Experienta mea cu tigara electronica E-Cigarete

18-01-2011
raky
Nu este medic/terapeut
raky
Sunt un fumator inrait:
- peste 15 ani de fumat continuu
- peste un pachet/zi (20-30 tigari) - tigari tari, cu multa nicotina.
- cum ma trezesc dimineatza nu ma gandesc decat la fumat - fac cafeaua cat mai repede ca sa imi aprind tigara - iar la cafeaua de dimineata fumez lejer 3 tigari una dupa alta.
- fac pauza de fumat cam la o ora si de cele mai multe ori fumez 2 tigari odata.
Ok - deci sunt FUMATOR in toata regula.

In ultimul timp am tot cochetat cu ideea de a ma lasa de fumat. CUm nu ma vad in stare sa zic stop si atat, am zis sa incerc si eu tigara electronica. Gasesti informatii peste tot pe net, imediat ce cauti in google, in special pe site-urile celor ce vad asemenea produse.

Am coamndat tigara electronica de pe okazii.ro (sunt si alte site-uri, dar aici am gasit mai ieftin):
50 RON pachetul cu:
- o tigara si 10 rezerve (inclusiv incarcator usb, masina si priza).
- pe rezerve e bifat nivelul strong de nicotina (adica cea mai tare)
- pe pachet scrie ca o rezerva tine cam 150 fumuri - asta inseamna echivalentul a 8-20 tigari - depinde cate fumuri consideri ca reprezinta o tigara de aia veche...si cat de tare tragi din ea...
Deci cum e tigara asta electronica:
- are 3 zone: filtrul (care e consumabil - e de fapt rezerva cu lichidul ce contine nicotina), o zona mica numita atomizor, si zona dinspre varf, care e cea mai lunga (2/3 din tigara) si care include in interior acumulatorul.
- cand tragi din ea - acumulatorul trimite energie la atomizor, iar acesta are un capat ce se incalzeste instantaneu, in contact cu filtrul cu nicotina, si creaza aburul (cu nicotina si aroma) care iti umple gura si plamanii.

Impresii din ultimele 24 ore (la cald):
- atentie: rezervele au diferite arome (am luat doua tigari, fiecare cu rezervele ei - una are aroma de cirese, iar alta de menta) - eu as fi vrut cu aroma de...tigara...:) - LM, Marlboro, Kent-, dar nu stiam de aromele astea in momentul comenzii
- la prima impresie: - e mai grea decat o tigara normala, dar e ca o tigara!!! - tragi din ea, iese un abur asemanator cu fumul, se mai aprinde si varful ei mimand jarul...
- la a doua impresie: - e ca o tigara! - doar ca nu se termina si o poti fuma tot timpul: lucru care nu e neaparat bine...nu prea stii la inceput cam cat trebuie sa fumezi ca sa inlocuiesti tigara veche...si cred ca exista sansa sa te intoxici cu nicotina daca uiti sa te mai opresti.
- la a treia impresie: - simt nevoia sa ies afara cand fumez, asa cum faceam cu tigarile normale...sa simt ca fac pauza si fumez. Deci nu e doar tigara...e si pauza... Cred ca daca vrei din scurt sa elimini pauzele...pt ca ai putea acum...impactul e prea mare... Asa ca eu unu, la o ora, ies in frig si trag cu nesat din tigara falsa...
- urmatoarele impresii: nu e chiar ca vechea tigara!!! ce bune erau alea!!! La un moment dat trebuie sa tragi din ce mai tare din tigara electronica pentru a mai iesi aburul miraculos. Asta inseamna ca e momentul sa schimbi filtrul sau sa reincarci acumulatorul. Am mai avut la un moment dat o usoara ititatie in gat, dar a trecut. In plus, m-a cam durut stomacul - probabil aroma aia mi-a cam stimulat aciditatea, dar cred ca ma obisnuiesc si cu ea (adica se obisnuieste stomacul).
Dimineatza am ramas fara acumulator.exact la tigara de dimineatza. L-am pus la incarcat 10 min (temporar) si l-am repus in functie - pt o tigara... Scrie ca tre sa stea la incarcat 2-3 ore.
Am mai luat si un nicorette pt ajutor.(pe care il mestec si acuma).

