa in continuare nu pot deschide gura decat pana la o anumita limita, daca incerc sa depasesc acea limita ma doare foarte tare articulatia, Simt ca si ganglionul din partea stanga este in continuare putin umflat si ma doare. Imi vor trece in timp aceste simptome? Exista sanse sa nu mai pot deschide gura mai mult?
Multumesc,
Nicoleta
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •