dintele dinaintea locului extractiei ma incomodeaza cumplit de cand a ramas fara maseaua de dupa

02-05-2011
Amalian
Nu este medic/terapeut
Amalian
Buna!
acum 2 luni in urma mi-am extras o masea (extractie destul de simpla) locul s-a vindecat e ok.
Problema mea este ca dintele dinaintea locului extractiei ma incomodeaza cumplit de cand a ramas fara maseaua de dupa. ma incomodeaza in sensu ca parca este mult mai mare, parca este inclinat in gura inspre limba si il simt in permanenta. Am si senzatia ca se uneste cu dintele de sus intr-un mod ciudat. Nu inteleg care e problema, mi-e teama sa nu se rupa printr-o muscatura gresita sau ceva de genu. Oare e chestie de obisnuinta, sau?
Uneori am si teama ca acest dinte sa nu fi fost afectat la extractie si sa se miste, desi am tot incercat sa il misc si nu mi se pare ca se intampla ceva :(
Dn Dr spune ca sunt eu osedata si ca daca numai la asta ma gandesc si sunt cu limba acolo 24 din 24 nu o sa ma obisnuiesc. Doar ca imi e f greu sa ma obisnuiesc sau sa ma abtin sa umblu acolo din moment ce imi simt dintele "imens".
Daca as primi ceva pareri v-as multumi mult.
6 comentarii
0
02-05-2011, ora 18:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

nu te ingrijora...e problema de inca cateva zile de obisnuinta..

E prima ta masea scoasa?

O seara buna!
0
02-05-2011, ora 20:53
Amalian
Nu este medic/terapeut
Amalian
Da este prima extractie de masea, mai am un dinte scos (in partea de sus ) dar nu am avut nici un fel de probleme de genul acesta..
Sper sa fie ok si sa treaca senzatiile deoarece chiar sunt deranjante.si ciudat este ca au aparut cam la 2-3 sapt dupa extractie si persista :(
As mai avea o intrebare: toate maselele mele au plombe vechi din acelea argintii (amalgam parca se numeste), pe langa aceste plombe au mai aparut pe ici pe colo pete pe masele, Dr. spune ca ar fi bine sa inlocuim plombele vechi si sa curete maselele. Teama mea este ca la scoaterea plombelor se mai sparg maselele sau stiu eu..ma gandesc ca poate fac mai mult rau decat bine. Ce parere aveti? Mentionez ca nici o masea nu are nervul scos si nu ma doare nimic.
Merci anticipat
0
02-05-2011, ora 22:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
nu ai zis varsta...dar, sigur tineretea e cuvantul potrivit.

Sfat:
sa NU faci ca mine care, NU am mers la timpul potrivit si...mai apoi,
am cam platit 8.200 lei...atat m-a costat...
daca mergi din timp, vei si plati..mai putin...si esti scutita de infectii..

O seara buna!
0
03-05-2011, ora 12:50
Amalian
Nu este medic/terapeut
Amalian
Am 33 ani...nu vreau sa stau sa mi se graveze problemele, sunt constienta ca trebuie sa imi rezolv la timp. insa am acesta nedumerire cu inlocuirea plombelor de tip vechi cu cele noi. Nu stiu cat ar mai tine astea vechi si cat timp sunt garantate cele noi (adica cati ani o sa mai am maselele in gura) mi-e tare groaza de pierderea dintilor :((((
E mai bine oare sa le lasi pe cele vechi sa cada si apoi sa replombezi sau?
0
03-05-2011, ora 14:00
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

dl.dr...mai zice ca,
..poate mai vrea un client.


pai, DACA nu ai dureri si te simti BINE..lasa-le in pace, la locul lor...

eu, am fost in situatia in care, sub carie sau cam facut pungute cu puroi, ma durea groaznic..capul..si asa am ajuns la Urgente.

deci, NU e si cazul tau.

Ce-i PUS odata, e BINE pus...lasa-le acolo.

O zi faina sa ai.
0
04-05-2011, ora 00:02
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
decizia daca o obturatie trebuie inlocuita sau nu este luata DE MEDIC dupa un consult.
daca nu va doare si nu deranjeaza nimic nu trebuie neaparat sa inlocuiti o plomba din singurul motiv ca este veche, atata timp cat plomba este in regula.
in acelasi timp daca nu doare si nu deranjeaza nimic, asta nu inseamna ca langa sau sub o plomba veche nu poate sa existe o carie, ce nu se manifesta inca.
din acest motiv pacientii trebuie sa se prezinte la medic o data la 6 luni pentru controale periodice, tocmai pentru a evalua periodic starea dvs de sanatate si eventuala aparitie a unor probleme care se pot rezolva cand acestea sunt inca in stadiu incipient.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dinții îngălbeniți - cauze și tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  •