Concluzii:
Incerc sa renunt la fumat si am ales varianta cu tigara electronica. Nu e usor, dar cred ca ma ajuta...cel putin deocamdata, sa le evit pe celelalte. Sper sa rezist.
Costurile sunt mult mai mici - daca stai sa te gandesti:
- 1-2 pachete tigari normale/zi = aprox. 150.000 lei
- echivalentul electronic = aprox 2 filltre/zi = 24.000 lei (gasesti de cumparat 10 rezerve cu 120.000lei pe okazii.ro, dar probabil ca trebuie sa-ti iei mai multe, ca sa justifici si aia 100.000 cheltuieli de livrare prin posta sau 200.000 prin curier).
Va reamintesc ca eu am ales varianta de tigara electronica e-cigarette - cumparata de pe okazii.ro. Puteti gasi si la magazine (am vazut in mall) - dar alte variante, mult mai scumpe - cam 2-3 milioane (probabil mai bune). Exista si magazine online dedicate, care va ofera mai multe tipuri de tigari electronice. E suficient sa cautati pe Google.

Am sa va tin la curent cu evolutia mea si va raspund la intrebari cu draga inima, daca aveti.
32 comentarii 12 Înainte ›
0
18-01-2011, ora 11:06
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Si eu fumez de o zi tigara electronica si sunt foarte incantata! Dar este foarte important cum privesti tu insuti aceasta tigara.Sa spunem ca vrei sa te lasi de fumat si incerci asa. Este extrem de important sa acorzi maxim de sanse acestei tigari sa te multumeasca, adica sa apreciezi partile ei bune:
1. asemanarile cu tigarile normale: arata ca o tigara, se aprinde ca o tigara, tragi scoti un abur ca un fum
2. avantajele fata de tigarile normale : poti fuma oriunde ( desi mie mi-a fost frica sa trag un fum in mijlocul supermarketului :) ), nu mai mirosi ca un vreasc de pe foc, nu se termina, nu faci mizerie, nu iti trebuie scrumiera, nu este atat de toxica, nu agresezi lumea pe strada pentru un foc daca esti disperat si nu ai bricheta.
Sa ingori cu desavarsire toate diferentele dintre tigara electronica si tigara normala.In final cine stabileste care tigara este normala si care nu.obiceiul. Acordati minim 4 saptamani creierului dvs sa se obisnuiasca, 4 saptamani in care ganditi pozitiv fata de aceasta tigara..si cel mai important fumati din ce in ce mai putin si inlocuiti dependenta de nicotina cu guma Nicorette sau pur si simplu reduceti cantitatea de nicotina!
0
18-01-2011, ora 12:10
raky
Nu este medic/terapeut
raky
Eu sper sa reusesc sa renunt intr-o saptamana la tigari de tot. Adica nu vreau sa ma prinda 4 saptamani cu tigara electronica...
Nu incerc sa-mi schimb stilul de fumat...ci sa nu mai fumez si asta cred ca ar trebui sa fie rolul tigarii electronice.
Mi se pare patetic sa te obisnuiesti cu gandul ca vei fuma tigara electronica pe timp nedeterminat.
0
19-01-2011, ora 09:45
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
In nici un caz nu ma inchipui fumand la nesfarsit REGULAT tigara electronica..dar nu ma deranjeaza prea tare ideea de a o pufai din cand in cand...ca pe o distractie in amintirea unui viciu invins! La o sueta cu fetele, la o petrecere, pe malul marii sau la o terasa, vara.
Oricum tigara mea nu mai functioneaza chiar ca in prima zi.va tin la curent!
0
29-01-2011, ora 08:40
raky
Nu este medic/terapeut
raky
Revin cu cateva specificatii - dupa 12 zile de cand m-am lasat de fumat.

In primul rand...DA!!!!...m-am lasat de fumat, sau mai bine zis m-am lasat de tigarile normale - alea care ard si scot fum. Le-am inlocuit cu tigari electronice. Nu e o solutie ideala, dar e preferabila in comparatie cu situatia initiala.

Cat priveste tigara electronica am sa va dau cateva sfaturi pt ca de acuma am ceva experienta cu ele:

Tigarile electronice Health E-Tigarette NU SUNT BUNE! Initial mi-am luat de astea - doua. Cantitatea de abur este insuficienta si nu stii ce sa mai faci: ba se termina acumulatorul, ba rezerva, ba nu mai merge atomizorul...e frustrant. Unele rezerve erau ca si goale (primesti initial 10 cu tigara - rezervele sunt sigilate si n-ai cum sa iti dai seama daca are sau nu substanta in ele). Acumultoarele la cele doua tigari au inceput sa cedeze din primele zile - durau din ce in ce mai putin - mai mult stateau la incarcat decat functionau. Dupa 4 zile un acumulator a cedat de tot. La fel si un atomizor.
In concluzie tigara electronica e-Tigarette m-a dezamagit. Nu face nici cat pretul ei mic. In final la ce sa te astepti de la o solutie care costa cat 4 pachete de tigari? Ai vrea sa te tina la nesfarsit? M-a tinut 4 zile...echitabil oarecum. Doar ca au fost 4 zile chinuite...
0
29-01-2011, ora 09:19
raky
Nu este medic/terapeut
raky
Tigara Electronica Joye510

Dupa prima experienta cu e-tigarette am zis sa incerc ceva mai scump - in speranta ca ma va satisface. Eram la 5 zile de la ultima tigara normala si plamanii mei inca plangeau dupa tigarile vechi... O prietena mi-a zis de aceste tigari electronice - le fumeaza de 6 luni si inca le considera ok si nu s-au stricat! Ok, m-a convins.

