Extractie masea - absces dentar

23-07-2010
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
Buna, de marti a inceput usor sa mi se umfle putin langa masea in partea dinspre cerul gurii, nu am bagat in seama pana a doua zii cand am vazut ca mi sa umflat mai tare, ma si durea putin am inceput sa iau ampicilina 2/zii joi tot asa si am luat ampicilina din 6 in 6 ore de 500, pe vineri dimineata mi sa retras si nu ma mai durea, dar am mers la medic, aceasta mia extras maseaua pt ca a spus ca este extractie "la cald " si ca nu are nimic ca am puroi, maseaua oricum trebuia scoasa doar ca am ezitat eu extractia eu de frica :( -vina mea.Acuma dupa extractie mia spus sa iau in continuare 5 zile ampicilina si daca ma doare ibuprofen de 400 de maxim 2 ori pe ziie, e ok? stiam ca trebuie oxacilina sau augumentin, inainte mergeam la o alta doctorita care a plecat din tara si ea cand mia extras o masea mia dat augumentin. E ok ampicilina? mie frica ca nu e ok si vine weekendul cand la noi poti sa patesti ce vrei ca nu ai unde merge:( la dentist, acuma incepe sa-mi treaca efectul anesteziei si incepe sa ma doara putin, sa raman pe ampicilina sau sa iau augumentin sau oxacilina, am uitat sa spun ca maseaua a iesit cu tot cu o punga de puroi
4 comentarii
1
24-07-2010, ora 10:11
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
E in regula si Ampicilina si Augmentinul (augmentinul are in compozitie Amoxicilina si Ac. Clavulanic si de regula evolutia favorabila este mai rapida sub actiunea lui in plus trebuie luate doua compr. de 1g/zi-1 la 12 ore, pe cand Ampicilina se ia din 6 in 6 ore-deci trebuie sa va treziti si noaptea)
0
24-07-2010, ora 11:06
PUP_ME
Nu este medic/terapeut
PUP_ME
Din pacate da trebuie sa ma trezesc :(, asta nu-mi place, dar ampicilina poate sa produca niste efecte adverse?deoerece de cand iau ampicilina dupa urinare raman niste pete rozali
0
24-07-2010, ora 15:28
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu cred ca are legatura. Pot sa apara reactii alergice la antibiotice, dar se manifesta altfel si daca ati mai luat si in trecut, nu trebuie sa va faceti probleme
0
28-06-2012, ora 22:36
marius3453
Nu este medic/terapeut
marius3453
Masea extrasa avand puroi

Ce a mai ramas din maseaua de la care a cazut plomba si o parte din ea am inteles ca e potrivita extractia.Desi am spus ca e puroi la ea si se vedea putin unflat a extraso, chiar vazand puroiul care curgea din ea mia spus ca asa este e puroi. dar intrebarea mea a procedat corespunzator extragand-o ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •