limfom malign non hodgkin, chimioterapie si hepatita cronica produsa de medicamente

08-09-2005
jenia
Nu este medic/terapeut
jenia
Tatal meu este bolnav de limfom malign non hodgkin si din luna ianuarie face tratament chimioterapeutic.Incepad cu luna iunie a inceput inca un tratament cu Mabthera.Pana acum toate analizele au fost in parametrii normali, mai putin leucocitele, dar acum au crescut probele hepatice.Medicul de familie spune ca ar fi semnele unei hepatite cronice urmare a administrarii acestor medicamente puternice care afecteaza ficatul.Ce puteti sa-mi spuneti despre hepatita cronica produsa de adminstrarea unor medicamente foarte puternice si timp indelungat?Este posibil ca dupa incetarea tratamentului probele hepatice sa revina in limite normale?
Cu respect,
Eugenia Anghel
2 comentarii
0
15-09-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Este adevarat ca majoritatea citostaticelor afecteaza ficatul, dar in cazul tatalui dv. cred ca acest tratament este prioritar. Poate lua in paralel trofice hepatice.
Da, este posibil ca dupa incetarea tratamentului probele hepatice sa revina la normal daca nu s-a produs o afectare ireversibila (asta poate fi decelat cu certitudine doar prin biopsie hepatica).
0
08-11-2005, ora 00:00
jenia
Nu este medic/terapeut
jenia
Tatalui meu i s-a oprit administrarea chimioterapiei de 2 luni dar continua tratamentul cu MabThera.Intr-adevar transaminazele au scazut de la 79 la 72 si m-ar interesa cam cat timp dureaza recuperarea ficatului dupa un asemenea tratament si cat timp va tine regimul de alimentaie strict?Precizez face tratament cu esentiale, 1cp. de 3 ori pe zi.
Va multumesc!
Va multumesc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.