Mi-am luat tigara Electronica Joye510 cu urmatoarele componente:
- atomizator pentru Joye 510 / Ego
- acumulator pentru 510 - Manual - 280 mAh
- cartuse goale 12 bucati
- solutie de incarcare: E-lichid ECOpure - REGULAR 20 ml - Tutun clasic

Pret: aprox. 160 RON
Cred ca puteti gasi mai ieftin, dar eu, dupa ce m-am ars cu prima comanda...ieftina, am zis sa cumpar de la un furnizor mai serios.
Deci la varianta asta de tigara electronica iti alimentezi tu cartusul cu lichid. Cam de doua ori pe zi va trebui sa pui 1-2-3 picaturi de E-Lichid in cartus. Cartusul trebuie inlocuit dupa 2-4 zile cu unul nou.
Deci ma astept ca igara asta sa ma tina aprox 0 luna, dupa care va trebui sa fac din nou comanda de lichid, cartuse.
Asta daca nu va ceda atomizorul sau acumulatorul intre timp.
Deci luna urmatoare costurile ar trebui sa fie cam de 50-70 RON (plus transport). Dar poate le las naibi de tot!

Avantaje:
- cantitatea de abur care o scoti e supersatisfacatoare - si asta e cel mai important la o tigara electronica!
- oricand ai chef (ti se pare ca nu mai scoti suficient abur) iti mai pui o picatura de e-lichid in cartus...simti ca ai controlul cantitatii de abur si nicotina
- sticlutza de E-Lichid pare sa te tina la nesfarsit! Adica eu am 5 zile de cand tot folosesc si n-am consumat nici un sfert din volumul total
- iti poti alege taria(cantitatea de nicotina) si aroma lichidului!!! - f important!!! - la tigarile e-tigarette nu mi-am ales nimic
- acumulatorul ma tine aprox 24 ore - mai mult decat satisfacator! Mi-am luat acumulatorul de 280 - mai este si unul de 180 - mai scurt, dar te tine mai putin.

Dezavantaje:
- tigara Electronica Joye510 e mai grea si mai lunga decat E-Tigarette - mai ales ca eu mi-am luat si varianta cu acumulator mare...si lung
- trebuie sa manipulezi un lichid pe a carui cutie e o avertizare cum ca nu trebuie sa intre in contact cu pielea. Eu unul am reusit sa imi pun pe deget putin lichid de ala, apoi m-am spalat...n-am patit nimic. In plus, cu putina atentie n-ar trebui sa ai probleme.

Deocamdata am 5 zile de utilizare pentru noua tigara electronica si sunt multumit. Va tin la curent.
0
26-02-2011, ora 15:35
nicolettapopescu
Nu este medic/terapeut
nicolettapopescu
Si eu am reusit sa ma las de fumat dupa 35 de ani, DA 35 ANI !, cu tigara electronica, si am inceput tot cu e-Tig. cea mai ieftina, si am trecut dupa cca.2 saptamani la una ceva mai performanta "esmoke", de care sunt multumita, este englezeasca de povenienta, ma tine acumulatorul o zi, si o reincarc cu solutie cu nicotina ( cu mai multe concentratii)
sunt multumita ca dupa foarte multe incercari de a ma lasa de fumat a fost singura alternativa pe care am gasit-o sa-mi inlocuiasca tigara. Am sase luni de cand nu am mai aprins o tigara adevarata si chiar nu-mi doresc sa mai aprind vreuna, ma satisface tigara electronica si sunt chiar mandra ca am reusit. In ultima perioada in care am fumat am ajuns la doua pachete pe zi, mult, foarte mult, si nu puteam sa ma abtin, acuma este altceva, este adevarat ca m-am ingrasat putin, nu de speriat, dar cateva kg. tot am pus in plus, dar nu-mi mai este vocea ingrosata, nu mai tusesc, nu mai am senzatia de prea-plin la nicotina, pot sa spun ca este ok.
Daca doreste cineva lamuriri suplimentare de la mine, -*, va raspund cu placere.


(*modificat de admin)
0
06-05-2011, ora 10:58
kty G
Nu este medic/terapeut
kty G
Pentru a renunta la fumat, pe langa o tigara electronica, ai nevoie si de putina vointa.Fara vointa nu poti alege intre tigara clasica si cea electronica, daca ambele se afla in fata ta. Pentru cine s-a hotarat sa renunte la fumat cu ajutorul acestui dispozitiv, recomand un articol in care sunt prezentate toate modelele de tigari electronice de pe piata(cu poze si specificatii la fiecare in parte si nu e reclama). Eu asa m-am lamurit si am ales in final un model care e pe placul meu si anume DSE 901. Pot spune ca am renuntat la fumatul clasic( nu mai fumez de aprox.2 luni) si ma simt foarte bine: fara miros urat, fara fumat pasiv, fara gudron si alte chestii.Parca as descoperii o lume noua.
Articolul il puteti citi aici www.protigaraelectronica.ro/news/3/Principalele-modele-de-tigari-electronice.
Sper ca administratorul nu considera asta publicitate si va publica mesajul meu.
Daca va e greu sa renuntati fara nici un ajutor, tigara electronica poate fi o solutie. Totusi, am tot respectul pentru cine s-a lasat de fumat brusc, fara plasturi, tigari din plante sau alte prostii care te usuca de bani.
Va urez tuturor: O VIATA FARA TUTUN!
0
24-11-2011, ora 16:46
Rares07
Nu este medic/terapeut
Rares07
Ai dreptate ktyG si eu fumez tigara electronica de 2 sapt, inca am acel tic sa caut o scrumiera cand ma pun la masa sa beau o cafea, cand plec de acasa caut o bricheta sa am la mine, cred ca e totul mental si deja e un tic sa ii zic asa, dar usor usor cred ca scap de ele.
Eu am inceput cu un model ego, cica e cel mai puternic, de 1100 amperi sau mili amperi sau ceva de genul, oricum ma tine cam 2 zile de fumat.
Am avut ceva probleme cu solutiile, aveam o senzatie de usturime si pe unele le simteam iuti (fumam Dekang) cica sunt chinezesti, dar am gasit pe un site alte solutii Italienesti cu care ma simt excelent si sunt si mai ieftine.
Nu dau siteul de unde le-am cumparat ca nu vreau sa se considere reclama, dar vreau sa stiu si eu cine stie care este diferenta intre PG si VG. (acum fumez VG)
Merci.
0
25-01-2012, ora 10:31
crimus
Nu este medic/terapeut
crimus
Tigara electronica trebuie folosita doar in scopul de a te lasa de fumat, deci si de ea. Daca o folositi ca sa inlocuiti tigara normala nu ati rezolvat problema. Am implinit un an de cand m-am lasat de fumat, nu mai pun gura pe tigara nici in joaca, nici de pufaiala...nimic. Nicotina este un drog si este periculoasa. Nu am timp acum de stat la povesti, dar ma simt mai bine - psihic si fizic -, ma simt libera, fericita ! Credeti-ma e usor si e bine. Succes tuturor viitorilor fosti fumatori! Tigarile electronice sunt si ele un business este normal sa gasiti adepti infocati. Realitatea este ca nu iti sunt necesare ! Nu sunt vitamine chiar. Renuntati in maxim 2 luni la ele.
0
26-01-2012, ora 22:07
theo7773
Nu este medic/terapeut
theo7773
salut rares07, si eu dupa 2 saptamani de citit forumuri am ajuns la concluzia ca egoT este cea mai potrivita pt mine si sunt foarte multumit de ea. am fumat 35 de ani si anul trecut de craciun am primit cadou o tigare electronica dar nefiind pregatit pt ea am tras 2 fumuri si am aruncat-o, acum dupa ce m-am hotarat sa ma las de fumat am luat una si sunt cel mai fericit, de aproape 3 saptamani nu am mai fumat si nici nu cred ca o sa o mai fac. acum intrebarea mea este ce lichid folosesti tu pt ca si eu folosesc dekang si nu sunt foarte multumit de el, lasa-mi un mail pe -* pt ca nu stiu daca aici va fi aprobat sau nu.
ps. o sa iti explic eu care este diferenta dintre pg si vg,


(*modificat de admin)
0
10-02-2012, ora 05:46
cedrik
Nu este medic/terapeut
cedrik
salut. dupa aproximativ un an, ce tigare electronica mai folosesti ai ramas la joye 510? cum s'a comportat? ai redus cantitatea de nicotina (24/18/0)? ai incercat cumva si dse901 ca sa poti face si'o comparatie? multumesc.
0
13-02-2012, ora 18:02
fanefumatorul
Nu este medic/terapeut
fanefumatorul
Pentru a te lasa de fumat nu e suficient sa-ti cumperi o tigara electronica sau sa "ai voinnta" Cunosc multe persoane care "s-au lasat" insa pe o perioada limitata: 1 luna, 1 an, 2 ani etc
Personal am reusit cu "vointa" sa ma las 12 luni, timp in care n-am mai pus tigara in gura deloc. In momentul in care am facut gestul, fumam cam 7 tigari /zi - era acum 15 ani. Dupa aia m-am reapucat de fumat eroic. Am ajuns la cca 2 pachete pe zi!!
Nu mai am curajul sa repet experienta cu "vointa"
Pentru a ma lasa de fumat mi-am luat o tigara electronica TGO-LCD si de 3 saptamani nu mai pun tigara normala.in gura. Intentionez sa-mi fac un plan in care tigara electronica sa devina la fel de familiara cum erau inainte tigarile clasice, astfel incat atunci cand voi spune NU tigarilor sa am o plasa de siguranta atunci cand voi fi tentat sa ma reapuc.
0
03-03-2012, ora 11:56
Rares07
Nu este medic/terapeut
Rares07
Salut theo7773 in legatura cu lichidul...cumpar acum un lichid VG de pe un site, este facut de cei de la Flavourart, este italienesc, ceea ce m-a facut sa fumez numai de la ei, aroma..foarte prezenta si nu ma mai ustura in gat cum pateam de la cele chinezesti, iar altceva care pt mine a fost un mare avantaj, la aromele de tutun se simte aroma specifica tigarii...dar fara acel gust de scrum si miros de scrumiera, ceva care m-a ajutat sa ma las de fumat.
Momentan fumez o aroma de cafea care sincer la dekang nu prea era prezenta..dar la astea e senzatia ca bei cafea.

-*

Aburi densi :))


(*modificat de admin)
0
04-05-2012, ora 09:54
elissa1980
Nu este medic/terapeut
elissa1980
Pe acelasi subiect imi permit si eu sa fac cateva afirmatii:
Si eu folosesc de ceva timp o tigara electronica, in speranta de a ma lasa de tigari...Am inceput insa cu una nu prea ieftina GAMUCCI CLASSIC v2 (penstyle), de care sunt super multumita.Desi initial am fost dezamagita de aspectul ei (este destul de mare si multtt mai grea decat o tigara normala), acum dupa cateva saptamani, am reusit sa ma obisnuiesc cu ea.Cat despre baterie si filtru cu lichid ma tin echivalentul a 1 pachet jumatate de tigari (ceea ce e super bine, calculand ca eu cam atat fumam inainte)..Ceea ce insa va recomand, este sa fiti atenti la cumpararea lichidului...ca orice lucru la romani, a inceput si acesta sa apara in forme contrafacute, asa ca orientati-va bine. Eu am descoperit DEKANG, cele cu capac rosu, care sunt excelente (in comparatie cu alte prostii ce gasiti prin mall s-au pe net) si foarte accesibile. Nu-mi ramane dacat sa va urez multa bafta in intentia de a renunta la tigari!!...
0
05-06-2012, ora 01:18
Dacii
Nu este medic/terapeut
Dacii
Salut Elissa !Eu folosesc TGO, de o luna si ceva si ce pot spune este ca sunt foarte multumit!Inainte fumam Marlboror rosu lung deci brrrrr, acum de o luna daca am fumat un pachet.de la un pachet /zi e o diferenta nu?si inca am trecut la nivel mediu, -ciocolata cu alune-desii in amestec cu Marlb.tare.daca imi permiti iti recomat lichidul Rumy ecoglicerina de la SLB...numai bine si aburi densi.
0
05-06-2012, ora 01:27
Dacii
Nu este medic/terapeut
Dacii
Salutare Rares!In legatura cu lichidele, nu mai exista PG (propilglicol), erau sintetice, aveau gust mai pronuntat, insa vezi Doamne, din cauza astora pe care ii cam mananca acolo unde nu-i bate soarele, cu creierii in pioneze, care cica sunt cancerigene, desii nu o pot demonstra..ce vrei, intr-o sticla de cola e mai mult chimical decat in pg-ul pentru un an, insa na, cola e americana, nu inventata de chinezi:))Aburi densi
0
23-12-2012, ora 00:06
hiver
Nu este medic/terapeut
hiver
Si eu mi-am achizitionat o tigara electronica -*, vreau sa zic ca inainte fumam exagerat de mult... undeva pe la 2 pachete pe zi. De o luna de zile am reusit sa renunt la fumatul clasic cu ajutorul unei tigari electronice, mi-am cumparat modelul ego-t LCD si sunt foarte multumit, am inceput sa fiu din ce in ce mai putin dependent.



(*modificat de admin)
0
11-01-2013, ora 07:42
carpati
Nu este medic/terapeut
carpati
Mi-am comandat o tigara electronica cu lichid in interior TGO E-Cigarette de pe thegift.ro, nu stiti sunt de treaba acei oameni ? O sa primesc ceea ce am comandat ?! Si as vrea sa va rog sa imi spuneti o parere despre aceste tigari cei care le folositi sau le-ati folosit. Multumesc
0
08-02-2013, ora 13:28
UrsuCatalin
Nu este medic/terapeut
UrsuCatalin
Eu folosesc o tg electronica de vro 4 luni. E un model Ego. Sunt foate multumit de ea, este lejera si e cu climatorizor reincarcabil. Am avut si tg din aia la 10 lei e-health, dar nu am fost multumit de ea, si chiar daca am dat mai multi bani dar se merita. Varianta cu tigara electronica pentru a te lasa de fumat e destul de ok, da nu e aceeasi senzatie cand esti la o cafea dimineata. Recomand cu placere tigarile elctronice!
0
07-07-2013, ora 19:47
Dacii
Nu este medic/terapeut
Dacii
salut! Nu te sfatuiesc, sa achizitionezi de la true smoke, ai mari sanse sa "dai rateuri"!Incearca de la www.sailebao.ro, aceia iti dau si garantie, ai parte si de consiliere, etc.eu cel putin cu ei am inceput:)) Sa ai bafta si felicitari pentru alegerea de a fi vaper, nu fumator.Salut
0
08-04-2014, ora 12:08
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Un studiu recent despre efectele reale ale tigarii electronice, confirma ce a a constatat anul trecut un studiu corean : Cei ce au utilizat in paralel cele doua tipuri de tigari (electronice si standard) au avut o probabilitate mai mica de a se lasa de fumat sau chiar de a planifica sa se lase de fumat. Aceasta ii determina pe autori sa afirme ca "marketingul salbatic al tigarilor electronice nu doar incurajeaza tinerii sa le fumeze, dar promoveaza si utilizarea tigarilor standard in randul acestora" - gasiti mai jos un sumar

Desi sunt promovate ca fiind o cale de a renunta la tigarile obisnuite, tigarile electronice pot reprezenta de fapt un nou traseu catre dependenta de nicotina, sustine un studiu al specialistilor de la UC San Francisco. Intr-o prima analiza ce evalueaza relatia intre renuntarea la fumat si utilizarea tigarilor electronice, acest studiu publicat in martie in JAMA Pediatrics arata ca adolescentii ce au utilizat aceste dispozitive au fost de fapt mai predispusi sa fumeze tigari conventionale si au avut mai putine sanse de a renunta la fumat. In plus evaluarea celor 40 000 de tineri a aratat ca utilizarea tigarilor electronice de catre elevii de liceu s-a dublat de la 3, 1% in 2011 la 6, 5% in 2012.

Autorii sustin ca tigarile electronice ar putea fi poarta de intrare pentru o noua piata a dependentei de tutun. Profitand de lipsa de reglementari din partea autoritatilor in sanatate, aceste dispozitive au acum arome de ciocolata sau capsuni, ce sunt interzise in tigarile obisnuite din cauza faptului ca publicul lor tinta sunt in special cei tineri.

Rezultatele studiului au aratat nu doar ca tigarile electronice au fost asociate cu un procent mai ridicat de experimentare a tigarilor obisnuite dar si cu un numar mai mare de tigari obisnuite consumate de catre cei ce utilizau tigara electronica in paralel cu tigarile conventionale.

Adolescentii ce au utilizat in paralel cele doua tipuri de tigari (electronice si standard) au avut o probabilitate mai mica de a se lasa de fumat sau chiar de a planifica sa se lase de fumat, ceea ce ii determina pe autori sa spuna ca "marketingul salbatic al tigarilor electronice nu doar incurajeaza tinerii sa le fumeze, dar promoveaza si utilizarea tigarilor standard in randul acestora".

Rezultatele acestui nou studiu sunt similare cu cele ale unei evaluari a 75 000 adolescenti coreeni, publicata in 2013 in Journal of Adolescent Health (referinta e mai jos)

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata de cuplu si familie

JAMA Pediatrics, 2014; DOI:10.1001/jamapediatrics.2013.5488
Journal of Adolescent Health, 2013; DOI: 10.1016/j.jadohealth.2013.11.003
0
13-09-2014, ora 00:54
cosmy19
Nu este medic/terapeut
cosmy19
As vrea sa ştiu dacă tigara electronica e mai dăunătoare decât cea clasica şi dacă se trage în piept eu am cumpărat una dar cu ştiu dacă e buna
0
05-11-2014, ora 16:32
AlexP
Nu este medic/terapeut
AlexP
Salut cosmy19!

Depinde pe cine intrebi. Unii ar spune ca tigara electronica este la fel, daca nu chiar mai periculoasa decat cele clasice. Eu, in calitate de fost fumator si actual aburitor, pot sa iti recomand cu caldura tigara electronica, atata timp cat alegi o tigara electronica DE CALITATE.

Si da, poti sa "tragi in piept".

Succes!
0
07-11-2014, ora 21:14
Denisa07
Nu este medic/terapeut
Denisa07
Buna! Mi-am comandat recent un Kit Standard de pe site-ul celor de la V2cig.ro si sunt foarte multumita.Calitatea lichidului este mult mai buna comparativ cu cele pe care le-am incercat pana acum, iar bateria tine mult mai mult. Va recomand sa incercati cu incredere produsele lor.
0
17-05-2015, ora 18:52
Mihaela1989
Nu este medic/terapeut
Mihaela1989
Depinde si foarte mult de caracterul fiecarei persoane. Unora le este mult mai usor sa se lase de fumat decat altora. Spre exemplu, mie mi-a fost foarte greu si la fel ca si dumneavoastra am incercat cu tigarile electronice. In cele din urma am reusit sa ma las dar a fost o lupta foarte crancena :) Tigari electronice si elichide de calitate gasiti pe nouatigaraelectronica.ro Acolo gasiti toate aromele si cei care detin magazinul sunt foarte ok. Mie mi-au explicat jumatate de ora cum functioneaza tigara electronica, ce tarie imi trebuie etc.
0
18-12-2015, ora 10:09
rev636
Nu este medic/terapeut
rev636
Referitor la tigara clasica VS tigara electronica e clar ca tigara electronica are mai multe plusuri, in afara ca nu contine cele 4000 substante cancerigene, mai are unele efecte pozitive cum ar fi mirosul care la tigara classica nici cu pasta de dinti nu se elimina din gura fumatorului, si parca mereu este senzatia mai ales dimineata ca cineva si-a facut treaba in gura, nu mai vorbesc de ceea cind vorbesti cu un fumator si de la el din gura vine o putoare nemaipomenita. Sunt studii care arata ca tigara electronica nu ajuta sa te lasi de fumat, nu e logic acest studiu, cum ai luat tigara electronica automat lesi fumatul si incepi vapatul, clar ca vapatul nu-l lesi cu una cu doua cind esti dependent de nicotina, si in general pentru cei care spera ca o sa fie usor de a se debarasa de viciu de a consuma nicotina e cam greu, sa spun despre mine ce am patit cu lasatul fumatului, deja imi era greata de tigari de putoarea lor dar fumam, fumam in mediu un pachet la doua zile Lucky Strike sau Winston, Camel, Chester... Cel mai des blue sau cum era cindva lights, am fumat de pe timpurile cind erau aproape gratis si nu era problema cu ele era publicitate si promouterii le dadeau gratis deci atunci si se formase viciul de a fuma de cite ori blestemasem clipa ceea in care am inceput sa fumez, dar totusi am decis sa las fumatul, de tigara electronica nu-mi trecuse prin cap, vre-o doua saptamini rabdasem apoi parca era mai usor, tentatia de a fuma nu ma parasea nici o clipa, am inceput sa adun kilograme la care sportul nu ajuta sa le dau jos si nici diete sau chiar daca ma staruiam sa maninc mai putin, in visuri eram fumator, in realitate eram cu gindul ce de bine a fost in vis, de la greutate probleme cu sanatatea dar nu mult deci peste o perioada cel mai important la cei care renunta la nicotina se incepe formarea acidului uric in singe si cristalele se depun in talpi si atunci problema e ca medicii dau medixamente care nu au efect, remediile naturiste ajuta pe timpul cit le folosesti, si asta peste mai mult de un an de la renuntarea la fumat, deci am decis am cautat care e cauza, deci insuficienta naturiste nicotinei sau care este vitamina B3 sau PP, si efectele erau pe fata, organizmul dupa 10 ani de fumat nu mai poate prelucra sau lua aceasta vitamina din produse cum ar fi albusul de ou, brinza.. Am inceput din nou a fuma dupa un an jumate de rabdare si lupta cu el si pe loc durerile in picioare in talpi precum si normalizarea greutatii corpului, dar din nou problema cu putoarea care nu o suport de la fumul tigarii si clar ca plamanii dau de stire, deci am trecut la vapat am incercat cu un Aspire C5 la inceput, nu mi se parea eftin pentru ca spirala care costa ca 3 pachete de tigari timp de o saptamina aparea mirosul de ars si nu o vapam mai departe, si lichidul ma costa mai scump ca tigarile, clar ca si efecte mai bune si lipsa putorii, apoi am luat alta mult mai scumpa cam din ultimile modele la moment unde spirala o fac singur unicile cheltuieli e pe tifon care e banuti, si lichidul, deci ma costa in zecit mai eftin vapatul si e lipsa putorii de tigara, nicotina iau cit simt necesar, sun cu diferite gusturi incepusem cu de fructe dar totusi timp de o zi sau doua sa vapezi un gust deja iti provoaca greata, aceste cu mirosuri de cafea, cola, velvet... E mai usor de vapat si inceput cu ele, oricum dependenta e de nicotina nu de fum si putoare. Si cum nu ar striga in gura mare ca tigara electronica e nociva, eu zic una ca nicidecum nu poate fi mai nociva ca tigara simpla. Cei care fumeaza si nu pot renunta va sfatui sa vapati, cei care nu au inceput sau au un stagiu mic va sfatui sa renuntati la fumat si sa nu incepeti e mult mai usor, nu va otraviti pe banii proprii.
0
02-01-2017, ora 14:18
fumator
Nu este medic/terapeut
fumator
Stimate utilizator "rev636"
Ai cuvantul meu de onoare ca nu am inteles nimic din insiruirea de cuvinte de mai sus.
Sfat pentru viitor. Insiruirea de cuvinte trebuie sa aiba o logica coerenta, daca vrei sa spui ceva, altfel mesajul tau nu ajunge nicaieri, si nu ajuta pe nimeni.

Bafta!
0
14-12-2018, ora 12:19
Miron83
Nu este medic/terapeut
Miron83
De 6 luni de zile am renuntat total la nicotina. Mi-am luat o tigara electronica englezeasca de pe un site -----*, pe care o folosesc doar cu lichid fara nicotina si chiar nu simt deloc nevoia sa ma intorc la vechea tigara clasica

(*modificat de admin)
0
05-02-2019, ora 01:03
denismarin
Nu este medic/terapeut
denismarin
Eu folosesc așa ceva de 8 luni de zile. Cu ea am renunțat definitiv la fumat! O recomand cu căldură.
-----------*

(*modificat de admin)
0
09-12-2020, ora 10:37
raky
Nu este medic/terapeut
raky
Update dupa 9-10 ani de la prima postare si vreo 5-6 de cand m-am lasat definitiv de tigari.

Nu stiu daca tigara electronica m-a ajutat cu adevarat sa ma las...poate, putin. A fost o perioada de vreo 2-3 ani de tigara electronica in care tin minte ca eram frustrat - tigarile pe care le incercam nu imi ofereau senzatia pe care o doream. Toata ziua eram cu obiectul ala in gura, adormeam cu ea pe piept. Afara mi se parea penibil sa o folosesc, parca eram cu pixul in gura.

Din cand in cand frustrarea era asa mare ca ma reapucam de fumat tigara normala - macar era naturala si parea ca nimic electronic nu e pe masura - apoi ma chinuia vina ca am recazut si tot efortul de pana atunci s-a dus dracu. Reluam tigara electronica si tot asa.

Intr-un final am zis STOP - am golit casa de orice fel de tigara si mi-am luat liber cateva zile de la serviciu. N-am mai fumat nimic si n-am folosit nici un fel de supliment cu nicotina. Trebuia sa scot dependenta de nicotina.

Si am REUSIT. M-am simtit victima, deplorabil, deprimat ca si cum nu mai am nicio fericire in viata.
Apoi mi-am revenit.
M-am apucat de SPORT f serios - alergari 3, 4/saptamana - si mi se parea ca respir MULT MAI BINE.

Nu am mai revenit de atunci la tigari/nicotina. Sunt constient ca si acum, dupa ani, daca m-as reapuca as ramane ultimul fumator de pe pamant.

Concluzia e ca IMI PARE RAU CA M-AM APUCAT DE FUMAT VREODATA. Pentru ca si acum simt ca parca am renuntat la acea fericire (ceea ce nu e adevarat de fapt, nicotina genereaza dependenta si dorinta de a relua doza - iar fumatul iti indeplineste dorinta - deci e o fericire de a reveni la normalitate, nu-ti da nimic).

Succes tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Țigara electronică – care sunt riscurile pentru sănătate?
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •